اخباراخبار استخراجاخبار ایراناخبار قانون گذاری

لایحه مبارزه با استخراج ارز دیجیتال در ایران تدوین شد

بر اساس طرح  از سمت مرکز فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران. برای استخراج ارز دیجیتال قانون مقرر و بر اساس زمان و سایر فاکتورهای  مهم، استخراج مجاز و غیر مجاز تعیین شود. این پیش نویس در تاریخ 30 ام آبان ماه بر اساس گزارش  پیوست منتشر شد.

طبق مطالب مندرج در پیش نویس فعالیت های استخراج ارز دیجیتال لایحه ای در جهت جلوگیری از انجام فعالیت استخراج ارز دیجیتال مصوب شد که در آن به انجام عملیات استخراج در زمان پیک مصرف اشاره دارد. و در ادامه  با تاکید بر “غیرقانونی” بدون فعالیت استخراج در زمان های بحرانی به قطع برق و جریمه نقدی هشدار داده شد.

هم اکنون این لایحه به دست معاونت اجرایی طرح در اختیار هیئت‌مدیره سندیکای شرکت‌های تولید‌کننده برق، نظام صنفی رایانه‌ای و انجمن بلاک‌ چین قرار داده است. تا این دو مجموعه به بخش امنیت آن رسیدگی کنند.  و آن را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه این دو سعی بر عنوان اشکالات و اصلاحیه های لازم خواهند کرد.

در لایحه تدوین شده به صورت مستقیم به ممنوعیت فعالیت این دارایی ها اشاره شد. و موکدانه بر انجام فعالیت هایی نظیر واردات، فروش، نصب تجهیزات و… اشاره شده است.

بر اساس این لایحه:

کلیه اقدامات و فعالیت های مرتبط با استخراج ارز های دیجیتال بدون داشتن مجوز لازم ممنوع است. و تحت پیگرد قانونی قرار میگیرد.

لازم به تذکر است. که میبایست برای اخذ کلیه مجوز های فعالیت های این حوزه مالی تاییدیه رسمی از وزارت نیرو را به همراه داشته باشد.

و بدون تایید این نهاد مجوز باطل و اعتباری ندارد.

در سال 1398 برای بار نخست دارایی های دیجیتال و انجام فعالیت های استخراج برای این دسته از ارز ها مجاز اعلام شد. این اطلاعیه در چارچوب مشخص برای کاربران عنوان شد. اما این چارچوب کافی نبود و به اندازه لازم تمامی بخش ها را در بر نمیگرفت. به همبن دلیل انجام فعالیت هایی از این قبیل بالاتکلیف ماند.

در ادامه

مقامات دولت تلاش به ارائه مصوبه ای جدید و جامع تر به جهت تعیین تکلیف تجهیزات مورد نیاز وارداتی ابلاغ کرد. بر اساس این طرح صاحبان ماینر ها، اعم از دستگاه های جدید و قدیم میبایست با ثبت اطلاعات دستگاه های خود درون سامانه بهین یاب تعرفه های لازم برای عوارض گمرکی و … را پرداخت. و دستگاه را از وضعیت قاچاق خارج میکردند.

هم اکنون نیز این لایحه تمامی اقدامات لازم من جمله خرید، واردات،فروش تمامی اقلام مورد نیاز استخراج را تنها برای کاربران دارای مجوز مجاز دانسته. و عنوان کرده که این افراد از طریق سامانه جامع تجارت مجوز های خود را دریافت کرده اند. علاوه بر آن در این لایحه تخلف از سمت وزارت صمت را منجر به ابطال مجوز دانسته است.

در ادامه این لایحه واردات. تولید. فروش. نصب، و کلیه فعالیت هایی از این دست ممنوع و غیر قانونی است. این مواد شامل کلیه افراد بدون مجوز خواهد شد. همچنین دستگاه های غیر استاندرد که مجوزی از سمت سازمان ملی استاندارد ندارند نیز شامل این قوانین خواهد بود. مشاهده فعالیت دستگاه های غیر استاندارد توبیخ و ضبط تجهیزات و در ادامه کیفری مطابق بر قانون مقرر در ستاد مبارزه با قاچاق و ارز خواهد داشت.

مطالب بیشتر:


دایره المعارف ارزدیجیتال/ دانشنامه ارز دیجیتال فیبودکس
چرا حجم تراکنش های دوج کوین تا 90% افت کرده است؟
این بار بیت کوین تا 100000 دلار رشد خواهد کرد/روال رشد بیت کوین
زنجیره جانبی چیست و چه تاثیری در عملکرد بلاک چین دارد؟
فاست چیست و چه کاربردی در ارز های دیجیتال دارد؟

 

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx