استخراج

استخراج اتریوم با دستگاه آی سیک مناسب تر است یا کارت گرافیک؟

بررسی دستگاه آی سیک اتریومی و کارت گرافیک

در ابتدای فعالیت اتریوم برای شروع استخراج این رمز ارز از کارت های گرافیک استفاده میکردند. کارت های گرافیک در دنیای فناوری قابلیت هایی جز بهره بردن از آن در صنایع بازی های کامپیوتری و… دارند. در این مقاله به بررسی قدرت کارت گرافیک و دستگاه آی سیک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم.

کلمه آی سیک بر گرفته از نام لاتین Application Specific Integrated circuit به معنای “مدار مجتمع با کاربردی خاص” است. این نام انحصاری برای استفاده از دستگاه آی سیک در کاربردی ویژه در دنیای دیجیتال گذاشته شده است.

پس از استفاده ماینر ها از کارت گرافیک برای اتریوم در ابتدای سال 2018 یکی از بزرگ ترین سازندگان انواع دستگاه های استخراج به نام بیت مین Bitmin دستگاه Antminer E3 را به دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان دستگاه برای استخرج اتریوم معرفی کرد. که میزان هش ریت طراحی شده برای آن، چیزی به اندازه 180 MH/S درنظر گرفته شد.

علاوه برآن میزان برق مورد نیاز برای استخراج اتریوم به وسیله این دستگاه چیزی به اندازه 800 وات بود. این دستگاه نخستین دستگاه آی سیک مختص اتریوم بود که به بازار عرضه شد. پس از تولد آن سایز کمپانی ها به تولید دستگاه آی سیک اتریومی پرداختند.

تولید کننده ثانی، شرکت اینوسیلیکن

شرکت اینوسیلیکن دومین نسل دستگاه های آی سیک استخراج اتریوم را به بازار معرفی کرد. این دستگاه ها با تمرکز بر روی کارت های گرافیک، قدرتی چندین برابر بیشتر از کارت گرافیک ها را در کنار قیمتی ارزان تر ارائه دادند.

این دستگاه ها زمان بازگشت سرمایه ماینر ها را به طور چشم گیری کاهش داد. و طرفداران زیادی را جذب خود کرد. علاوه بر آن ماینرها برای راه اندازی این دستگاه تلاش خاص یا زمان زیادی را صرف نمیکند. تنها با اتصال آن به برق و انتخاب چند گزینه تنظیمات، آماده انجام فعالیت ماینینگ میشوند. این دستگاه ها پوشش دهی چند ارزی را به بازار ارائه کردند. و سایر ارز ها مثل بیت کوین و بیت کوین کش و… را پوشش دهی میکنند.

مخالفت تیم توسعه با دستگاه آی سیک

اگر چه با راه اندازی دستگاه آی سیک اتریومی بازاری پر سود برای ماینر ها، در کنار برگشت سریع سرمایه رقم میخورد. اما توسعه دهندگان ارز دیجیتال اتریوم، با ورود آن به بازار خوشحال نشدند. و مخالفت های خود را عنوان کردند.

  • دستگاه آی سیک اتریومی ابزاری است. که قدرت استخراج را از دارندگان کارت گرافیک ریگ میگیرد. و آن ها را از میدان مالی خارج میکند

 

  • بهره برده از آی سیک اتریومی باعث ایجاد تمرکز بر روی استخراج اتریوم از سمت ماینری خاص شده و جمع بالایی از کوین ها در اختیار ماینر های ثروتمند قرار خواهد گرفت. چون نرخ هش ریت این دستگاه بالا است. و قدرت رقابت را از سایر ماینر ها خواهد گرفت.

 

  • ایجاد تغییر ناپذیری در پلتفرم اتریوم به واسطه ایجاد تمرکز به وجود آمده از طریق نرخ بالای هش ریت دستگاه آی سیک. این حالت بر خلاف قوانین منعقد شده در اتریوم است.

ریسک ها:

برای ماینر هایی که به وسیله دستگاه آی سیک اتریومی دست به استخراج ارز میزنند. دو ریسک به همراه خواهد بود.

اول:

توسعه دهندگان اتریوم تا حد بالایی از قدرت گرفتن این دستگاه ها جلوگیری به عمل خواهند آورد. چرا که علاوه بر تمرکز زدایی، این دستگاه ها سرعت استخراج این ارز را به شدت بالا میبرند. و بر روی پلتفرم این سرمایه تاثیر میگذارند.

دوم:

ریسک تغییر الگوریتم در اتریوم بسیار بالا بوده. و اگر ایده تغییر الگوریتم به مرحله انجام برسد. ماینر های فعال با آی سیک اتریومی به ضرر خواهند رسید. باتوجه به مخالفت های توسعه دهندگان با این دستگاه ها بعید نیست که آنان برای تغییر الگوریتم منافع ماینر های آی سیکی را زیر پا بگذارند.

مطالب بیشتر:


استخراج ارز دیجیتال اتریوم/ بررسی نحوه انجام ماینینگ ارز دیجیتال اتریوم
انواع کیف پول های اتریوم/ بررسی ویژگی و انواع آنان
|تفاوت اتریوم با اتریوم کلاسیک+ بررسی مزایا و معایب
ماجرای هک شدن اتریوم و تولد اتریوم کلاسیک+نقش DAO در هک شدن اتریوم
بیت کوین یا اتریوم؟ کدام یک در جامعه بیشتر پذیرفته شده است؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx