استخراجمنتخب سردبیر

استخراج ارز دیجیتال باعث حل مشکل برق ایران خواهد شد!

استخراج ارز دیجیتال مشکل برق ایران را حل میکند.

مشکل برق کشور ایران محدودیت های بی‌شماری را برای صنعت ماینینگ در ایران ایجاد کرده است. یکی از کارشناسان مطرح ارز دیجیتال به نام سعید خوشبخت با بررسی مشکلات ایران این گونه عنوان کرده است که:

استخراج ارز دیجیتال مشکلی برای برق مصرفی مردم ایجاد نمی‌کند. بلکه کمک به رفع این مشکل نیز خواهد کرد.

نوشته های مشابه

وی افزود:

شاید من تنها فردی باشم که معتقد است، استخراج ارز دیجیتال به حل این مشکل خواهد پرداخت.

چرا برق در ایران با بحران مواجه شده است؟

این موضوع به عملکرد ضعیف و غیر اصولی کارپردازان برمی‌گردد. عملکرد ضعیف باعث ورشکستگی بسیاری از شرکت های وابسته در دهه گذشته شده است. طلب شرکت ها از وزارت نیرو وصول نشده. در این میان کارپردازان با اوراق خزانه داری بر روی این مشکل در پول گذاشتند. و در نهایت هم پولی به شرکت های طلب کار پرداخت نشد. این کارنامه منفی در نظر سرمایه گذاران پنهان نماند و مشکلات بعد از آن را نیز ناشی شد.

با بررسی و نیز سنجی کشور در مواقع پیک مصرف (مانند تابستان) ایران به دکل های برق کمکی برای ایجاد توان بیشتر نیاز داشت. برای ایجاد دکل نیاز به سرمایه گذار بود. بر طبق عملکرد گذشته بخش های دولتی برای خرید “توان” مبلغ ناچیزی را پرداخت می‌کردند. تقریبا به ازای هر کیلو وات 30 هزار تومان! یعنی تنها هزینه استند بای شدن شبکه را در اختیار نیروگاه قرار می‌دادند.

حال تصور کنید پس از ایجاد هر نیروگاه زمان برگشت سرمایه اولیه برای نیروگاه در حالات عادی دو تا سه سال در نظر گرفته شده است. در این حالت ده سال به طول می انجامد تا بازگشت سرمایه انجام شود! و متاسفانه این موضوع نیز در کارنامه عملکرد کارپردازان برق نمایان است. با این شرایط پروژه کاملا زیان‌ده بوده و سرمایه گذاران رغبتی برای سرمایه گذار بر روی ساخت دکل از خود نشان ندادند. پس پروژه در این حالت متوفق شد و برای کمبود انرژی برق در زمان پیک اقدامی صورت نگرفت. این موضوع باعث مشکلات برق کنونی است. و به استخراج ارز های دیجیتال ارتباطی ندارد.

مشکل برق چگونه حل می‌شود؟ و فرایند استخراج چگونه به حل بحران کمک میکند؟

برق و استخراج بیت کوین

با بیان نکات بالا روشن شد که مشکل برق از کجا ناشی می‌شود. برای حل این بحران کافی است بتوانیم سرمایه گذاران را ترغیب کنیم که برای ساخت نیروگاه مشارکت کنند. تنها زمانی سرمایه گذاران راضی به مشارکت میشوند که مشتری برای خرید برق به طور دائمی وجود داشته باشد.

حال بیایید موضوع را از یک زاویه دیگر نیز ببینیم. کشور ایران برای حل مشکل برق خود در زمان پیک مصرف به نیروگاه نیاز دارد. اما سایر روز های سال تکلیف نیروگاه ها چیست؟

در فصول سرد سال مصرف برق با کاهش چشمگیری رو به و خواهد شد. در این وضعیت به دلیل عدم نیاز مردم به نیروگاه ها نیمی از توان تولید خود را برق تولید می‌کنند. و توان باقی مانده را در حالت استند بای قرار می‌گیرند.

حال ماینر ها به عنوان مشتریان پایه ثابت این سیستم به میدان بیایند. به این حالت که:

یک ماینر برآورد می‌کند که سالانه برای انجام فعالیت خود (مثلا) 8 مگاوات برق نیاز دارد. پس از دریافت مجوز لازم و تجهیز کردن کارگاه خود به وسایل مورد نیاز، وی نیروگاه مورد نیاز خود را برای دریافت برق مورد نیازش را تامین می‎‌کند. با فرض اینکه توان تولید برق نیروگاه هم 8 مگاوات باشد. ماینر با قول این که سالانه (مثلا) 500 ساعت از تولیدی نیروگاه را در ساعت پیک مصرف برق در اختیار سازمان تامین برق کشوری قرار دهد، مجاز به فعالیت می‌شود. در این حالت هم مشکل حل خواهد شد. و هم دیگر هزینه ای برای استند بای شدن نیروگاه ها پرداخت نخواهد شد. بدین وسیله ماینر ها به عنوان سرمایه گذاران نیروگاه تشویق به ساخت نیروگاه می‌شوند. و  همین امر باعث حل این بحران در روز های گرم سال، و انجام فعالیت استخراج توسط ماینر ها خواهد شد.

بیشتر بخوانیم:

مشکلات ماینر های ایرانی/ ریسک استخراج ارز دیجیتال در ایران
ارزهای دیجیتال در ایران، قوانین مربوط به آنها

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx