آموزش بلاک چیناستخراج

هاوینگ Halving | همه چیزهایی که باید درمورد فرآیند هاوینگ بدانیم

هاوینگ Halving چیست؟

هاوینگ یا نصف شدن استخراج پدیده ای است که هر 4 سال یکبار در فرآیند ماینینگ اتفاق می افتد. ساتوشی ناکاماتو Satoshi Nakamato خالق ارز دیجیتال بیت کوین قوانین استخراج این ارز را به گونه ای طراحی کرد که پاداش های شبکه به ماینرها (بیت کوین) هر چهار یکبار نصف شود. با این کار عرضه بیت کوین محدود خواهد شد و می توان آن را کنترل کرد.

در عرضه پول یا ارزهای فیات هم محدودیت وجود دارد. تزریق حجم زیاد پول به بازار هم باعث کاهش ارزش آن می شود و وضعیت بازار را به هم می ریزد. عرضه و تقاضا نیز به همین معنی است، یعنی به میزان نیاز بازار، ارز یا پول تولید و عرضه می شود.

در این مقاله به معرفی کامل هاوینگ Halving می پردازیم.

هاوینگ بیت کوین Bitcoin

ماینر ها یا گره ها به حل معادلات پیچیده ریاضی می پردازند، بعد از حل کرد و ایجاد بلاک، شبکه بلاک چین به فرد به عنوان پاداش ( Pow Of Work) بیت کوین اهدا می کند. همانگونه که می دانیم تعداد بیت کوین محدود است (21میلیون) و روزی استخراج آن تمام خواهد شد. ساتوشی قوانین استخراج را به گونه ای طراحی کرد که هر چهار سال یکبار پاداش های اهدایی نصف شوند. این کار برای جلوگیری از تورم این ارز دیجیتال و یا کاهش ارزش ناگهانی آن انجام شد.

هاوینگ Halving چند وقت یک بار اتفاق می افتد؟

هر 10 دقیقه یک بلاک ساخته می شود. نصف شدن پاداش بلاک ها بعد از 210000 بلاک انجام می شود، بنابراین فرآیند نصف شدن هر 4 سال اتفاق می افتد. یعنی پاداش ها 50% کاهش خواهند داشت.

به طور مثال اگر در هر استخراج 12.5 بیت کوین به عنوان پاداش دریافت شود، بعد از هاوینگ این عدد به 6.25 خواهد رسید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید روزی که استخراج 21 میلیون بیت کوین به پایان برسد، به این معنی نیست تمام آن 21 میلیون در بازار خواهند بود، بر اساس بررسی های صورت گرفته حدود 3/1 این تعداد گم شده اند و هیچگاه پیدا نخواهند شد.

علت انجام فرآیند هاوینگ Halving  چیست؟

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا میزان پاداش ها ثابت نیست؟ پاسخ این سوال به فرآیند عرضه و تقاضا باز می گردد. اگر کوین ها با سرعت زیاد یا به صورت بی نهایت تولید شوند، باعث می شود ارزش این ارز دیجیتال بسیار کم شود. زیرا تعداد بسیار زیادی از آن در بازار موجود خواهد بود.

ویتالیک بوترین Vitalik Buterin  خالق اتریوم در مقاله ای نصف کردن پاداش ها و هاوینگ را به این صورت توضیح می دهد:

” مهم ترین دلیل برای انجام هاوینگ کنترل کردن تورم بازار است.

  یکی از مهم ترین نقص ها و مشکلات ارزهای فیات تولید شده بانک های مرکزی این است که تا جایی که می خواهند می توانند پول را چاپ کنند. اگر بیش از نیاز بازار این کار را انجام دهند، با توجه به قانون عرضه و تقاضا ارزش آن پول کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر ارز دیجیتال بیت کوین با شبیه سازی کالاهای با ارزش (مانند طلا) ایجاد شده است. مقدار محدودی طلا در جهان وجود دارد.

هرچه میزان استخراج طلا بیشتر باشد، پیدا کردن ذخایر باقی مانده از آن سخت تر می شود.  طلا  به واسطه همین عرضه محدود، ارزش بالای خود را حفظ کرده است. همچنین به عنوان ابزار مبادله در سطح بین المللی، سرمایه گذاری و پس انداز و… بیش از شش هزار سال است که ارزش خود را حفظ نموده است. بیت کوین امید دارد این روند را به صورت همیشگی حفظ کند. “

هاوینگ Halving بعدی چه زمانی خواهد بود؟

اولین استخراج بیت کوین در سال 2009 اتفاق افتاد و پاداش اضافه کردن هش به شبکه بلاک چین 50 بیت کوین بود. در نوامبر 2012 اولین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد و پاداش استخراج را به 25 رساند. هاوینگ بعدی در جولای 2016 بودو POW بلاک چین به 12.5 رسید. آخرین هاوینگ Halving نیز در ماه می 2020 (اردیبهشت 1399) بود که پاداش استخراج را به 6.25 بیت کوین رساند.

هاوینگ بعدی در تاریخ ماه می سال 2024 خواهد بود.

با انجام هاوینگ 64ام، آخرین بیت کوین های موجود استخراج خواهند شد و بعد از آن درآمد ماینرها از طریق کارمزدهای تراکنش خواهد بود.

هاوینگ Halving و قیمت بیت کوین

مطمئنا فرآیند هاوینگ قیمت بیت کوین را تحت تاثیر قرار خواهد داد. با بررسی هاوینگ ها و تاثیرات آن روی ارزش بیت کوین متوجه می شوید که انجام Halving روی قیمت ها اثرگذار است.

کارشناسان بر این باورند که با کاهش یافتن تولید و عرضه، تقاضای بیت کوین افزایش خواهد داشت. در اولین هاوینگ، قیمت بیت کوین از واحدی 11 دلار به 1 دلار رسید. در دومین هاوینگ ارزش بیت کوین از رقم 650 دلار به 2000 دلار رسید. سومین هاوینگ نیز باعث افزایش قیمت بیت کوین شد و این رقم به 2526 دلار رسید.

برخلاف سیاسیت های بانکی که باعث ایجاد توروم و کاهش ارزش پول می شود، هاوینگ Halving برخلاف ایجاد تورم حرکت می کند و از ایجاد آن جلوگیری می کند.

اگر ماینرها در زمان هاوینگ Halving خاموش شوند چه اتفاقی می افتد؟

ساتوشی ناکاموتو برای این مورد نیز پیش بینی های لازم را کرده بود و راه حلی برای آن در نظر گرفته بود. اگر ماینرها یا نودها دستگاه های Mining خود را خاموش کنند یا به هر دلیل دیگری تعداد آنها کاهش پیدا کند، سختی شبکه کم می شود و انجام ماینینگ نیز آسان تر خواهد شد.

منظور از کاهش سختی شبکه این است که نودها انرژی و هزینه کمتری صرف خواهند کرد، همچنین پویایی شبکه بلاک چین نیز افزایش خواهد یافت.

هاوینگ در دیگر ارزهای دیجیتال

فرآیند هاوینگ Halving فقط برای ارز دیجیتال بیت کوین نیست، بلکه برای ارزهای دیجیتال دیگر نیز استفاده می شود. هاوینگ فقط برای ارزهایی است که بر اساس سیستم الگوریتم اجماع POW به دست می آیند، طراحی شده است. ارزهایی مانند بیت کوین کش BCH ، بیت کوین اس وی BSV ، دش Dash و … نیز از هاوینگ استفاده می کنند.

هدف هاوینگ Halving بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین با این هدف ایجاد شد که بتواند سالیان طولانی ارزش خود را حفظ کند. هاوینگ Halving نیز برای همین هدق ایجاد شده است. با انجام هاوینگ تورم عرضه ها با کنترل تعداد عرضه آن در بازار مدیریت خواهد شد و این ارز دیجیتال نه ارزش خود را از دست می دهد، نه اینکه باعث تورم خواهد شد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx