امنیت بلاک چینیکاربرد بلاک چین

امنیت بلاک چین | بلاک چین و امنیتی که به همراه می آورد

شبکه بلاک چین و امنیتی که ایجاد می کند

فناوری بلاک چین و ایجاد امنیت

فناوری بلاک چین یک سیستم و شبکه همتا به همتا می باشد و تحت کنترل هیچ سازمان یا ارگانی نیست. در واقع بلاک چین Blockchain به معنی زنجیره ای از بلاک ها می باشد.این بلاک ها به یکدیگر مرتبط هستند. در مقاله ای به معرفی کامل فناوری بلاک چین پرداخته ایم.

بلاک چین چگونه می تواند امنیت ایجاد کند؟

همانگونه که می دانید بلاک چین ویژگی های خاص و منحصر به فرد دارد. این فناوری می توان با کمک رمزنگاری های پیچیده و پیشرفته، استفاده از قدرت شبکه به هم پیوسته بلاک ها و بسیاری قابلیت های دیگر امنیت بالایی ایجاد کند.

از آنجا که این فناوری جدید است و هنوز مورد استفاده عموم قرار نگرفته است، هنوز راه زیادی در پیش رو دارد.

اطلاعات بلاک چین غیر قابل تغییر، شفاف و محافظت شده می باشد. همانگونه که می دانیم بلاک چین ساختار اصلی بسیاری از ارزهای دیجیتال است، و دلیل تمایز ارزهای دیجیتال استفاده از قدرت بلاک چین می باشد. کارکرد بلاک چین و به دنبال آن امنیتی که به ارمغان می آورد، بسیار پیچیده است. برای درک بهتر اینکه این امنیت از کجا می آید با چند مفهوم پایه و اصلی بلاک چین در ایجاد امنیت آشنا می شویم.

اجماع و تغییر ناپذیری بلاک چین

تغییر ناپذیری Immutability و اجماع Consensus  دو مورد از اصلی ترین موارد ایجاد امنیت فناوری بلاک چین ها می باشند.

نود ها در شبکه توزیع شده در بلاک چین، می توانند در اعتبار سنجی تراکنش ها و موقعیت شبکه با یکدیگر به توافق برسند. به این مورد اجماع یا توزیع پذیری می گویند. الگوریتم اجماع Consensus Algorithm به این مورد اشاره دارد که شبکه بلاک چین بر اساس این الگوریتم ویژگی اجماع را ایجاد می کند.

یکی از مهم ترین ویژگی های بلاک چین این مورد است که بعد از تائید تراکنش ها و ثبت آنها، دیگر قابل دستکاری و تغییر نیستند. این مورد تغییر ناپذیری نام دارد. این ویژگی در انتقال ارزهای دیجیتال نقشی مهم دارد، اما در موارد دیگر نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

ترکیب این قابلیت چارچوبی امن برای بلاک چین ایجاد کرده است. الگوریتم اجماع مطمئن می شود قوانین موجود در سیستم توسط همه اجرا می شوند و همه از آن پیروی می کنند، تغییر پذیری باعث تضمین درست بودن اطلاعات و تراکنش ها می شود.

نقش ارزهای دیجیتال در ایجاد امنیت فناوری بلاک چین

بلاک چین برای رسیدن به این امنیت متکی به ارزهای دیجیتال می باشد. این امنیت به دلیل وجود رمزنگاری هش ها ایجاد شده است. هشینگ Hashing یک دیتا (ورودی) را دریافت کرده و بعد اعمال یک سری عملیات ریاضی و به صورت یک معادله هش با سایز مشخص را خروجی می دهد.

اندازه اطلاعات ورودی مهم نیست، الگوریتم هشینگ حجم و اندازه ای مشخص را به ما می دهد. اگر در اطلاعات ورودی کوچیکترین تغییری ایجاد شود، نتیجه خروجی کاملا متفاوت خواهد بود. به همین دلیل هش ها هیچ وقت مشابه یکدیگر نیستند. اگر اطلاعات ورودی یکسان و مشابه باشد، نتیجه خروجی نیز یکسان خواهد بود و اصلا اهمیتی ندارد شما چند بار این کار را تکرار کنید.

هش ها شناسه ای منحصر به فرد می باشند که برای اطلاعات بلاک ها مورد استفاده قرار می گیرند. هش هر بلاک با هش بلاک قبلی در ارتباط است و نسبت به آن تولید می شود. به همین دلیل تمام زنجیره های شبکه بلاک چین به نوعی باهم متصل هستند.

اهمیت هش در ایجاد امنیت فناوری بلاک چین

هش هر بلاک بر اساس اطلاعات آن بلاک + هش تولید شده برای بلاک قبلی تولید می شود.. شناسه هش ها نقش بسیار مهمی برای اطمینان از امنیت بلاک چین و اجماع و تغییر ناپذیری ایفا می کند.

همچنین هشینگ Hashing  در الگوریتم اجماع برای اعتبارسنجی و تایید تراکنش ها نیز استفاده می شود. به عنوان مثال در شبکه بلاک چین بیت کوین، سیستم اثبات کار Proof Of Work  از عملکردی با نام SH-256  استفاده می کند. این هش اطلاعات خود را وارد می کند و در ازای آن، یک هش 265 بیتی یا 64 کاراکتری خروجی می دهد.

فناوری بلاک چین

اقتصاد رمزنگاری چیست و چه کاربردی در بلاک چین دارد؟

اقتصاد رمزنگاری  Cyptoeconomics مفهومی جدید می باشد و با رمزنگاری بلاک چین متفاوت است. اقتصاد رمزنگاری با زمینه ای با نام تئوری بازی مرتبط است.

تئوری بازی مدلی بر اساس ریاضیات می باشد.وظیفه آن تصمیم گیری با توجه به مهره موجود در بازار و قوانین تعیین شده برای آن بازی  و پاداش می باشد. تئوری بازی Game Theory  با شیوه سنتی به طور گسترده ای قابل اجرا بود و در موارد زیادی کاربرد داشت. اقتصاد رمزنگاری شده مدل های مشخص شده ای را دارد و از آنها پشتیبانی می کند. این سیستم رفتار هر یک از گره ها را در شبکه توزیع شده بلاک چین تعیین می کند.

در کل، اقتصاد رمزنگاری به مطالعات خاص در اقتصاد گفته می شود. این مطالعات بیشتر روی پروتکل های بلاک چین می باشند . امنیت در اقتصاد رمزنگاری بر اساس مفهوم و ایده ای است که شبکه بلاک چین انگگیزه بیشتری برای نود ها ایجاد کند تا رفتاری صادقانه داشته باشند و از هرگونه فکر  و عمل مخرب دور باشند. به عنوان مثال اثبات کار Proof of work  استخراج بیت کوین، نمونه ای خوب و موفق برای ایجاد انگیزه می باشد که پاداش خوبی به مشترکین خود می دهد.

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین، با فکر قبلی استخراج بیت کوین را هزینه بر و نیازمند وقت و منابع بالا طراحی کرد. به دلیل پیچیدگی و معادلات محاسباتی سنگین، استخراج بیت کوین نیازمند سرمایه گذاری پول زمان می باشد. برای این شبکه مهم نیست نود متصل به شبکه کیست یا در کجا زندگی می کند. این ساختار برای انجام فعالیت های مخرب ناخوشایند است و برعکس برای فعالیت های درست و صادقانه خوشایند می باشند. اگر نود های مخرب و متقلب شناسایی شوند، خیلی زود از شبکه بلاک چین اخراج می شوند. در حالی که ماینرهای مفید و کارامد پاداش مناسب و قابل توجه ای دریافت می کنند.

آیا می توان روی امنیت بلاک چین حساب باز کرد؟

با ذکر مثالی این مورد را برایتان توضیح می دهیم. فرض کنید چند نفر سهام دار یک شرکت می باشند. مهم نیست چند نفر سهام دار هستند، اگر یک فرد به تنهایی حداقل 51 درصد سهام را داشته باشد، کنترل اوضاع شرکت و تائید کردن و تصمیم گیری ها با نظر نهایی او خواهد بود. در شبکه بلاک چین نیز این قانون مستثنی نیست. یعنی اگر کسی بخواهد کنترل شبکه بلاک چین را به عهده بگیرد، باید 51 درصد هش ها را در اختیار داشته باشد.

شبکه بلاک چین لایه ای محافظ برای حملات احتمالی ایجاد کرده است. این لایه حفاظتی اجازه نمی دهد بخش زیادی از هش های شبکه به دست یک فرد یا گروهی خاص قرار بگیرد. اما به لطف سیستم اثبات کار، رقابتی بودن کار استخراج،  جذاب بودن شبکه بیت کوین، گسترده شدن مداوم شبکه بلاک چین و… امکان انجام این کار وجود ندارد. نام این اتفاق حملات 51 درصد Percent Attacks 51  می باشد.

همچنین برای حمله 51 درصدی، نیاز به قدرت و پردازش تخیلی و نجومی  کامپیوتری می باشد. امکان انجام این کار و هزینه آن بسیار رقمی بالا و نجومی است و کسی حتی نمی تواند نزدیک آن شود.

یکی دیگر از ویژگی های شبکه بلاک چین تحمل خطای بیزنس  Byzantine Fault Tolerance است. این ویژگی اساسا یکی از قابلیت های شبکه توزیع می باشد. اگر یک یا چند عدد از نود های موجود در شبکه رفتاری مخرب و انحرافی داشته باشند یا در معرض خطرات احتمالی باشند، آسیبی به دیگر نودها وارد نمی شود و آنها می توانند به کار خود ادامه دهند.

بنابراین با وجود سیستم های رمزنگاری، تئوری بازی، اجماع و تغییر، اثبات کار و … فناوری بلاک چین ها در حال حاضر در بالاترین سطح امنیت قرار دارد. با پیشرفت و استفاده گسترده از بلاک چین ها، امنیت آن نیز روز به روز افزایش می یابد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx