مفاهیم پایه

توکن نیمه مثلی SFT چیست؟/بررسی ویژگی و کاربرد در ارز های دیجیتال

همه چیز در مورد توکن نیمه مثلی/بررسی معانی و مفاهیم

توکن غیر مثلی NFT با ورود به دنیای مالی کریپتوکارنسی رشد چشم گیری را تجربه کرد. با روی کار آمدن NFT موضوعی که به مرور در اولویت قرار گرفت تعویض پذیری بود که نیار آن در دنیای مالی دیجیتال دیده میشود در این شرایط نام جدیدی تحت عنوان SFTکه خلاصه شده عبارت semi-fungible tokens میباشد به معنای “توکن نیمه مثلی” به بازار مالی کریپتوکارنسی معرفی شد.

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به معرفی توکن نیمه مثلی و یا SFT ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه با کم و کیف آن آشنا شویم.

توکن ها در دنیای مالی کریپتوکارنسی


فعالان حوزه ارز دیجیتال به خوبی با سرو صدایی که توکن های غیر مثلی در دنیای مالی ایجاد کرده اند آشنا هستند. موضوع توکن مثلی و غیر مثلی جذابیت فراوانی برای کاربران این شبکه دارد. چون این موضوع بر کاربرد این ارز ها در فضا ها مختلف کابرد ایجاد کرده. به همین دلیل اهمیت و جذابیت آن در میان کاربران زیاد است.

در نگاهی اجمالی توکن ها را به سه دسته توکن مثلی، توکن غیر مثلی و هم اکنون به توکن نیمه مثلی تقسیم پذیر اند.

در ادامه این مطلب به معرفی توکن نیمه مثلی و توضیحات اجمالی در خصوص توکن مثلی و غیر مثلی خواهیم پرداخت. این مطلب بر گرفته از مقاله‌ منتشر شده از کوین دسک تدوین شده است با ما همراه باشید.

استقبال کاربران از توکن غیر مثلی:


با بررسی داده های آماری در ابتدای سال 2021 با ورود توکن غیر مثلی به بازار کریپتو استقبال چشم گیری از سمت کاربران نسبت به این نوع دارایی شکل گرفت. این داده ها که بر گرفته از سایت NonFungible است فروش توکن های غیر مثلی ر ب این شکل روایت میکند.

پس از ورود NFTدر مدت زمان کوتاه سه ماهه فروشی به اندازه 2.4 میلیارد دلار را در عملکرد خود ثبت کرد. که با مشاهده روند فروش سابق این عدد 20 برابر بیشتر است.

در ادامه عملکرد این نوع توکن ها نیز نمودار فروش همراه صعودی گزارش شد. و افت ارزش و یا افت فروش را تجربه نکرده است. لازم به ذکر است که پیشرفت NFT ها و استقبال از آن ها با گذشت زمان هر روز بیشتر میشود. هم اکنون نیز شاهد همکاری و تلفیق NFT ها و پلتفرم مالی دیفای نیز هستیم.

NFT های پیشرفته تر که به عنوان نسل نوین از این دارایی به فضای مالی دیجیتال معرفی شده اند از پروتکل NFT20 و NFTX تبعیت میکنند. این دارایی ها ب ایجاد امکان اتصال به استخر نقدینگی از نظر مالی کاربردی میشوند.

بازی اکسی اینفینتی از نمونه دستاورد های NFT است که از ترکیب حوزه مالی دیفای با NFT در دست کاربران قرارداده شده است.

فعال ترین پروتکل NFT:


اوپن سی OpenSea بازار فعال توکن غیر مثلی NFT است. که به نسبت سایر رقبا به عنوان پلتفرمی پیشرو قضاوت میشود. این پلتفرم بر پایه اتریوم توسعه داده شده است. و با ورود خود تجربه ای شگفت انگیز از معاملات و استقبال را برای خود رقم زد.

جالب است بدانید که در روز اول چیزی به اندازه 70 میلیون دلار معاملات را تجربه کرد. این عدد در مقایسه با میانگین حجم معاملات روزانه که به اندازه 8 میلیون دلار گزارش شده بود. میتواند استقبالی فوق العاده به حساب آید.

در ادامه این طرح، با شروع به کار توکن غیر مثلی کریپتوپانس مجددا رکورد سرمایه گذاری و استقبال کاربران شکست. و به رقم 238 دلار معاملات دست پیدا کرد.

اعداد و ارقام استقبال از دارایی های NFT را به خوبی روایت میکنند. همین موضوع انگیزه ای برای تولد توکن های نیمه مثلی شد. این سبک از دارایی در ابتدای عملکرد در وضعیت تعویض پذیر و در ادامه روند به حالت غیر مثلی تبدیل خواهند شد. در ادامه به بررسی توکن ها و تفاوت آن ها با یکدیگر خواهیم پرداخت.

دارایی های مثلی و غیر مثلی و نیمه مثلی


توکن مثلی:

دارایی های مثلی در واقع  دارایی ها و  ارزش هایی هستند که به دلایل مختلف در دست کاربران در حال گردش است. یک دارایی مثلی با به همراه داشتن ویژگی تغییر پذیری کاربرد پذیر شده است.

دارایی های مثلی قابلیت تعویض و تغییر پذیری دارند. و افراد با رد و بدل کردن ارزش در میان خود سود و زیان نمیبینند. این کاربردی ترین و اصلی ترین ویژگی یک دارایی برای تبدیل شدن به پول است.

تمامی ارز ها و پول های فیات در دسته دارایی های مثلی طبقه بندی میشوند. دارایی که قابل تعویض باشد اصطلاحا دارای ویژگی تعویض پذیری است.

تعویض پذیری نیز ویژگی مهم و اصلی یک دارایی در گردش است که باعث خرد شدن پول و امکان تغییر بدون از دست رفتن ارزش پول است.

معرفی

NFT بر گرفته از کلمه Non Fungible Token است. ماهیتا دارایی و ارزشی دیجیتال است. که بر پایه سیستم بلاک چین کار میکند. این دارایی بر روی بلاک چین ذخیره و جابجایی آن انجام میشود.

به عنوان مثال برای توکن های غیر مثلی میتوان به انواع بازی ها،آثار هنری دیجیتال، بلیط های دیجیتال و… اشاره کرد. آن دسته از دارایی ها ارزش های متفاوتی را بسته به خلق اثر، مفاهیم، درصد کمیابی آن ها و… دارند. به همین دلیل نمیتوان مبادلات هم تراز با آنها انجام داد.

یک دارایی نایاب مثلا الماسی خاص که تنها یک عدد از آن در دنیا موجود است ارزش دلاری دقیقی نمیتوان برای آن تعیین کرد. این دارایی ماهیتا متفاوت تفسیر میشود. و امکان جابه جایی با قطعه زمینی مجازی که از نظر لوکیشن میتواند دور و نزدیک باشد را ندارد. چون این دو از نظر ماهیتا دو چیز کاملا مجزا هستند.

ویژگی ها:

توکن های غیر مثلی دارایی هایی هستند که بر روی بلاک چین قرار داشته و ویژگی های منحصر به فردی دارد. یکی از آن ها خاصیت غیر قابل تقسیم پذیری است.

در دارایی هایی که امکان تقسیم پذیری دارند. مثلا یک شخص می تواند سهام دار بخشی از یک مجموعه باشد. و یا یک نفر میتواند مالک سه دانگ از سند یک خانه باشد. اما در دارایی های که تقسیم پذیر نیستند امکان سهام داری برای بخشی از دارایی فراهم نیست.

از دیگر ویژگی های توکن غیر مثلی پایداری آن است. و همیشه پایدار است.

تغییر ناپذیری از دیگر ویژگی این دارایی است. به معنای . عدم تغییر دیتا و داده های ثبت شده. است. و در نهایت توکن های غیر مثلی امکان پیگیری تراکنش ها را دارند. یعنی کاربران میتوانند. به اطلاعات تراکنش های انجام شده این دارایی. دسترسی و آن ها را مشاهده کنند.

توکن نیمه مثلی:


توکن نیمه مثلی نسل جدیدی از توکن ها هستند که هر دو قابلیت توکن مثلی و غیر مثلی را در دل خود دارند. کارکرد این توکن ها در هر دو وضعیت تعریف میشود.

به این شکل که در ابتدا مانند سایر توکن ها بوده و از قابلیت تقسیم پذیری بهره مند است. و به راحتی میتوان به مبادله این نوع توکن با سایر توکن های نیمه مثلی مبادله انجام داد. با انجام یک مبادله مالی این سبک. توکن ها به حالت غیر مثلی. در خواهند آمد.

به عنوان مثال یک کارت هدیه خرید از فروشگاه معتبری را در نظر بگیرید. این کارت هدیه مادامی که نزد کاربر است. و دارایی آن خرج نشده است قابل مبادله کردن است. اما پس از ورود به فروشگاه و خرج کردن آن دیگر اعتبار ندارد و به وضعیت توکن غیر مثلی درخواهد آمد.

تفاوت توکن نیمه مثلی با سایر توکن ها


تفاوت یک توکن نیمه مثلی با سایر توکن های معرفی شده در منقضی شدن آن است و این خود باعث تشکیل گروه جدیدی از دارایی ها شده است. از بین رفتن ارزش تنها عامل تمایز میان سایر توکن ها در توکن نیمه مثلی است. در ادامه با یک مثال دیگر موضوع را روش خواهیم کرد.

تصور کنید بلیط جایگاهی ویژه یک استادیوم برای بازی خاصی از جام جهانی در دست شما است. این بلیط ارزشمند است. و شما میتوانید یا از آن استفاده کنید و یا به اندازه ارزشی که دارد آن را به فروش برسانید.

توجه داشته باشید که زمان از ویژگی های تعیین کننده بر روی این دارایی است. چون این بلیط تنها تا قبل از شروع آن مسابقه فوتبال خاص اعتبار دارد. و بعد از آن ارزشمند نبوده و یا به بیانی دیگر ویژگی کلکسیونی پیدا خواهد کرد.

اما نکته مهم اینجاست  که این بلیط دیگر قابل مبادله نخواهد بود. در این مثال این بلیط ارزشمند در دسته دارایی های توکن نیمه مثلی طبقه بندی میشود.

توکن نیمه مثلی چگونه ایجاد میشود


این توکن ها با استفاده از پلتفرم ERC-1155 اتریوم قابل شکل گیری است.قابلیت ERC-1155 با استاندارد های لازم برای ایجاد توکن نیمه مثلی در دست توسعه دهنده ها. قرار داده شده است. و به آن ها این امکان را میدهد تا با طراحی استاندارد بتوانند توکن خود رادر این بستر توسعه و آن را در دست کار قرار دهند. این بستر. توکن های نمیه مثلی را. با پروژه های ERC سازگار. کرده است.

بازی های ارائه شده بر پایه بلاک چین مانند  انجین (Enjin)، هورایزن گیمز (Horizon Games) و سندباکس (The Sandbox) از همین استاندارد برای توسعه بهره برده و بستر های خود را گسترش داده اند.

پلتفرم ERC-1155  خود ماهیتا از ترکیب توکن های مثلی و غیر مثلی تشکیل شده و طبیعتا خروجی آن نیز توکن نیمه مثلی خواهدبود این کاربری ترین پلتفرم برای توسعه دهندگان است که به راحتی بتوانند با بهره بردن از قراردادهای هوشمند به تشکیل توکن نیمه مثلی خود پرداخته و گردش مالی ایجاد کنند.

کاربرد توکن نیمه مثلی:


اصلی ترین کاربردی که میتوان برای توکن های نیمه مثلی نام برد بازی های بلاک چینی هستند. این بازی ها علاوه بر سرگرمی که برای مخاطبان خود دارد. امکان کسب درآمد برای علاقه مندان بازی فراهم است. و آن ها میتوانند به راحتی اقلام مورد نیاز خود را مانند انواع سلاح الماس و یا هرچیزی که در بستر بازی میطلبد را تهیه کنند.

وجود این امکان به گیمر ها امکان تعاملات را به یکدیگر میدهد. و آن ها ز این طریق میتوانند انتقالات را انجام و به اهداف خود دست پیدا کنند. این مبادلات اغلب به حالت درون زنجیره ای است. و توکن ها آن ها دارایی های نیمه مثلی به شمار میروند.

درنهایت:

در این مقاله پس از معرفی انواع توکن ها، توکن نیمه مثلی را معرفی کردیم. پس از آن با بررسی نحوه شکل گیری آن و پلتفرم توسعه در دسترس در خصوص کاربرد این دارایی توضیحات را عنوان کردیم.

با روی کار آمدن ارز های دیجیتال و معرفی آن ها به بستر مالی این پلتفرم ها با سرعت روز افزونی در حال گسترش و ارائه خدمات جدید برای کاربران است همین موضوع باعث ایجاد بستر های مناسب برای کسب در آمد عده زیادی از افراد شده است. و کاربرددارایی ها را دو چندان کرده است.

با وجود قابلیت های فراوان و دسترسی ها و امکانات ویزه ای که این دنیای مالی برای کاربران رقم زده است. اما کماکان دولت در حال تقابل با گسترش این دارایی های ارزشمند است.

مطالب بیشتر:


NFT چیست؟ بررسی مفهوم توکن غیر مثلی در ارزهای دیجیتال
تعویض پذیری Fungibility به چه معنا است و چه کاربردی در معاملات دارد؟
پرایوسی کوین چیست؟ بررسی حفظ حریم خصوصی ارز های دیجیتال
مونرو چیست؟ و چگونه تراکنش ها را غیر قابل ردیابی انجام می‌دهد؟
پاداش بلاک چیست؟/بررسی و مقایسه الگوریتم های گوناگون
سیف پال والت/ معرفی کیف پول نرم افزاری سیف پال
همه چیز درمورد ارز دیجیتال زی کش/معرفی ارز دیجیتال زی کش

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx