منتخب سردبیر

شروع سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال/اصول اولیه

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی نکات مهمی که یک سرمایه گذار بری شروع سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال باید بداند اشاره خواهیم کرد.

با افت تاریخی قیمت ارز دیجیتال بیت کوین  عده زیادی از سرمایه گذاران دارایی های خود را از این پلتفرم خارج کردند. و پس از چندی توقف قیمت در پایین ترین حد خود. بیت کوین مجددا . روندی صعودی گرفت. و عده زیادی از افراد که به دنبال کسب سود از این فرصت ایجاد شد هستند. به بازار مالی کارنسی پا میگذارند. تا بتوانند صاحب سود شوند.

اگر یک تازه کار هستنید پیشنهاد میکنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید. تا به نتایج مورد نظر دست پیدا کنید. این اطلاعات برگرفته از مطالب منتشر شده از مقاله‌ای از وب‌سایت کوین دسک به نگارش در آمده است.

حجم سرمایه گذاری:


سرمایه گزاری دنیایی عجین شده با ریسک است. بخصوص فضای مالی کریپتوکارنسی که با نوسانات پی در پی حجم ریسک را بالاتر میبرد. علاوه بر آن قوانین و سیاست های گوناگون که کشور ها در خصوص آزادی عملکرد ارز های دیجیتال در پی میگیرند باعث محدودیت شده

البته این بدان معنا نیست که ارز های دیجیتال و یا فعالیت های آن ها غیر قانونی است. بلکه سیاست ها و تصمیم گیری های گوناگون باعث  تاثیر زیادی بر روی ریسک پذیری برای ورود به این بازار مالی است.

اخباری که هم اکنون به گوش میخورد اخباری مثبت از تغییر روند ارزشی ارز های دیجیتال و حرکت نمودار آن ها و قرارگیری در وضعیت صعودی است. همین موضوع میتواند تا حد بالایی بسیاری از سرمایه داران خرد و کلان را تشویق به سرمایه گذاری کند. اما باید بدانید که روند تغییرات همیشه مثبت نیست و در مواقع زیادی افت ارزش یک ارز مشاهده شده است.

نزدیک ترین تاریخ افت ارزش بیت کوین از ابتدای سال جاری بود که بیت کوین سخت ترین روز های عملکرد خود را گذرانید. و هم اکنون به تازگی وارد سیکل صعودی خود شده است.

هدف از ارائه این مطلب پر رنگ کردن افت و خیز های بازار مالی ارز های دیجیتال است. لازم است بدانید که عده زیادی از افراد دستخوش نوسانات میشوند و تمام سرمایه و دارایی هایشان  لیکویید میشود.

این موضوع در افرادی که تجربه و دانش کمتری دارند به کرات دیده میشود در نهایت تجربه امری است اکتسابی و رفته رفته بر روی عملکرد سرمایه گذاران تاثیر میگذارد. موضوع مهم اینجا است که اگر به عنوان سرمایه گذار و یا تریدر در ابتدای راه هستید باید بدانید که شروع کار با “تمام سرمایه اولیه تان” چیزی جز حماقت نخواهد بود.

تحقیق و جست و جو برای سرمایه گذاری


قبل از سرمایه گذاری اصلی ترین اقدام تحقیق در خصوص فضای ارز دیجیتال، ابزار ها و ارز های مختلف است. این تجسس یکی از مهم ترین اقداماتی است که هر سرمایه گذار می بایست آن را انجام دهد. با تحقیق درست شما بر چهار فاکتور مهم و اساسی این فضای مالی تسلط پیدا خواهید کرد:

  • انتخاب ارز دیجیتال

در فضای مالی رمز ارز دیجیتال تعداد ارز ها کوین ها و توکن ها متعدد است. انتخاب دارایی مناسب تاثیر بسزایی در سود و ضرر سرمایه گذار دارد. سرمایه گذاران بسیاری هستند که با انتخاب هوشمندانه و دقیق بر روی پلتفرم های جدید سرمایه گذاری کرده اند و از این طریق سود بسیاری را برای خود رقم زده اند.

با این که تعدد ارز های دیجیتال زیاد است. اما بررسی عملکرد ارز ها و تسلط بر کارکرد آن ها در انتخاب های سرمایه گذاران تاثیر فزاینده ای دارد.

  • تسلط بر ابزار ها

علاوه بر آن ابزار های بسیاری جهت سهولت کار تریدر ها به این فضا معرفی شده است. که بسیاری از آن ها تا حد بسیاری میتواند کار سرمایه گذاران را ساده کند. و آن ها را به سوددهی بیشتری برساند.

شاید عده ای باشند که بدون ابزار ها و یا حتی شناخت از آن ها به سوددهی در بازار دیجیتال رسیده باشند اما به احتمال زیاد این دسته از افراد به جای کسب سود(فرضا) هشتاد درصدی از یک روند به سود بیست درصدی رسیده و تا همین اندازه قناعت کرده اند.

عدم دانش کافی از ابزار های در دسترس همانند این است که یک وسیله کاربردی و رایج را که سال ها است اختراه شده را از نو اختراع کنیم.

  • تسلط بر روش ها

پس از آن موضوع تسلط بر روش های سرمایه گذاری و تکنیک های موثر در این مسیر است. که عده بسیاری از سرمایه گذاران معروف از تجربیات خود برای استفاده همکاران به اشترک گذاشته اند.

بازار مالی کریپتوکارنسی عده زیادی را ثروتمند و عده زیادی را مال باخته کرده است. شما دوست دارید جزو کدام دسته باشید؟ برای سرمایه گذاری که تجربه ای از این دنیای پر تلاطم ندارد بهترین و موثر ترین چیز مشاهده و مطالعه سیاست های رفتاری سرمایه گذاران موفق است. تا از این طریق از تجربیات آن ها بهره برده و از حجم اشتباهات خود بکاهد.

  • تسلط بر امنیت

از دیگر الزامات مهم در تحقیق و جست و جو اهمیت امنیت دارایی های دیجیتال و روش های حملات آن است. که هر سرمایه گذاری میبایست تا اندازه ای قابل قبول در خصوص حملات سایبری و نحوه تضمین امنیت دارایی های دیجیتال و انواع و اقسام سرمایه گذاری های گوناگون به دست آورد. تا بتواند از این حوزه جان سالم به در آورد.

منابع

منابع بسیاری برای کاربران وجود دارد که افراد میتوانند با مطالعه و مشاهده آن ها کسب دانش کنند تا بتوانند به سوددهی بالا برسند. سایت ها، کتاب ها و از همه مهم تر اینترنت از مهم ترین ابزار های در دسترس کاربران است. تا اطلاعات خود را در خصوص فعالیت مالی بالا ببرند. و به پاسخ سوال های خود دست یابند.

این تحقیقات به هیچ جا ختم نمیشود. و همواره میبایست توسط سرمایه گذار ها. به روز رسانی شود. ارز های دیجیتال دارایی هایی هستند که با هم به رقابت ارزشی میپردازند. و همه روزه برای در دست داشتن کاپ طلایی رتبه سرمایه گذاری تلاش میکنند.

این تلاش ها شامل انتشار نسخه های جدید و به روز رسانی شده از پلتفرم های گوناگون و ابزار های متنوع و… است. سرمایه گذاران میبایست همواره اطلاعات خود را به روز نگه دارند. تا بتوانند دراین بازار سربلند باشند.

ترس در برابر سرمایه گذاری


ترس از لیکویید شدن یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر روی تصمیمات سرمایه گذاران مبتدی است. شاید برایتان جالب باشد که ترس را به سرمایه گذاران تازه کار نسبت دادیم.و یا برایتان سوال باشد که مگر سرمایه گذاران حرفه ای در بازار مالی ضرر نمیکنند؟

در پاسخ به این سوال باید این گونه عنوان کنیم که سرمایه گذاران حرفه ای اطلاعات لازم و کافی از بازار و تغییرات دارند. آنان نمودار ها را رصد و تحلیل ها و برداشت های خود را یادداشت میکنند.و در نهایت تصمیمی بر گرفته از نتایج فوق میگیرند.

درون تصمیم گیری های سرمایه گذاران حرفه ای، احساسات جایی ندارد. ترس نوعی احساسات منفی است که به دلیل عدم آگاهی کافی به سراغ افراد می آید. و آن ها را به سمت تصمیم های غیر حرفه ای سوق میدهد.

با کسب دانش  تصمیمات را منطقی تر میکند. در این وضعیت اگر سرمایه گذار تصمیمی بر گرفته از تحلیل نادرست از نمودار ها و روند ها گرفته باشد/ و ضرر کند درعوض تجربه به دست آورده است. اما اگر سرمایه گذاری که دانش کافی ندارد. تصمیمی بگیرد و حتی اگر سود کند این سود شانسی بوده و احتمال زیاد در تصمیمات دیگر خود را به لیکویید شدن نزدیک میکند.

پروژه های خوب و همه چیز تمام


پروژه های خوب و همه چیز تمام دام هایی هستند برای تازه کار ها. بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال پیشتاز که عده زیادی از جامعه کریپتوکارنسی بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند عاری از عیب و ایراد نیست. همچنین بسیاری از ارز های دیجیتال مطرح نیز دچار اشکالاتی هستند که هنوز در طی یک دهه فعالیت رفع نشده اند.

توکن هایی که به بازار مالی کریپتو معرفی میشوند که بسیار عالی و همه چیز تمام اند، جای تامل دارند. و احتمالا میتواند خود یک پروژه کلاه برداری به حساب آیند. این صحبت نباید برای شما دید منفی نسبت به بازار مالی ارز دیجیتال ایجاد کند. بلکه ما رویکرد احتیاط را به شما پیشنهاد میکنیم.

از طرفی پروژه هایی که به بازار معرفی میشوند معمولا با نقاط قوتشان از سمت توسعه دهندگان بزرگنمایی میشوند. این وظیفه سرمایه گذار است که طبق تجربه و دانش خود بتوانند ارزش واقعی یک سهام را بسنجند.

قیمت و ارزش سرمایه


ارز های دیجیتال از نظر ماهیت و هدف باهم فرق دارند. پس با این حساب ارزش گذاری های آن ها با هم متفاوت است. ارز های دیجیتال هریک با هدفی خاص به جهت حل یک مشکل از جامعه کریپتوکارنسی به این فضای مالی پا میگذارند. و بر طبق گستردگی هدف و فاکتورر هایی از این دست ارزش میگیرند.

 

نمیتوان تنها با استفاده از فاکتور قیمت ارزش سرمایه گذاری را سنجید. ارز دیجیتال کاردانو ارزی است که تعداد کوین های آن بر حجم بازار موثر است. و مقابل بیت کوین با حجم کم بازار رتبه نخست سرمایه گذاری را در اختیار دارد.

برای این که بتوانید ارزش سنجی درستی از یک دارایی داشته باشید باید به عوامل زیر توجه داشته باشید:

  • هدف ارز دیجیتال: این ارز با چه هدفی به جامعه کریپتو پاگذاشته و به دنبال رفع چه مشکلی است. رویکرد ها منطقی است. و بر طبق. پلتفرم  قابلیت اجرایی را دارد یا خیر
  • توسعه دهندگان: تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال مورد نظر چه افرادی هستند؟ سوابق کاری آنان در خصوص توسعه ارز های دیجیتال چه میزان است؟ تخصص آن ها چیست و چه پیشه ای دارند؟
  • حامیان: چه افراد و پلتفرم هایی. از آن حمایت میکنند؟ آن افراد و یا پلتفرم ها چه اعتباری در جامعه کریپتوکارنسی دارند؟
  • ساختار ارز : ساختار ارز به چه صورت است و از چه الگوریتمی پیروی میکند؟ دلیل آن برای چیدمان ساختار آن چیست؟
  • هش ریت: مقایسه هش ریت شبکه نسبت به سایر ارز های مطرح

درنهایت هر پروژه ها نسبت به توان خود بسنجید. تا دریابید که با توجه به توانی که در اختیار دارد. و ارزشی که معرفی میکند. ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر.

یکی از اشتباهاتی که سرمایه گذاران تازه کار انجام میدهند مقایسه یک دارایی با بیت کوین است. این روش ارزش سنجی اشتباه است. و هر دارایی باید نسبت به خودش سنجیده شود نه بیت کوین. بیت کوین ارز مبنا نیست.

احساسات


احساسات در نوع تصمیم گیری ها موثر است. سه حالت احساسی مثبت و منفی و حالت خنثی. باعث واکنش هایی متفاوت در بازار خواهد شد.

یکی از ویژگی های بازار ارز های دیجیتال نوسانات آن است. که برای عده ای این حالت مثبت و یا منفی تلقی میشود. نوسانات خود عاملی برای بروز احساسات است. حالتی از طمع، ترس از شکست و… از آثار احساسات است.

احساسات نباید در تصمیم گیری های شما دخیل باشد. اما احساسات منفی و مثبت حالتی است که درانسان رخ میدهد. و غیر قابل اجتناب است.

 

عدم تحلیل اشتباهات در بازار سرمایه


هر سرمایه گذار با یک استدلال تصمیم به ورود و یا خروج از یک معامله را میگیرد. که برای تریدر در ابتدا منطقی بوده و او را مجاب به انجام حرکت در این بازی کرده است.

تحلیل و بررسی اقدامات بخصوص اشتباهات میتواند مهم ترین ضعف های یک سرمایه گذار را به وی گوشزد کند. همین طور بررسی آن ها به سرمایه گذار کمک میکند که در ادامه مسیر اشتباهات سابق را تکرار نکند. و خود را متحمل ضرر های بزرگ نکند.

نوسانات پی در پی، تاثیر نهنگ ها، اخبار و… عواملی غیر قابل انکار برای سرمایه گذاران است. اما همیشه علت ضرر نوسانات نیست.و بسیاری از آن ها به خود سرمایه گذار برمیگردد. تصمیمات احساسی و غیر منتظره میتواند از انواع آن باشد.

درنهایت


دلایل زیادی میتواند باعث شکست یک سرمایه گذار در بازار مالی شود. وجود یک برنامه برای انجام معاملات در چارچوب آن برای سرمایه گذار ضروری بوده.یک سرمایه گذار موفق باید در ابتدای راه دید درستی از بازار و شناخت کاملی از دارایی ها  داشته باشد.

مدیریت دارایی، تحلیل رفتاری، کنترل احساسات از مهم ترین عواملی است که ظاهرا ساده به نظر می رسند اما عده زیادی از افراد به آن توجه نمی‌کنند. همین موضوع میتواند عامل شکست افراد در این بازار مالی شود.

 

مطالب بیشتر:
تحلیل احساسات چیست؟ روش عملکرد آن در بازار ارزدیجیتال
چرا سرمایه گذاران در بازار های سرمایه مثل ارز دیجیتال شکست می‌خورند؟
چرا رقابت با بیت کوین مشکل است؟
علت بالابودن نوسانات کریپتوکارنسی/دلایل نوسانات رمز ارزها و تاثیر آن بر بازار سرمایه
لیکویید شدن چیست؟ + با رعایت نکات زیر از لیکویید شدن جلوگیری کنید
برنامه معاملاتی Trading plan چیست؟ ارائه ابزار مورد نیاز برای برنامه ریزی مالی

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx