اخبار

بیت کوین تا به روزرسانی فاصله ای ندارد+تپروت به مرحله بعدی میرود

به روزرسانی تپروت Taproot

در گزارشی از سایت کوین دسک خبر هایی حاکی از آپدیت جدید بیت کوین به گوش میخورد.

تپروت یک به روزرسانی و یا یک نسخه پیشرفته تر برای رمزارز بیت کوین است. این ورژن از بیت کوین به امید بر طرف شدن مشکلات کاربری بیت کوین مانند: مقیاس پذیری، تعلق گرفتن کارمزدهای کمتر برای تراکنش هایی که ماهیتا پیچییده تر هستند و در نهایت بروز انعطاف بیشتر در شبکه به جهت افزایش کاربرد و کارایی آن از اهداف این نسخه از به روزرسانی در شبکه بیت کوین میباشد.

 

برای انجام به روزرسانی تپروت Taproot به حمایت ماینر ها نیاز داریم. در ماه مارس با استفاده از یک آزمایش تحت عنوان Speedy Trial  مدت زمان دو هفته ای تعیین شد. تا ماینر ها بتوانند در این زمان حمایت خود را از تپروت اعلام کنند.

زمانی که آخرین سختی شبکه نیز اصلاح شد. زمان برگذاری این رویداد است. هرگاه تا 90 درصد حمایت ازبلاک های پردازش شده سمت ماینر ها انجام شد طرح اجرایی و به روزرسانی فعال میشود.

و حال خبر تازه اینکه:

پس از گذشت چهار سال این طرح بر اساس Speedy Trial  از سمت ماینر ها مورد حمایت استخراج کنندگان قرار گرفت.

و این حد نصاب محقق شده است. و تپروت پس از دریافت حمایت 99 درصدی در بلاک شماره 687285 متوقف شد. یا به بیان دیگر سافت فورک آن قفل شده تا به مرحله بعد که چیزی حدود 5 ماه به طول می انجامد خواهد رفت.

در این زمان نود ها فرصت کافی برای به روزرسانی نسخه جدید را خواهند یافت.

در سال 2017 طرح سگویت  ارائه شد. بر  اساس این طرح به منظور افزایش ظرفیت بلاک های بلاک چین، تصمیمی مبنی بر حذف اطلاعات مربوط به امضای حاصل از تراکنش های بیت کوین گرفته شد. به عبارتی دیگر اسناد مورد نیاز داخل بلاک چین نگه داشته شود و اطلاعات قابل حذف مانند اطلاعات امضا، از داخل بلاک ها حذف شود. که این کار موجب افزایش ظرفیت بلاک چین می‌شد.

پس از ارائه طرح افزایش بلاک، تپروت با گامی بزرگتر در جهت ارتقا بیت کوین پیش رفته است. چون باعث طرح امضا جدید با قابلیت های بهتر به نام Schnorr میشود. که باعث ایجاد امکانات ویژهای در خصوص حفظ حریم خصوصی، امنیت و مقیاس پذیری میشود.

که با رسیدن به حد نصاب 90 درصدی ماینر ها پله اول آزمایشات طی میشود. و این طرح گامی به سمت عبور از این مرحله برمیدارد.

همچنان بحث بر سر نحوه اجرایی و عملیاتی شدن طرح بسیار است. بدیهی است که برای تصمیم گیری و اجرای هر طرحی بر روی پروتکل بیت کوین نیاز به اجماع است.

در نهایت

بیت کوین پس از دست یابی به شماره بلاک تعیین شده به صورت خودکار تپروت فعال میشود. در این وضعیت تمامی ابزار ها و دستگاه هایی که آپدیت شده اند تراکنش ها را به راحتی شناسایی میکنند. و کمک به ارتقا این پروتکل خواهند کرد. در پی آن ماینر ها نیز با استفاده از ابزار هایی که تپروت در اختیار آنان قرارداده به فعالیت میپردازند.

لازم به ذکر است که در این طرح امضا های Schnorr بجای امضاهای دیجیتال امروز به میدان می آیند. این امضا ها با خاصیت خطی بودن امکاناتی نظیر حفظ حریم خصوصی و امکان ایجاد قرارداد های هوشمند و بهبود مقیاس پذیری به ارائه خدمات میپردازند.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx