مفاهیم پایه

تعویض پذیری Fungibility به چه معنا است و چه کاربردی در معاملات دارد؟

تعویض پذیری دارایی های مالی چه معنایی داراد و در فضای معاملاتی چه فایده ای خواهند داشت؟ شاید تا کنون نام تعویض پذیری به گوشتان خورده باشد در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بیان این مطلب پرداخته ایم . باما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

تعویض پذیری چیست؟


تعویض پذیری اصطلاحی ات که غالبا برای آن دسته از دارایی ها یه کار برده میشود که واحد مشخصی دارند. و هر یک از این واحد ها قابلیت تبدیل به سایر واحد های مالی را داشته باشند. اصطلاحا به این دارایی، یک دارایی تعویض پذیر میگویند.

به بیانی ساده تر میتوان توضیحات را این گونه تکمیل کرد که یک دارایی که قابلیت مبادله و تعویض با ارزشی دیگر را داشته باشد را اصطلاحا تعویض پذیری میگویند. این همان خاصیتی است که دقیقا پول به همراه خود دارد. پول با داشتن ویژگی  خاصیت تعویض پذیری در دست کار و استفاده قرار گرفته است.

به عنوان مثال:

اگر از میان دارایی ها. طلا را به عنوان یک دارایی ارزشمند در نظر بگیریم. هر یک کیلوگرم طلا که از معدن استخراج میشود. با همین میزان طلا که از معدنی دیگری استخراج شده و (فرضا) تبدیل به شمش طلا گشته است. از نظر ارزشی به یک میزان بوده و در موقع فروش صاحبان دارایی به اندازه یکسان از خریدار پول دریافت میکنند.

این درمیان سایر دارایی های ارزشمند اعم از اوراق بها دار، انواع و اقسام سهام های مختلف با همین شکل خواهد بود.

در حقیقت تعویض پذیری در یک ارزش همان قابلیت تعویض است. که مستقیما به برابری و یکسان بودن ارتباط مستقیم دارد. برای پول یک اسکناس پنجاه هزار تومانی تنها با اسکناس پنچاه هزار تومانی قابیت جابجایی و تعویض را نخواهد داشت. بلکه یک اسکناس پنجاه هزار تومانی با پنج تا اسکناس ده هزار تومانی و یا بیست تا اسکناس پنج هزار تومانی و حالت های دیگر… از نظر ارزش یکسان بوده و قابل تعویض خواهد بود. که اگر پول این خاصیت را نداشت. قطعا در خرید و فرو و معاملات مشکلات جدی به وجود می آمد.

حال در ادامه به بررسی این ویژگی در ارز های دیجیتال خواهیم پرداخت. در ادامه به بررسی این موضوع میپردازیم که بیت کوین به عنوان یک دارایی با ارزش قابل تقسیم است یا خیر.

تقسیم پذیری در ارز های دیجیتال


یک اسکناس در دست بگیرید و به این سوال فکر کنید که این پول قبل از این که در دست شما قرار گیرد در دست چه کسی بوده است؟ چگونه آن را به دست آورده آیا با این پول جنایتی انجام شده است؟! در پول و ارز هایی که از آن ها استفاده میکنیم هیچ راهی برای مشاهده تراکنش ها وجود ندارد.

اما پلتفرم ارز های دیجیتال چیزی جز این است. ساختار بلاک چین در وضعیت متن باز تمامی تراکنش ها و مبادلات مالی را روایت میکند. و با وجود دفتر کل توزیع شده و امکان کنترل تراکنش ها از آدرسی به آدرسی دیگر عده بسیاری از کاربران به شبکه اعتماد کرده و رضایت آن ها جلب شده است.

دفتر کل توزیع شده اصطلاحی آشنا و مهم در حسابداری می باشد. این دفتر محل ثبت اطلاعات مالی مانند حساب ها، بدهی ها، سود و زیان، اعتبارها و … می باشد. در زمان هایی که برای رسیدگی به امور نیاز به این اطلاعات مالی است، می توان به دفتر کل مراجعه کرد و به راحتی اطلاعات مورد نیاز را به دست آورد.

در اصل برای ثبت و نگهداری اطلاعات در طولانی مدت و جلوگیری از فراموشی آنها دفاتر کل به وجود آمده اند. تمام ارگان ها، دولت ها، بانک ها و هرجایی که مبادلات مالی داشته باشد از این دفتر استفاده می کنند.

با وجود مزایا بسیاری که این ویژگی برای رمز ارز ها رقم زده است. اما در مورد تعویض پذیری برای شبکه مطلوب تفسیر نمیشود.

این موضوع از زبان آندریاس آنتونوپولوس ار محققان برجسته بیت کوین این گونه روایت میشود:

وجود خاصیت کنترل و رهگیری تراکنش های ارز دیجیتال در حالت عادی برای کاربران امکان ویژه ای به حساب نمی آید. چون اکثریت افراد برای این موضوع اهمیت زیادی قائل نیستند. البته باید هم اهمیتی نداشته باشد. چون اگر فرض کنیم که بیت کوینی که هم اکنون در مالکیت شما است، قبل از آن در دست یک جنایت کار بوده است هیچ مسئله و چالش قانونی و … گریبان گیر شما نخواهد بود.

این داده ها تنها برای شرکت ها تحلیل داده و فعال در حوزه فناوری بلاک چین اطلاعاتی مثمر ثمر خواهدبود تا آنان به اطلاعات و دیتا های مورد نیاز خود دست پیدا کنند.

در واقع این حالت برای قابلیت تقسیم پذیری مخاطره انگیز است. یعنی با رهگیری تراکنش ها قابلیت ویژه ای در اختیار کاربران قرار نمیگیرد ولی با از بین رفتن امکان تعویض پذیری ارز ها قابلیت های بسیاری از دست کاربران خارج میشود.

پس برای ارز های دیجیتال تعویض پذیری یک موضوع مهم و قابل توجه است. از این رو صرافی های غیر متمرکز با انجام خدمات تعویض پذیری به میدان آمده و به نیاز مخاطبان پاسخ میدهند.

ارز های دیجیتال حریم خصوصی محور


پرایویسی کوین ها نوع جدیدی از این ارز ها هستند که تمرکز آن ها بر روی حفظ حریم خصوصی است. یعنی کاربران در این نوع پلتفرم ها قادر به انجام تراکنش در وضعیت ناشناس باشند.

ارز های دیجیتال حریم خصوصی محور در خصوص تقسیم پذیری مشکلی ندارند. این دسته از دارایی های مالی که به صورت ناشناس تراکنش ها را به انجام میرسانند امکان تقسیم پذیری را درون پلتفرم خود دارند.

ارز دیجیتال مونرو به عنوان یک ارز دیجیتال حریم خصوصی محور که سیستم کاری با شباهت بالایی به ارز دیجیتال بیت کوین دارد. و تنها در بخش حریم خصوصی متفاوت است. به این صورت که تراکنش های بیت کوین قابل ردیابی است. اما در مونرو کاملا ناشناس است.

مانند دیگر ارز ها پیگیری تراکنش را درون دفتر کل توزیع شده ثبت نکرده و همین موضوع عاملی است که این دسته از دارایی های دیجیتال را به ارتقا امکان تقسیم پذیری نزدیک میکند.

بیت کوین و تعویض پذیری


بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال برتر که فعلا بالاترین حجم سرمایه گذاری را در پلتفرم خود دارد. توسعه دهنده های آن هر روز برای ارتقا این شبکه تلاش میکنند.

یکی از دلایلی که باعث شده است. ارز ها و پلتفرم های جدیدی که. به بازار کریپتوکارنسی معرفی میشوند. فاصله زیادی تا دست یابی به مقام اول در میان ارز های دیجیتال داشته باشند.

بیت کوین پرایویسی کوین نیست. و تراکنش های آن متن باز است. در خصوص مشکل تقسیم پذیری دارایی. فناوری‌هایی از قبیل کوین‌جوین. استون‌وال‌. دندلیون. ارائه کرده تا بتواند موضوع حریم خصوصی را در بیت کوین پر رنگ تر و از کنار آن تعویض پذیری را به امکانات دارایی نالی خود اضافه کند.

کمرنگ شدن امکان ردیابی تراکنش ها از بیت کوین و عملیات مجرمانه


قابلیت انجام تراکنش ها بدون رهگیری موضوعی است که تا حد زیادی دولت با آن مسئله دارد. این نوع پلتفرم ها فضا هایی آسیب پذیر و از طرفی زمینه ای مناسب برای انجام فعالیت های مجرمانه خواهد بود. مانند حملات هکر ها و به دنبال آن. انواع اخاذی های گوناگون. در قبال برگشت دادن بخشی از دارایی و یا پلتفرم سرقت شده. نمونه هایی از آن میباشد.

با وجود پلتفرم های در دسترس. به نوعی تا حد بالایی امکان مداخله پلیس برای پیگری جرم و جرائم از بین خواهد رفت. و این خود به تنهایی موضوعی برای نگرانی دولت ها است.

توسعه دهندگان.  با کلید View key مشکل را. حل کرده اند. این کلید یک ابزار کاربردی برای معامله گران است. که در دسترس مالک دارایی است. که از آن طریق میتوان جزییات تراکنش را مشاهده کرد. با بروز هرگونه اتفاق مجرمانه صاحبان دارایی میتوانند از آن طریق به مجریان قانون قابلیت پیگیری را دهند.

علاوه بر آن حالت انجام تراکنش ها در وضعیت حریم خصوصی محور تنها در والت اختصاصی این ارز فراهم است. و در سایر کیف پول ها دسترسی به این امکان فراهم نیست.

 

مطالب بیشتر:


پرایوسی کوین چیست؟ بررسی حفظ حریم خصوصی ارز های دیجیتال
مونرو چیست؟ و چگونه تراکنش ها را غیر قابل ردیابی انجام می‌دهد؟
پاداش بلاک چیست؟/بررسی و مقایسه الگوریتم های گوناگون
سیف پال والت/ معرفی کیف پول نرم افزاری سیف پال
همه چیز درمورد ارز دیجیتال زی کش/معرفی ارز دیجیتال زی کش
دش چیست؟ و با چه هدفی به فضای مالی کریپتوکارنسی پاگذاشته است؟
تزوس (TEZOS) چیست؟/ بررسی عملکرد و روش های کارکرد آن

 

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx