انرژیکاربرد بلاک چین

شبکه بلاک چین و کاربرد آن در صنعت انرژی

بلاک چین کاربردهایی در صنعت انرژی دارد

شبکه بلاک چین در صنعت انرژی

شبکه بلاک چین، کاربردهای بسیار زیاد و خاصی دارد. اگرچه هنوز استفاده از قابلیت های بلاک چین همه گیر نشده و همه با آن آشنا نیستند، اما در آینده ای نزدیک در تمامی زمینه های زندگی و تکنولوژی کاربرد خواهد داشت.

در این مقاله به معرفی کاربرد شبکه بلاک چین در صنعت انرژی می پردازیم.

 

شبکه بلاک چین و کاربردهای آن در صنعت انرژی

شبکه بلاک چین قابلیت ایجاد نمودن تغییرات گسترده ای در زمینه های تامین و تولید و انتقال انرژی دارد. صنعت انرژی همیشه سعی داشته است از جدیدترین و به روزترین راهکار های تولید و ذخیره انرژی استفاده کند. سلول های خورشیدی، ابزارهای الکتریکی و…از جمله این راهکارها می باشد.

با ظهور فناوری بلاک چین، این فناوری جای خود را در تمام فعالیت ها و صنایع باز کرده است. صنعت انرژی نیز سعی دارد با استفاده از این فناوری، تغییرات اساسی در دنیای انرژی به وجود آورد.

در بین طرح ها و استارت آپ های این حوزه، مسئله پایداری انرژی کمتر از دیگر موضوعات مورد توجه قرار گرفته است.

تاکنون  کسب و کارهایی توسط شبکه بلاک چین ایجاد شده است. این طرح ها در راستای حفظ محیط زیست و تولید انرژی فعالیت می کنند. همچنین تغییرات و اصطلاحات جدیدی وارد این عرصه کرده اند. مانند انرژی قابل بازیافت.

در ادامه با چگونگی پیوند دادن فناوری بلاک چین و صنعت انرژی می پردازیم.

 

 

مدل ها و طرح های کسب و کار بلاک چین و صنعت انرژی

یکی از مهم ترین قابلیت های مهم بلاک چین، فناوری دفتر کل توزیع شدهDLT  می باشد. این قابلیت می تواند وضعیت کسب وکارهای مرتبط با انرژی و بهبود آن را فراهم کند. می توان با استفاده از شبکه بلاک چین، روند مصرف انرژی در تمام شبکه ای که از آن انرژی استفاده می کنند پیگیری و کنترل کرد.

همچنین می توان در زمینه توزیع منابع و انرژی های تجدید پذیر و تجدیدناپذیر نیز استفاده کرد.

به طور کلی هر صنعت بزرگی فرآیندها و پیچیدگی های خود را دارد. می توان با استفاده با شبکه بلاک چین، سیستم موجود در آن کسب و کار را بهبود بخشید. برای مثال، نفت یکی از مهم ترین و ارزشمندترین مواد موجود زمین می باشد. این ماده در سطح جهانی معامله می شود و مورد استفاده قرار می گیرد. برای مدیریت و هماهنگی بهتر، شبکه ای نیاز است که تمام افراد صنعت نفت، قوانین معامله ها، مسائل مرتبط با استخراج و بشکه های نفتی با هم در ارتباط باشند.

شرکت های بزرگ نفتی به دنبال سرمایه گذاری روی فناوری بلاک چین برای استفاده در کسب و کار نفتی خود می باشند. این فناوری می تواند بر کاهش هزینه ها و افزایش پایداری محیط زیست اثرات مثبت بگذارد. همچنین فاش نشدن و مخفی بودن اطلاعات در این حوزه بسیار مهم می باشد. بلاک چین در تامین امنیت و نگه داری اطلاعات نیز می تواند تاثیرگذار باشد. می توان مهم ترین مزایای استفاده از بلاک چین را در بخش انرژی اینگونه معرفی کرد:

 • کاهش هزینه ها
 • کمک کردن به پایداری محیط زیست
 • حفظ و نگه داری حریم خصوصی ذینفعان و در کنار آن شفاف سازی، بدون از بین بردن حریم خصوصی

 

شبکه بلاک چین و بازار انرژی

از بلاک چین می توان در حوزه های مختلفی در صنعت انرژی استفاده کرد. این حوزه ها عبارت اند از:

 

 • توزیع برق در مقیاس زیاد

در صنعت برق، شرکت هایی که از این فناوری استفاده می کنند به دنبال پیوند میان مصرف کنندگان و منبع تولید کننده می باشند. ترکیب شبکه بلاک چین و اینترنت اشیا این امکان را فراهم می کند که مصرف کنندگان انرژی مورد نیازشان را به صورت مستقیم از شبکه توزیع دریافت کرده و نیازی به واسطه ها برای فروش نباشد. یکی از شرکت های معروف که در حال حاضر از این فناوری استفاده می کند، شرکت Grid+  می باشد. این شرکت در زمینه توزیع برق، از واسطه ها و خرده فروشان فقط برای اموری مانند سنجش میزان مصرف و تهیه قبض استفاده می کند. این شرکت به مصرف کنندگان خود این اجازه را می دهد با استفاده از ارز اتریوم، انرژی مورد نیاز خود را خریداری کنند.  انجام این کار باعث می شود تا بهره وری شبکه توزیع افزایش یافته و هزینه ها شبکه کاهش چشمگیری داشته باشد.

 

 • شبکه بلاک چین و مدیریت کردن داده های صنعت انرژی

بلاک چین امکان کنترل بهتر منابع انرژی را برای مصرف کنندگان فراهم می کند. با استفاده از دفتر کل غیر متمرکز که امکان تغییر اطلاعات در آن وجود ندارد، داده ها مصرف انرژی به صورتی امن و لحظه ای Real Time مدیریت و کنترل می شود. در انجام این فرآیند اطلاعات مختلفی مانند قیمت بازار، هزینه های جانبی، قیمت سوخت و… در شبکه بلاک چین ثبت می شوند. در سال 2018 شرکت CNE از بلاک چین اتریوم برای ثبت، ذخیره و پیگیری داده ها استفاده کرد. یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از بلاک چین در حوزه انرژی این است که به دلیل شفاف سازی و انتشار اطلاعات تراکنش ها در سطح عمومی، امکان سواستفاده از خرید و فروش انرژی به حداقل می رسد.

 

 • شبکه بلاک چین و انجام معاملات فردی انرژی

کاربرد بلاک چین در حوزه انرژی، فقط در شبکه های توزیع استفاده نمی شود. بلکه در معامله ها و قراردادهای فردی نیز کاربردها و مزایای قابل توجهی دارد. بازار انرژی فردی، یک شبکه اشتراکی است که افراد در آن به خرید و فروش انرژی های مازاد  خود با یکدیگر می پردازند. با توجه به اینکه ناظر یا واسطه ای وجود ندارد، انجام این کار بسیار ساده و در کمترین زمان ممکن می باشد. بیشتر افرادی که در حوزه مبادلات انرژی فردی فعالیت می کنند، از پلتفرم اتریوم استفاده می کنند. به کمک قراردادهای هوشمند، افراد می توانند به طور کاملا مستقل خرید و فروش انجام دهند.

 

 • شبکه بلاک چین و معاملات کالا های موجود در بازار انرژی

خرید و فروش و انجام معاملات در بازار، می تواند با استفاده از شبکه بلاک چین سر و سامان گرفته و به خوبی کنترل و مدیریت شوند. برای اینکه مدیریت معامله ها و تبادلات انرژی انجام شود، هزینه های زیادی صرف می شود. بلاک چین این امکان را فراهم می کند مدیریت این معاملات به آسانی و دقت و سرعت بالا و همچنین با کمترین هزینه ها انجام شود. گروه بی تی ال BTL Group از این فناوری برای انجام فعالیت های خود استفاده می کند. این شرکت اعلام کرده است بعد از استفاده از فناوری بلاک چین در پیگیری معاملات، هزینه های شرکت تا 40 درصد کاهش داشته است.

 

 • تامین و تولید انرژی

شرکت های تولید کننده انرژی، اشکال مختلف انرژی را از منابع و نیروگاه ها تولید و تامین می کنند. در عمل این شرکت ها از نظر مالی و صنایع بانکی با هام در تعامل و ارتباط هستند.به همین دلیل استفاده از بلاک چین می تواند کمک بسیار زیادی به آنها داشته باشد. شرکت گرین تک مدیا Green Tech Media  فعالیت های خود را بستر بلاک چین در حوزه های تجزیه و تحلیل انرژی پاک گسترش داده است. این شرکت با استفاده از پلتفرم اتریوم، داده ها و اطلاعات مبادلات انرژی را از منابع مختلف دریافت می کند و آنها را مورد پردازش قرار می دهد. تامین کنندگان انرژی می توانند با استفاده از بلاک چین تک گرین مدیا، سیستمی را استفاده کنند که می تواند در آن داده ها را تبادل کنند. دفتر کل توزیع شده در شبکه بلاک چین می تواند به تبادل اطلاعات میان شرکت های تامین کننده کمک زیادی کند.

 

 • شبکه بلاک چین و کشف منابع نفتی و گازی

در حوزه کشف و بهره برداری از منابع نفتی و گازی چهار شرکت ذی نفع اصلی و مهم وجود دارد.

 1. شرکت های ملی و دولتی
 2. شرکت های بزرگ و خصوصی
 3. شرکت های کوچک و خصوصی
 4. شرکت های ارائه دهنده خدمات کشف منابع

ارتباط داشتن این شرکت های اصلی با یگدیگر بسیار پیچیده می باشد و زمان زیادی را خواهد برد. همچنین امکان بروز اشتباهات و مشکلات زیاد است. بنابراین به سیستمی نیاز داریم ارتباط و انتقال داده ها و اطلاعات بین این شرکت ها را به بهترین نحو فراهم کند. شبکه بلاک چین باعث بهینه سازی داده ها در ارتباطات در حوزه انرژی می باشد.همچنین وجود شفافیت در شبکه در کنار امن بودن و خصوصی نگه داشتن اطلاعات خاص، این زمینه را برای انجام بهتر این کارها فراهم می کند.

 

 • شبکه بلاک چین و مدیریت و فروش منابع نفتی

همانگونه که توضیح دادیم، استفاده از شبکه بلاک چین مدیریت و کنترل را آسان و امن می کند و در زمان و هزینه ها صرفه جویی می کند. در بخش فروش نیز قابلیت های استفاده این تکنولوژی بسیار کاربردی خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx