آشنایی با ارز دیجیتالارزهای دیجیتالانواع ارز دیجیتالبلاگ

عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO | عرضه اولیه ارز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO

عرضه اولیه یا Inittial Coin Offering (به اختصار ICO ) عملی است که برای جذب سرمایه اولیه شرکت های نوپا و جدید مورد استفاده قرار می گیرد. عرضه اولیه ارزهای دیجیتال معادل عرضه عمومی بورس IPO می باشد.

توسعه دهندگان از عرضه اولیه و تهیه توکن جدید برای آن کار یا فعالیت ، سرمایه مورد نیاز خود را به دست بیاورند.

این توکن ها می توانند برای استفاده از محصول یا خدمات آن شرکت استفاده شود، یا اینکه تنها به عنوان سهام در آن پروژه یا شرکت باشند. در این مقاله به معرفی کامل عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO می پردازیم.

 

نکات مهم عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO

 • ICO روشی برای جمع آوری هزینه های اولیه یک شرکت جدید از افراد می باشد. این توکن ها معمولا توسط شرکت های جدید برای ارائه محصولات و خدمات در بستر بلاک چین استفاده می شود.
 • عرضه اولیه ICO توکن ها شبیه سهام می باشد، اما گاهی برای ارائه یک سرویس نرم افزاری یا کالا نیز به عنوان یک وسیله یا ابزار مورد استفاده قرار می گیرد.
 • قبل از خریدن ICO بهتر است ارز دیجیتال تهیه کنید. خرید و فروش و مبادله در بازار ارزهای دیجیتال با استفاده از ارزهای دیجیتال کاری آسان تر است تا اینکه بخواهید به وسیله پول ملی Cash خرید ICO انجام دهید.
 • حتما قبل از خرید ارزهای دیجیتال ICO تحقیقات کافی در مورد آن شرکت و پروژه انجام دهید. زیرا برخی از توکن ها برای کلاه برداری وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند.

 

چگونگی عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO

هنگامی که یک پروژه یا شرکت قصد دارد از طریق عرضه اولیه دیجیتال جذب سرمایه انجام دهد، باید چند مورد مهم را در نظر بگیرد:

 

 • پیشبینی و تخمین مالی منابع مورد نیاز پروژه
 • پیشبینی زمان مورد نیاز اجرای پروژه
 • تعداد ICO هایی که قرار است عرضه شوند
 • مشخص کردن واحد پولی که قرار است برای معاملات استفاده شود
 • ارائه اولیه توکن به صورت آنلاین
 • تخصیص توکن ها به سرمایه گذاران بعد از موفقیت در عرضه اولیه ارز دیجیتال

 

معمولا حامیان پروژه ها یا شرکت های جدید ، توکن ها را با ارزهای فیات خریداری می کنند.

همانگونه که گفتیم ICO شباهت زیادی به IPO دارد. اگر بر اساس پیش بینی انجام شده، هزینه اولیه جمع آوری شده به حد مشخص نرسد، این پول به سرمایه گذاران بازگردانده می شود و پروژه با شکست روبه رو می شود.

ICO به صورت رسمی در هیچ سازمان و ارگانی ثبت نشده است، اما سازمان بورس و اوراق بهادار SEC اجازه مداخله در آن را دارد.

به طور مثال شرکت تلگرام Telegram در یک سال مبلغی حدود 1.7 میلیارد دلار را با استفاده از ICO جمع آوری کرد، اما سازمان بورس و اوراق بهادار به علت فعالیت های غیرقانونی از سمت تیم توسعه ، این پروژه را متوقف کرد.

 

نکات مهم برای سرمایه گذاری ICO

اگر نیت انجام سرمایه گذاری در زمینه ICO را دارید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید:

 • قبل از سرمایه گذاری اطلاعات کافی در زمینه دنیای ارزهای دیجیتال کسب کنید
 • تهیه و خرید یک کیف پول مناسب با ارز دیجیتال مورد نظرتان
 • تحقیق و مطالعه در مورد پروژه ها و شرکت های جدید
 • مقایسه کردن ICO های پروژه ها و شرکت های مختلف و میزان بازدهی آنها

 

مزایای استفاده از ICO

تمام شرکت هایی که با ICO قصد جمع آوری سرمایه اولیه را دارند، یک توکن خاص با نام خود که معادل شرکت می باشد ارائه می دهند.

امروزه بازار ارزهای دیجیتال بسیار محبوب است و بیشتر سرمایه گذاران نیز علاقه مند به سرمایه گذاری در این حوزه می باشند. خدمات عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO به صورت آنلاین می باشد و نیاز به حضور فیزیکی ندارد.

مدت زمان ایجاد توکن ها بسیار کم می باشد و در عرض چند ثانیه می توانید توکن و علائم رمزنگاری ایجاد کنید.

 

معایب استفاده از ICO

ممکن است موفقیت های یک شرکت یا پروژه در این زمینه برای دیگران امید واهی ایجاد کند. همانگونه امکان موفیقت و بازدهی بسیار زیاد است، به همان میزان امکان شکست نیز وجود دارد.

این حوزه زمینه مناسبی برای کلاه برداران ایجاد کرده است. کلاه برداران به راحتی می توانند با استفاده از یک توکن و فروش یا مبادله آن با ارزهای دیجیتال مهم و با ارزش، کلاه برداری انجام دهند.

پس حتما قبل از شرکت در سرمایه گذاری این حوزه تحقیقات کامل و مطمئنی در مورد پروژه مورد نظرتان انجام دهید.

این نکته را در نظر داشته باشی عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO توسط هیچ دولت یا سازمانی ثبت و تائید شده نیست. در برخی کشورها استفاده از ICO منع قانونی ندارد، ولی در بعضی کشورها استفاده از ICO پیگیری های قانونی و مجازات را به همراه دارد.

ICO ها ضمانت قانونی ندارند، یعنی اگر مشکلی برای شما ایجاد شود به هیچ مرجع قانونی نمی توانید مراجعه کنید و پیگیری قضایی انجام دهید.

 

 

روش های جایگزین عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO

می توانیم از روش های جایگزین برای استفاده از ICO  ها بهره مند شویم تا با خیالی آسوده تر سرمایه گذاری انجام دهیم . همانگونه که گفته شد ICOمی تواند ریسک های خود را به همراه داشته باشد. برای همین در ادامه روش های مطمئن تر برای سرمایه گذاری در دنیای دیجیتال به شما معرفی می کنیم.

 

عرضه اولیه صرافی IEO

Initial Exchange Offering یا عرضه اولیه صرافی یکی از گزینه های سرمایه گذاری در دنیای دیجیتال می باشد. IEO تقریبا مشابه ICO می باشد، فقط با این تفاوت برای خرید IEO به صرافی ارزهای دیجیتال مراجعه می کنید. عرضه اولیه که صرافی ارائه می دهد، به نمایندگی از یک استارتاپ Startop برای تامین سرمایه با فروش توکن ها انجام می شود.

از آنجایی که صرافی ها با تحقیقات و قواعد خاص در مورد توکن بررسی انجام می دهند، می توانید با خیالی راحت در آن سرمایه گذاری انجام دهید.

 

عرضه اولیه توکن اوراق بهادار STO

Security Token Offering یا عرضه اولیه توکن اوراق بهادار یکی دیگر از روش های جذب سرمایه در بازار ارزهای دیجیتالی است. این روش نیز شباهت زیادی به ICO دارد با یک تفاوت مهم و اساسی،  در STO توکن هایی که با عنوان اوراق بهادار ثبت می شوند باید مراحل قانونی را طی کرده باشند. این مورد ضمانتی برای شماست که با خیال آسوده سرمایه گذاری انجام دهید.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx