آشنایی با بیت کوینتکنولوژی

به روزرسانی تپ روت Taproot در بیت کوین+نحوه عملیاتی کردن این طرح

به روزرسانی تپ روت Taproot در بیت کوین

این روز ها خبر های در خصوص به روزرسانی تپ روت به گوش میرسد. در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم تپ روت و گزارشی از عملکرد به روزرسانی تپ روت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا به نتایج مورد نظر دست یابیم.

تپ روت Taproot

تپ روت یک به روزرسانی و یا یک نسخه پیشرفته تر برای رمزارز بیت کوین است. این ورژن از بیت کوین به امید بر طرف شدن مشکلات کاربری بیت کوین مانند:  مقیاس پذیری، تعلق گرفتن کارمزدهای کمتر برای تراکنش هایی که ماهیتا پیچییده تر هستند و در نهایت بروز انعطاف بیشتر در شبکه به جهت افزایش کاربرد و کارایی آن از اهداف این نسخه از به روزرسانی در شبکه بیت کوین میباشد.

مزایای اجرایی به روز رسانی تپ روت:

 

افزایش حریم خصوصی تراکنش ها:

تراکنش ها در انواع و اقسام مختلف بر اساس نوع پیچیدگی در بستر رمز ارز بیت کوین اتفاق می افتند. تراکنش های پیچیده به تراکنش هایی میگویند که به چندین امضا برای تایید نیاز دارند. و یا تراکنش هایی که با تاخیر همراه هستند. در این نسخه از به روزرسانی تپ روت این نوع تراکنش ها را با کاهش حجم داده ها، از تراکنش‌های ساده به لحاظ ردپای درون زنجیره‌ای غیرقابل‌تشخیص می‌کند.

کارمز ها:

با کاهش حجم تراکنشهای بیت کوین بخصوص تراکنش های پیچیده یکی دیگر از قابلیت های مثبت، پایین آمدن کارمزد های شبکه است.

افزایش انعطاف پذیری شبکه:

برای سهولت در انجام تراکنش ها در جهت ساده سازی و کاهش هزینه ها، نوع جدیدی از امضا وجود دارد که بهبود زیادی در قرارداد های شبکه بیت کوین ایجاد میکند. همین موضوع باعث بالا رفتن انعطاف شبکه بیت کوین میشود.

بهبود شبکه لایتنینگ:

شبکه لایتنینگ خود یک ابزار ارائه شده در جهت سهولت کاربری است. در راستای اهداف شبکه لایتنینگ تپ روت به بهبود مقیاس پذیری پرداخته است. تسریع دادن به پرداخت ها و بالا بردن امنیت در کل باعث بالا رفتن توان عملیاتی از بهبود های ایجاد شده توسط تپ روت است.

اهمیت به روزرسانی

اگر به مزایای تپ روت توجه کنید مشخص است که بخش زیادی از مشکلات رمزارز بیت کوین را حل میکند. پشتیبانی های زیادی که ازاین رمز ارز میشود نشان میدهد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و حتی شاید از سگویت یا افزایش بلاک در سال 2017 نیز مهم تر تلقی شود.

روش به روزرسانی:

برای انجام به روزرسانی تپ روت Taproot به حمایت ماینر ها نیاز داریم. در ماه مارس با استفاده از یک آزمایش تحت عنوان Speedy Trial  مدت زمان دو هفته ای تعیین شد تا ماینر ها میتوانند در این زمان حمایت خود را از تپ روت اعلام کنند.

زمانی که آخرین سختی شبکه نیز اصلاح شد زمان برگذاری این رویداد است. هرگاه تا 90 درصد حمایت ازبلاک های پردازش شده سمت ماینر ها انجام شد طرح اجرایی و به روزرسانی فعال میشود.

در مراحل ابتدایی به نظر میرسید که استقبال مطلوبی از سمت ماینر ها انجام نشده و سطح دست یابی به بلاک ها به آستانه 90 درصدی نرسیده است. البته لازم به ذکر است که این موضوع، برای شبکه دردسر ساز نیست. چون بیانگر این موضوع است که سطح تمرکز ماینر ها بر روی این مسئله نبوده است. پس با این تفاسیر این موضوع قابل حل است. و عملیات طرح ریزی مجددا از سرگیری خواهد شد.

نتیجه

ارائه به روزرسانی در شبکه های رمز ارز ها کار ساده ای نیست. آپدیت های جدید معمولا دیر به دیر انجام میشوند.ارائه به روز رسانی ها معمولا با مشکلات زیادی مانند قرار گرفتن در معرض هک و بروز باگ در سیستم از مشکلت اجتناب ناپذیر  در این حوزه میباشد. همچنین پس از طرح مسئله دفاع کردن از پروژه و قانع کردن اعضا در خصوص موضوع و کسب اکثریت آرا معمولا کار ساده ای نیست.

با همه این مسائل به روزرسانی تپ روت Taproot یک گزینه روی میز است. بر طبق قابلیت هایی که تپ روت ارائه میدهد به احتمال قوی پروژه به زودی عملیاتی میشود.

اشاره به این پیام  که “بیت کوین یک فناوری است”  از ویژگی های این به روزرسانی است.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx