اخباراخبار بیت کویناخبار جهان

آینده بیت کوین

اقتصاددانی درباره آینده بیت کوین هشدار داد

یکی از اقتصاددانان درباره هرج و مرج آینده بیت کوین هشدار داد.

طبق الگوی رفتاری معروف کپی و پیست، دارندگان بیت کوین قصد دارند با تبدیل بیت کوین به پول رایج جهان به اشرافیتی جدید تبدیل شوند:

«فقط دارندگان بیت کوین مجاز هستند به رده بالای جامعه برسند. شرکت‌های نوپا از نظر اجتماعی و مالی طرد می‌شوند و در بهترین حالت مجبور می‌شوند خدمتگزار رده بالایی‌ها شوند. در بدنرین حالت به جرم جنایت علیه بیت کوین محکوم می‌شوند.»

_کریپتوداگ، 2 ژانویه 2021

الگوی رفتاری بخشی از چشم انداز آینده بیت کوین است. روایتی درباره آینده بیت کوین وجود دارد که زبان به زبان می‌چرخد. بیت کوین در آینده به قدری ارزشمند خواهد شد که دارندگان بیت کوین پادشاهانی می‌شوند که در قلعه‌های خود از بیت کوین‌های شان مراقبت می‌کنند.

اما علی رغم تخیل و خیال پردازی که در این داستان نهفته است، اقتصاددانی در این مورد هشدار داده است که اگر بیت کوین در در مسیر دستیابی به  برتری مالی موفق شود، تحقق این روایت دور از ذهن نیست.

در وب سایت اتاق فکر مرکز سیاست اقتصادی و تحقیقات آکادمیک، روز گذشته جان دنیلسون مقاله‌ای نوشت که در این مقاله برای بیت کوین آینده‌ای به تصویر کشید که بیت کوین به دلیل تقسیم نابرابری ثروت به پوپولیسم و اختلاف طبقات جامعه دامن می‌زند.

«در ابتدا، صاحبان فعلی بیت کوین به ثروتمندترین افراد جهان تبدیل می‌شوند و با پادشاهان و امپراتوری‌های سابق رقابت می‌کنند و واقعا صاحب کل پول‌های دنیا می‌شوند. آن‌ها می‌توانند هر چیزی که دوست دارند خریداری کنند. تعداد این افراد ثروتمند زیاد نیست. در مقایسه با جمعیتی که امروزه از طریق صندوق‌های بازنشستگی و سرمایه گذاری صاحب دارایی هستند، ثروتمندان دارنده بیت کوین گروه کوچکی هستند.

دولت مجبور خواهد بود تا از گروه ثروتمندانی که زودهنگام بیت کوین خریده‌اند حمایت کند یا با آن‌ها مخالفت کند اما به هر حال سهمی در جامعه نخواهند داشت.

دانیلسون در نهایت نتیجه گرفت که چنین آینده‌ای نمی‌تواند محقق شود چون بیت کوین به دلیل بی ثباتی قیمت نمی‌تواند واحد اندازه گیری مناسبی باشد. او نوشت به دلیل این تناقضات داخلی قیمت بیت کوین به صفر می‌رسد.

اما طی تجزیه و تحلیل اقتصادی به این نتیجه رسیدند که همه از دنیای بیت کوین بیزار نیستند. در بسیاری از موارد ثابت شده است که بیت کوین برای کشورهایی مفید است که با تورم بالا و بی ثباتی در جامعه مواجه هستند.

دانیلسون

منبع: وبسایت cointelegraph

تاریخ انتشار خبر: 28 فوریه 2021

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx