Custodial

Custodial چیست؟

به طور سنتی در رابطه با کیف پول‌ها یا صرافی‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود، Custodial (نگهدارنده) به تنظیماتی گفته می‌شود که در آن کلیدهای خصوصی، که برای دسترسی به وجوه مشتری لازم است، توسط ارائه‌دهنده خدمات نگهداری می‌شوند، در حالی که آنها یک حساب ورود به سیستم ارائه می‌دهند.

یکی از ویژگی های تعیین کننده ارزهای دیجیتال این واقعیت است که آنها همیشه تحت کنترل کامل صاحبان خود هستند، هر آدرس عمومی با یک کلید خصوصی مرتبط است که فقط مالک آن را می داند و بدون آن هیچ شخص دیگری نمی تواند به وجوه ذخیره شده در آن آدرس دسترسی پیدا کند.

در حالی که این راه‌اندازی یکی از اصلی‌ترین نقاط فروش کریپتو برای برخی است، برخی دیگر ممکن است وظیفه مدیریت مجدانه کلیدهای خود را به مزیت Custodial بی‌قید و شرط وجوه خود بی‌ارزش بدانند. در این مورد، کیف‌پول‌های Custodial در دسترس هستند که مدیریت کلیدهای خصوصی کاربر را بر عهده می‌گیرند و به آنها اجازه می‌دهند از طریق یک راه‌اندازی ساده و آشنا برای ورود به سیستم، به وجوه خود دسترسی داشته باشند.

صرافی های متمرکز ارز دیجیتال یکی دیگر از انواع متداول خدمات Custodial است. آنها به مشتریان اجازه می دهند وجوه ارزهای دیجیتال را به یک حساب صرافی واریز کنند و سپس آنها را با سایر ارزهای دیجیتال یا فیات معامله کنند. معاملات مستقیماً در بلاک چین ثبت نمی شوند، بلکه در ترازنامه داخلی صرافی ثبت می شوند. در همین حال، وجوه هر مشتری از لحظه واریز تا لحظه خروج نهایی از صرافی در امان نگه داشته می شود.

اگرچه استفاده از این خدمات آسان و کارآمد است، اما با خطرات نگهداری مرتبط است، با ذخیره وجوه بسیاری از مشتریان در یک مکان، آنها به هدف احتمالی هکرها، سانسور دولتی یا حوادث ساده مانند نقص سخت افزار تبدیل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا