Censorship Resistance

Censorship Resistance چیست؟

Censorship Resistance (مقاومت در برابر سانسور) به این ایده اشاره دارد که هیچ حزبی نمی تواند مانع از مشارکت کسی در یک پلتفرم یا شبکه خاص شود. در سیستم‌های بلاک چین، Censorship Resistance تضمین می‌کند که تمام مقررات حاکم بر یک شبکه به طور یکسان توسط کاربران تنظیم و دنبال می‌شوند، و نمی‌توان آنها را برای منافع شخصی تغییر داد.

یک بلاک چین Censorship Resistance تضمین می کند که تمام تراکنش های درون یک شبکه از مداخله احتمالی ایمن شده و آن را تغییرناپذیر می کند. پس از تکمیل تراکنش، در تمام node های شبکه توزیع می‌شود و تغییر آن تقریباً غیرممکن می‌شود. این ویژگی اولین بار توسط بیت کوین معرفی شد، اما از آن زمان توسط طیف گسترده ای از پروژه های رمزنگاری پذیرفته شده است.

جالب توجه است، Censorship Resistance به ویژه برای برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مفید است، زیرا محصولات مالی سنتی مملو از موانع برای ورود هستند، با واسطه‌های مختلف دسترسی به انواع خاصی از افراد را مسدود می‌کنند و در معاملات مداخله می‌کنند. DeFi نسخه ای مقاوم در برابر سانسور از امور مالی سنتی را ارائه می دهد، البته با ریسک های بالاتر و بازدهی بالاتر.

بسیاری از طرفداران، بلاک چین ها را راهی برای دستیابی به آزادی از ظلم سیستم های فعلی می دانند. در سال‌های اخیر، حمایتی برای پیاده‌سازی فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده (DLT) در روزنامه‌نگاری وجود داشته است. بسیاری از روزنامه‌نگاران با Censorship سازمان‌های قدرتمند و شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی مواجه هستند، به همین دلیل است که شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز مانند Steem، Subsocial و بسیاری دیگر برای ارائه راه‌حل‌ها ظاهر می‌شوند.

Censorship یک بلاک چین بسیار دشوار است، اما غیرممکن نیست. این سناریو ممکن است از طریق یک attack 51 درصدی اتفاق بیفتد، اما اثرات آن تنها موقتی خواهد بود زیرا حفظ چنین حملاتی پرهزینه است، که آن را به یک عامل بازدارنده اصلی برای مهاجمان تبدیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا