Custodian

Custodian چیست؟

Financial Custodian کسب‌وکاری است که دارایی‌های مالی شما را در قیمت واقعی خود نگه می‌دارد. برای سادگی و محافظت، پول و دارایی شما معمولاً توسط یک شرکت کارگزاری، بانک تجاری یا سازمانی مشابه نگهداری می شود.

Financial Custodian، که اغلب به عنوان Bank Custodian شناخته می شوند، دارای اختیار فیزیکی بر حساب های مالی از جمله چک، پس انداز، بازار پول و حساب های 401(k) هستند. هنگام واریز وجه به هر نوع حساب، چک‌های شما قابل پرداخت می‌شوند و بلافاصله در مقابل شماره حسابتان به Custodian (نگهبان) شما واریز می‌شوند.

Custodian خدماتی مانند تسویه تراکنش ها، مدیریت حساب، جمع آوری سود و سود پرداختی، معاملات ارزی و کمک مالیاتی را علاوه بر حفاظت از اوراق بهادار ارائه می کنند. هزینه های دریافتی بسته به خدمات درخواستی مشتریان متفاوت است. برخی از شرکت ها بسته به ارزش کل دارایی هایی که در اختیار دارند، کارمزد سه ماهه دریافت می کنند.

شرکت هایی که به عنوان Custodian در نظر گرفته می شوند اغلب سازمان های بزرگ و محترمی هستند که مسئولیت امنیت دارایی ها و اوراق بهادار به ارزش میلیون ها یا میلیاردها دلار را بر عهده دارند. می توان یک سرپرست برای رسیدگی به دارایی های یک کودک خردسال تعیین کرد. Custodian  اغلب توسط شرکت‌های مشاوره سرمایه‌گذاری برای حفظ وجوهی که مدیریت می‌کنند برای مشتریان خود استفاده می‌کنند.

وکالتنامه همچنین می تواند به Custodian این امکان را بدهد که Custody دارایی ها را مطالبه کند. این بدان معناست که Custodian می تواند از طرف مشتری تصمیم بگیرد، مانند تغییر سرمایه گذاری یا پرداخت صورت حساب.

بانک New York Mellon ، JPMorgan Chase و Citigroup از جمله Bank Custodian اصلی در ایالات متحده هستند. در همین حال، بانک چین در هنگ کنگ، Credit سوئیس و UBS در سوئیس و بانک Deutsche در آلمان از مشهورترین Custodian امر در جهان هستند.

در دنیای بلاک چین، خدمات Custodial اغلب سرمایه گذاران نهادی با دارایی های ارز دیجیتال قابل توجهی را هدف قرار می دهند. صرافی هایی که کیف پول های ارزهای دیجیتال را برای مصرف کنندگان خود ذخیره می کنند، در فضای کریپتو Custodian نامیده می شوند.

ذخیره ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت فیزیکی و دیجیتالی آنها با ذخیره فیات متفاوت است. در حالی که اسکناس ها را می توان از مکان های فیزیکی مانند کیف پول یا صندوق امانات ذخیره و بازیابی کرد، ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم از طریق یک بلاک چین ذخیره و بازیابی می شوند. دارندگان ارزهای دیجیتال هیچ ادعایی نسبت به پول واقعی ندارند. در عوض، آنها دارای کلیدهای آدرس های بلاک چین هستند که منعکس کننده دارایی های ارز دیجیتال آنها هستند. Custodian دیجیتال در ارزهای دیجیتال نرم افزار، سخت افزار یا کیف پول های داغی هستند که توسط یک صرافی ارز رمزنگاری شده که به نام «Digital Asset Custodian» نیز شناخته می شود، ایمن می شوند.

راه‌حل‌های Custody (نگهداری) ارزهای دیجیتال، سیستم‌های امنیتی و ذخیره‌سازی مستقلی هستند که برای ایمن نگه داشتن دارایی‌های ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند. خدمات آنها در درجه اول برای مشتریان نهادی با دارایی های ارز دیجیتال قابل توجه است. Custodian ارزهای دیجیتال معمولاً از ترکیبی از روش‌های Hot و Cold Storage استفاده می‌کنند.

اگرچه این تخصص هنوز در مراحل ابتدایی است، رقابت در حال افزایش است. حتی با وجود اینکه ارائه دهندگان راه حل مستقر سهم عمده ای از بازار را در دست دارند، بازیگران جدیدی که به تازگی وارد این بخش شده اند و شرکت های مالی کوچک در حال رشد فعالیت های خود در این صنعت هستند. برخی از محبوب‌ترین‌ها عبارتند از BitGo، Coinbase Custody و دیگران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا