بهداشت و سلامتتکنولوژیکاربرد بلاک چین

بلاکچین در بهداشت و درمان

بلاک چین و سلامت

تاثیر بلاکچین در بهداشت و درمان چیست؟

تاثیر بلاک چین در بهداشت و درمان چیست؟ کشورهای توسعه یافته بخش عمده‌ای از تولید ناخالص داخلی خود را صرف بهداشت و سلامت افراد جامعه می‌کنند. با این وجود، هزینه‌های بیمارستان همچنان رو به افزایش بوده و اقدامات خوبی به بیماران ارائه نمی‌شود. حوزه بهداشت و درمان یکی از مهم‌ترین زمینه‌ها بوده که فناوری بلاک چین می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند. بلاک چین در حوزه بهداشت و سلامت کمک بزرگی می‌کند که از رمزنگاری اطلاعات بیماران گرفته تا کنترل بیماری‌های شایع و همه گیر از فواید بلاک چین به شمار می‌رود.

استونی یکی از افراد پیشرو در این حوزه است و از سال 2012 شروع به استفاده از قدرت بلاکچین در بهداشت و درمان کرد. در حال حاضر، تمام صورت حساب‌های بیمارستان، 95 درصد از اطلاعات حوزه سلامت و 99 درصد از نسخه بیماران از طریق بلاک چین به صورت دیجیتال نگهداری می‌شوند.

بلاکچین در بهداشت و درمان

بلاک چین چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بلاک چین چیست؟ بلاک چین نوعی سیستم ثبت سوابق و اطلاعات بوده که مجموعه‌ای از اطلاعات به هم پیوسته و مشترک بین تمام اعضاست و هر یک از این داده‌ها توسط کلیدهای رمزنگاری شده یا هش محافظت می‌شوند. این کلیدها یا امضاهای دیجیتال در دفاتر مشترک ذخیره می‌شوند و با مجموعه‌ای از گره یا نود به یکدیگر متصل می‌شوند. طبق گفته موسسه ملی استاندارد و فناوری، از جمله مزایای بلاک چین می‌توان به این موارد اشاره کرد که اطلاعات ثبت شده در آن قابل حذف نیست و امکان تغییر معامله پس از ثبت در بلاک چین وجود ندارد.

مزایا و معایب بلاکچین در بهداشت و سلامت

معایب اصلی بلاکچین در بهداشت و درمان عبارتند از:

  • امنیت زیر ساخت شبکه در تمام سطوح
  • احراز هویت تمام شرکت کنندگان
  • الگوی یکسان برای دسترسی به اطلاعات الکترونیکی

شما می‌توانید از بلاک چین در اکثر حوزه‌های بهداشتی استفاده کنید اما تمام خدمات بهداشتی قراردادی نیستند. به همین دلیل از بلاک چین‌های عمومی نمی‌توان برای ذخیره اطلاعات شخصی استفاده کرد چون اطلاعات این بلاک چین‌ها برای عوام در دسترس است. این شفافیت موجب می‌شود برای اطمینان از حفظ اطلاعات شخصی مسائل امنیتی در نظر گرفته شود.

فناوری بلاک چین با وجود حفظ درونی اطلاعات، در برابر برخی حملات و باگ‌ها آسیب پذیر است. بنابراین به ویژه در زمینه بهداشت و سلامت باید به اطلاعات امنیتی توجه بیش‌تری کرد.

نباید از فناوری بلاک چین در حوزه بهداش و درمان بی رویه استفاده کرد چرا که داده‌های آن غیر قابل تغییر هستند. شما باید پرونده‌های بزرگ و متغیر را خارج از بلاک چین نگهداری کنید.

از جمله مزایای استفاده از بلاک چین نسبت به روش‌های سنتی می‌توان به مدیریت غیرمتمرکز داده‌ها، پایگاه داده غیر قابل تغییر، داده‌های قابل ردیابی و در دسترس بودن داده‌ها برای تمام کاربران اشاره کرد. همچنین شما می‌توانید با رمزگذاری داده‌ها با استفاده از کلید خصوصی داده‌ها را از دسترس کاربران غیر مجاز خارج کنید.

کاربرد بلاک چین در بهداشت و درمان

کاربرد بلاک چین در بهداشت و درمان را می‌توان به چهار حوزه اصلی تقسیم کرد:

  • مدیریت سوابق پزشکی الکترونیکی
  • حفاظت از اطلاعات پرونده پزشکی
  • مدیریت سوابق پزشکی شخصی
  • مدیریت اطلاعات سوابق سلامت الکترونیکی

در ادامه به توضیح بیش‌تر درباره مزایای بلاکچین در بهداشت و درمان خواهیم پرداخت.

کاربرد بلاک چین در تحقیق

در حال حاضر، فقط در داخل سازمان یا شبکه امکان بروزرسانی و اشتراک گذاری خودکار سوابق الکترونیکی بیمار وجود دارد. این امکان در صورتی قابل گسترش است که اطلاعات به گونه‌ای سازماندهی شوند که اطلاعات شخصی در بالاترین لایه بلاک چین قرار نگیرند.

بلاک چین به محققان و سازمان‌ها این اجازه را می‌دهد تا با وجود داده‌های گسترده از هزاران بیماران به طیف گسترده‌ای از اطلاعات دسترسی داشته باشند. در دسترس بودن حجم عظیمی از داده‌ها بر بستر بلاک چین تحقیقات بالینی، گزارش و شناسایی امنیت اطلاعات و بهداشت عمومی افراد را تا حد زیادی ارتقا می‌دهد.

انتقال اطلاعات سلامت بیماران بین پزشکان و سازمان‌ها

وجود اطلاعات در بلاک چین به بیماران اجازه می‌دهد تا به راحتی و تنها با استفاده از یک کلید خصوصی قابل اشتراک، اطلاعات سلامت خود را برای سایر پزشکان یا سازمان‌ها ارسال نمایند. این فناوری کاربردی به کاربران کمک می‌کند تا اطلاعات را به راحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

خدمات درمانی سریع‌تر، ارزان‌تر و بهتر

بلاکچین می‌تواند سیستمی واحد برای سوابق ذخیره شده‌ای ایجاد کند که دائم در حال تغییر هستند و راحت و سریع توسط کاربران مجاز قابل بازیابی هستند. با استفاده از بلاکچین می‌توان از ایجاد ارتباط نادرست بین متخصصان در حال مراجعه یک بیمار جلوگیری کرد، از اشتباهات بی شمار در فرایند درمان بیمار جلوگیری نمود که در نتیجه تشخیص بیماری توسط پزشکان معالج سریع‌تر صورت می‌گیرد.

سوابق سلامت الکترونیکی

بلاکچین می‌تواند سیستم واحدی ایجاد کند که سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف بتوانند داده‌ها را از طریق سیستمی امن به اشتراک بگذارند، مجموعه‌ای از داده‌های استاندارد را در زنجیره ذخیره کنند و برای دسترسی به اطلاعات و عکس‌های ذخیره شده از طریق لینک‌های رمزگذاری شده دسترسی داشته باشند.

استفاده از قراردادهای هوشمند و پروتکل‌های واحد به اتصال بی وقفه تمام کاربران به اطلاعات ذخیره شده کمک می‌کند.

امنیت اطلاعات

از سال 2009 تا 2017، بیش از 176 میلیون مورد نقص داده در سوابق بهداشت و درمان رخ داده است. امنیت اطلاعات در بلاکچین به محافظت بهتر از داده‌های سلامت بیماران کمک می‌کند. هر فرد دارای یک شناسه یا کلید عمومی و یک کلید اختصاصی بوده که فقط در صورت لزوم برای مدتی مشخص قفل می‌شود.

بنابراین بلاک چین می‌تواند اطلاعات بهداشت و سلامت شما را دقیق ردیابی کند.

برنامه‌های بهداشتی تلفن همراه و نظارت از راه دور

امروزه با پیشرفت فناوری، برنامه‌های بهداشتی تلفن همراه و نظارت از راه دور از اهمیت بیش‌تری برخوردار هستند. سوابق پزشکی الکترونیکی ذخیره شده در شبکه بلاک چین ایمن بوده، امکان ارسال فوری اطلاعات برای سایر پزشکان وجود دارد و شما می‌توانید برای نظارت بر اطلاعات سلامت شخصی خود در منزل به اطلاعات دسترسی داشته باشید.

اما لازم به ذکر است که برنامه‌های بهداشتی تلفن همراه و نظارت از راه دور نسبت به بدافزارها حساس هستند اما فقط در صورتی اطلاعات شما در اختیار هکرها قرار می‌گیرد که کلید خصوصی بیمار هک شود.

شناسایی بیماری‌های شایع و همه گیر

کاربردهای منحصر به فرد بلاکچین می‌تواند به تهیه گزارش از بیمهاری‌های همه گیر و کشف الگوی بیماری‌ها کمک کند و همچنین موجب تشخیص ریشه و عامل شیوع بیماری می‌گردد.

حفاظت از داده‌های ژنومیک

با توجه به اینکه شرکت‌های زیادی درباره توالی ژنومیک اطلاعاتی ارائه می‌دهند، جلوگیری از سرقت داده‌های ژنومیک به موضوعی مهم بدل شده است. بلاک چین می‌تواند از سرقت داده‌ها جلوگیری نماید و همچنین بازاری آنلاین فراهم کند تا دانشمندان بتوانند اطلاعات ژنومیک را برای اهداف تحقیقاتی خریداری نمایند. این امر فروش ایمن را ترویج داده و واسطه‌ها را در این حوزه از بین می‌برد.

کاربرد بلاک چین در بهداشت و سلامت در مراحل اولیه است و نمونه‌ای از کاربرد بلاک چین در بهداشت و سلامت می‌توان به اتریوم اشاره کرد که در حال حاضر در مقیاس کوچکی قابل استفاده است.

با بهبود امنیت بلاک چین و سیستم‌های انجام تراکنش همزمان می‌توان از خدمات بلاک چین برای ارتقای مدیریت بهداشت و درمان استفاده کرد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx