Cypherpunk

Cypherpunk چیست؟

عمل Cryptography تا حدود دهه 1970 محدود به ارتش ها و آژانس های جاسوسی جهان بود. در دهه 70، اداره ملی استانداردهای ایالات متحده، با همکاری آژانس امنیت ملی، استاندارد رمزگذاری داده ها را منتشر کرد، یک الگوریتم رمزگذاری توسعه یافته توسط IBM. در سال 1976، ویتفیلد دیفی و مارتین هلمن، رمزنگاران پیشگام، مسیرهای جدید خود را در مقاله رمزنگاری منتشر کردند.

هر دو نشریه رمزنگاری را مورد توجه عموم قرار دادند، که منجر به تشکیل Cypherpunk در اواخر دهه 1980 شد، جنبشی از فعالان که از استفاده افراد از رمزنگاری برای ارتقای حریم خصوصی و آزادی حمایت می کردند، در سال 1992، لیست پستی Cypherpunk شروع شد و تا سال 1994 به 700 مشترک و تا سال 1997 به 2000 مشترک رسید.

در لیست پستی، اعضا در مورد ریاضیات، رمزنگاری، علوم کامپیوتر بحث می‌کردند و همچنین در مورد موضوعات سیاسی و فلسفی بحث‌هایی داشتند. Cypherpunk ها حدود یک دهه قبل از اینکه به دلیل افشاگرانی مانند ادوارد اسنودن تبدیل به یک نگرانی عمومی شوند، مسائل مربوط به نظارت دولتی و کنترل اطلاعات را زیر سوال می بردند. به طور متوسط روزانه 30 پیام بین سال های 1996 تا 1999 در این لیست ارسال شده است.

یکی از مفاهیم اصلی Cypherpunk این است که ایده های خوب را درک کنید، نه اینکه فقط درباره آنها بحث کنید. به این ترتیب، آنها بسیاری از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر رمزنگاری مبتنی بر حریم خصوصی را طراحی کرده‌اند که امروزه همچنان در استفاده گسترده هستند، مانند برنامه Pretty Good Privacy (PGP) برای ارتباطات امن داده‌ها. ایده ها و دستاوردهای Cypherpunk منجر به ایجاد پروژه Tor برای وبگردی خصوصی و ارزهای دیجیتال شده است که اولین آن بیت کوین (BTC) بود.

تعدادی از شخصیت های شناخته شده در صنعت کریپتو، مانند نیک سابو و آدام بک، اعضای Cypherpunk هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا