Blockchain-Enabled Smart Locks

Blockchain-Enabled Smart Locks چیست؟

Smart Locks یک دستگاه متصل است که می توان آن را به صورت دیجیتالی از دستگاهی مانند تلفن همراه کنترل کرد. Smart Locks درجه مصرف‌کننده در چند سال گذشته به طور فزاینده‌ای در خانه‌ها محبوب شده‌اند، اما در برابر مسائل احتمالی امنیت سایبری آسیب‌پذیر هستند. Blockchain-Enabled Smart Locks ( قفل های هوشمند دارای بلاکچین) بسیاری از این مسائل امنیتی را حل می‌کنند و می‌توانند بر اساس وضعیت متغیری که در یک قرارداد هوشمند (smart contract) تعبیه شده است، قفل یا باز شوند. قابلیت برنامه‌ریزی تقریباً نامحدود و این واقعیت که می‌توانید به راحتی هر نوع روش پرداخت (مانند توکن یا اوراکل) را با وضعیت قفل مرتبط کنید، مدل‌های تجاری جدید باورنکردنی را باز می‌کند که قبلاً به دلیل نگرانی‌های امنیتی غیرممکن بودند.

استفاده از smart contract به عنوان لایه منطقی زیربنایی برای تصمیم گیری در مورد قفل یا باز کردن ، تطبیق پذیری و امنیت را به مفهوم استاندارد Smart Lock اضافه می کند. برای مثال، آدرس‌ها می‌توانند به یک هویت دیجیتالی مرتبط باشند، بنابراین می‌توان افرادی را که در حال آمدن و رفتن هستند، ردیابی کرد و امکان ایجاد کدهای موقت یا ورودی را فراهم کرد. برای خانه‌ها، این برای اجازه دادن به مهمانان یا افراد خدماتی برای ورود به خانه در صورت عدم حضور صاحب خانه مفید است. این همچنین به معنای کاربردهای تجاری جدید در دفاتر، هتل ها یا اجاره است. برای مثال، می‌توانید یک قفل را برنامه‌ریزی کنید که در نتیجه «پرداخت اجاره» باز شود، یا یک قفل چند علامتی با امنیت بالا داشته باشید که برای تأیید تغییر وضعیت به تعداد معینی آدرس‌های مختلف نیاز دارد.

جدای از قابلیت برنامه‌ریزی، Blockchain-Enabled Smart Locks بسیار امن‌تر از دستگاه‌های هوشمند سنتی هستند و همان مزایای دیجیتالی را دارند. دستورالعمل‌های قفل و باز کردن قفل را می‌توان از هر نقطه در جهان ارسال کرد، و با امنیت ذاتی بلاکچین، این بدان معناست که همکاری و امضای مشترک بدون نیاز به زیرساخت‌های امنیتی اضافی امکان‌پذیر است.

یکی دو جنبه منفی وجود دارد. با این حال، یک راه‌حل فعال‌شده با بلاکچین می‌تواند در برابر از دست دادن اتصال آسیب‌پذیر باشد، زیرا دسترسی به شبکه غیرمتمرکز node ها متکی است و درست مانند یک قفل مکانیکی، از دست دادن کلید خصوصی شما می‌تواند به معنای قفل شدن بدون هیچ مکانیزم بازیابی باشد. در یک بلاکچین عمومی، مسائل کمبود حریم خصوصی و زمان پردازش نیز وجود دارد.

علیرغم این معایب ، یک Blockchain-Enabled Smart Locks می‌تواند موارد جدید تجاری را با قابلیت برنامه‌ریزی و اتصال بومی خود با دنیای توکن‌ها ممکن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا