Blockchain 2.0

Blockchain 2.0 چیست؟

Blockchain 2.0 مبتنی بر مفهوم تبادل ارزش به صورت غیرمتمرکز و همتا به همتا است.

Blockchain یک سیستم ledger توزیع شده است که تمام تراکنش ها و داده ها را در یک پایگاه داده عمومی ذخیره می کند. به عنوان یک پیشرفت تکنولوژیکی بزرگ، با پتانسیل تأثیرگذاری بر طیف گسترده ای از عملیات سازمانی در نظر گرفته می شود.

تا کنون شناخته شده ترین پیاده سازی فناوری Blockchain بیت کوین است. بیت کوین برای حفظ تراکنش ها در Blockchain ارز دیجیتال، که یک ledger غیرمتمرکز است، استفاده می شود. علاوه بر ارزهای دیجیتال، فناوری بلاکچین طیف وسیعی از کاربردهای حال و آینده را ارائه می دهد.

Satoshi Nakamoto، مدعی خلق بلاکچین، هرگز فناوری بلاکچین را محدود به بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال تصور نمی کرد. آنها در سال 2010 پیش بینی کردند که فناوری بلاکچین می تواند رویه های پرداخت را متحول کند. این رشد استفاده از فناوری بلاکچین در برنامه های کاربردی جدید دقیقاً همان چیزی است که بنیانگذاران بیت کوین در نظر داشتند.

اصطلاح Blockchain 2.0 برای تمایز بین Bitcoin به‌عنوان یک asset و Blockchain به‌عنوان یک زیرساخت distributed trust برنامه‌ریزی‌شده به‌ویژه، با ابزار مقیاس‌پذیر اضافی روی زنجیره و قابلیت‌های توسعه‌پذیر استفاده می‌شود. Blockchain 2.0 به جای تمرکز بر کانون پول و پرداخت، قابلیت های این فناوری را برای تسهیل غیرمتمرکز بازارها به طور کلی گسترش می دهد و امکان مبادله انواع دیگر دارایی ها مانند گواهی ها، حقوق و مسئولیت ها در زمینه املاک و مستغلات، اموال، اتومبیل ها و آثار هنری را فراهم می کند.

قراردادهای هوشمند (Smart contracts) قراردادهایی هستند که در خطوط کدهای فعال شده توسط فناوری بلاکچین تعبیه شده اند. این کدها را می توان در یک برنامه Blockchain 2.0 به عنوان بخشی از یک ورودی گنجاند. با توجه به سطح اعتمادی که در بلاکچین به عنوان پایگاه داده ای که قابل جعل یا دستکاری نیست، تعبیه شده است،ممکن است Smart contract ها بین طرف هایی که هرگز شناختی از همدیگر ندارند با تردید وارد توافقاتی شوند.

با پیشرفت به سمت برنامه های Blockchain 2.0، ضرورت اتصال فیزیکی آشکار می شود. ساده ترین جنبه ممکن است ایجاد یک رجیستری مبتنی بر بلاکچین بر روی یک سرور یا نوشتن یک قرارداد هوشمند برای ثبت به عنوان یک تراکنش در یک برنامه بلاکچین باشد. تأیید ادعای مالکیت یک ملک در دنیای واقعی دشوار است و استفاده از بلاکچین می تواند در این مورد مفید باشد.

به طور کلی، داده های ثبت شده در برنامه های Blockchain 2.0 باید قانونی و مطابق با قوانین مربوطه باشد. همچنین اغلب نیاز به گواهی برخی از نهادهای دولتی یا مقامات محلی دارند که معیارهای نظارتی قابل اجرا برآورده شده است.

از آنجایی که صاحبان مشاغل ممکن است رزروهایی داشته باشند که غلبه بر آنها دشوار است، ارزهای دیجیتال به دلیل Blockchain 2.0 رشد قابل توجهی داشته اند.Crypto miner ها از طیف وسیعی از پیشنهادات متناوب بهره مند هستند.از آنجایی که بیت کوین در حدود 40 تا 50 درصد از بازار ارزهای دیجیتال تسلط دارد، سایر ارزهای دیجیتال فضای بیشتری برای جلب توجه بازار دارند. به عنوان مثال، اتریوم در حال حاضر دارای ارزش بازار بیش از 10٪ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا