اخباراخبار بیت کویناخبار جهان

ارزهای دیجیتال در جهان پساکرونا

فراتر از بحران: ارزهای دیجیتال در جهان پساکرونا

ارزهای دیجیتال در جهان پساکرونا چه تاثیری خواهند داشت؟

در طول دهه گذشته ارزهای دیجیتال بحران‌های متعددی را پشت سر گذاشته است. حالا وقت آن فرا رسیده که فکر کنیم پس از این چه خواهد شد.

همه ماجرای بیت کوین را می‌دانند. وقتی اولین بیت کوین استخراج شد، در دنیای اقتصاد نا امنی شدیدی حس شد. مدت زیادی طول نکشید که در سال 2009 بازار به پایین‌ترین میزان رکود اقتصادی رسید. بیت کوین در سکوت خلق شد و مانند قایق نجات در کنار اقتصاد آن زمان غرق شد.

اما بلافاصله تعدادی از افراد جامعه از بیت کوین استقبال کردند. با وجود اینکه مدت کوتاهی از خلق بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‎‌گذرد اما کاربردهای فراوانی داشته که سرمایه گذاری یکی از کاربردهای بیت کوین است. پس از سرمایه گذاری‌های سودآور گرفته تا محافظت در برابر تورم و بحران‌های اقتصادی از جمله کاربردهای استفاده از ارزهای دیجیتال هستند.

در مواجهه با همه گیری ویروس کووید 19، جهان با فروپاشی اقتصادی رویرو شد درحالیکه ارزهای دیجیتال اثبات کردند که به طرز قابل توجهی در برابر بحران مقاوم هستند.

اما همانطور که شاهد پخش واکسن در سرتاسر دنیا هستیم، می‌توانیم خوش بین باشم که پایان دوران همه گیری کرونا نزدیک است. ارزهای دیجیتال در جهان پساکرونا چه تاثیر و کاربردی خواهد داشت؟ با توجه به تاثیر بسزای ارزهای دیجیتال در دنیای امروز، انتظار می‌رود که کریپتوکارنسی با تمام وقایع و بحران‌های آینده سازگار شود.

بانک ارزهای دیجیتال

سه سال پیش رئیس بعضی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان حتی در مصاحبه‌هایشان نیز از صحبت درباره بیت کوین خودداری می‌کردند. آن‌ها ارزهای دیجیتال را کلاهبرداری می‌دانستند و خریداران ارزهای دیجیتال را احمق می‌نامیدند.

اما امروزه طرز فکر افراد درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال تغییر کرده است. در نامه تفسیری شماره 1170 دفتر نظارت بر ارزهای دیجیتال ایالت متحده آمریکا به صراحت بیان شده است که بانک‌ها می‌توانند به شرکت‌های ارائه دهنده ارزهای دیجیتال خدمات بانکداری ارائه دهند. بانک‌ها به دنبال بهترین راه برای جلب نظر دارندگان ارزهای دیجیتال بوده‌اند. پیش بینی ما این است که علاقه دارندگان قدیمی ارزهای دیجیتال در چند سال آینده افزایش یابد چون ارزهای دیجیتال به یکی از اصلی‌ترین نیازهای خدمات مالی تبدیل شده‌اند. بانک‌ها در مدتی کوتاه می‌توانند به برقراری ارتباط با متخصصان ارزهای دیجیتال اعتماد کنند تا با خیال راحت به مشتریان خود خدمات دیجیتال ارائه دهند.

همچنین پیش بینی شده است که تصرفاتی در این حوزه رخ دهد که در نتیجه بانک‌های غنی اموال تعدادی از دارندگان ارزهای دیجیتال را خریداری نمایند. به مرور زمان با افزایش تقاضا برای خدمات ارزهای دیجیتال، موسسات بیش‌تری وارد این حوزه خواهند شد.

افزایش برنامه‌های غیرمتمرکز

درست همانطور که بیت کوین برای پاسخ به شکست یک سیستم قدیمی ساخته شد، مالیات غیرمتمرکز نیز برای پاسخ ارزهای دیجیتال به واسطه های مالی ایجاد شد. هر چند اخیرا بخش‌های زیادی از این اکوسیستم برای موسسات در دسترس نبوده است و دلیل اصلی آن نبود وسیله مطمئن برای مشارکت است.

به مرور زمان قطعا ابزارهای بیش‌تری برای مالیات غیرمتمرکز به بازار عرضه می‌شود که ما پیش بینی کردیم این فرایند ادامه دار باشد. ما نه تنها شاهد رشد مستمر مالیات غیرمتمرکز خواهیم بود بلکه ابزارهای درجه نهادی می‌توانند مشارکت موسسات را افزایش دهند.

فضای مالیات غیرمتمرکز با وجود رشد چشمگیر، هنوز خیلی پراکنده است. موسسات می‌خواهند از دارایی‌هایشان در مالیات‌های غیرمتمرکز استفاده نمایند. پیش بینی شده است که در این زمینه رشد چشمگیری حاصل خواهد شد و این رشد به بهبود نقدینگی همراه با ثبات و کارایی بازار کمک می‌کند.

فراتر از بحران

ارزهای دیجیتال در پاسخ به بحران اقتصادی ایجاد شده‌اند اما اینطور به نظر نمی‌رسد چرا که در حقیقت ثبات و پایداری ارزهای دیجیتال حتی در چالش برانگیزترین زمان‌های اقتصادی هم به اثبات رسیده است. دقیقا سال گذشته کریپتوکارنسی صلاحیت خود را در شرایط اضطراری جهانی اثبات کرد و به همین ترتیب بین سرمایه گذاران خرده فروش و نهادی جایگاه ویژه‌ای کسب کرد.

تفکر درباره عملکرد ارزهای دیجیتال بدون اجبار به داشن حالت دفاعی بسیار جالب است. خیلی ساده لوحانه است که بگوییم ارزهای دیجیتال با بحران دیگری روبرو نخواهند شد چون در آینده قطعا با بحران روبرو خواهد شد. اما حالا که به نظر می‌رسد به پایان شیوع ویروس کووید 19 نزدیک می‌شویم، جالب است که به آینده بیت کوین و ارزهای دیجیتال در جهان پساکرونا فکر کنیم.

منبع: وبسایت cointelegraph

تاریخ انتشار خبر: 27 فوریه 2021

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx