Bonding Curve

Bonding Curve چیست؟

Bonding Curve یک مفهوم ریاضی است که برای توصیف رابطه بین قیمت و عرضه یک دارایی استفاده می شود.

اساس Bonding Curve این ایده است که وقتی شخصی دارایی‌ای را خریداری می‌کند که به مقدار محدود در دسترس است (مانند بیت‌کوین)، هر خریدار بعدی باید کمی بیشتر برای آن بپردازد. دلیل این افزایش قیمت این است که تعداد واحدهای دارایی موجود با هر واحدی که خریداری می شود کاهش می یابد. ظاهراً این مکانیسم باید برای اولین سرمایه گذاران سود به همراه داشته باشد.

اخیراً، فضای cryptocurrency نیز شاهد ایجاد قراردادهای به اصطلاح Bonding Curve بود. اینها قراردادهای هوشمند صدور توکن هستند که بازاری را برای توکن ها ایجاد می کنند که مستقل از مبادلات ارزهای دیجیتال است.

Bonding curve contract (قراردادهای منحنی پیوند)، توکن ها را با محاسبه قیمت توکن در Ether و صدور آنها پس از پرداخت، همچنین خرید آنها و پرداخت با Ether به کاربران می فروشند. در هر دو مورد، قرارداد هوشمند (smart contract) میانگین قیمت را محاسبه می‌کند و نرخ کاهش آن را مبنا قرار می‌دهد.

هیچ محدودیت سختی برای تعداد این نوع توکن‌هایی که می‌توان ایجاد کرد وجود ندارد. در عوض، مقدار Ether موجود و منحنی قیمت، تعداد اEther های موجود در بازار را محدود می کند. معمولاً، Bonding curve contract تضمین می کند که قیمت هر توکن با افزایش تعداد توکن های صادر شده افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا