Custody

Custody چیست؟

در دنیای مالی، Custody را می توان به عنوان یک خدمات حفاظتی ارائه شده توسط یک موسسه مالی برای اوراق بهادار مشتری نامید. مؤسسه ای که Custody را ارائه می دهد به عنوان Custodian شناخته می شود که سود سهام و سود حاصل از فروش اوراق بهادار را در قبال دریافت وجه جمع آوری می کند و طبق دستورالعمل مشتری وجوه را مجدداً توزیع می کند.

Custody از یک رابطه شخصی به یک مواجهه رو در رو با یک موسسه بسیار کنترل شده تبدیل شده است. این امر باعث ایجاد درجه جدیدی از پیچیدگی مالی شد و قلمرو مخفی بانکداری را از زندگی روزمره بیشتر جدا کرد.

Custodian که وجوه مشتری را می پذیرند اکنون متعهد می شوند که نه تنها وجوه را از طرف مشتری حفظ کنند، بلکه از دارایی ها برای قرض دادن به آنها برای منافع خود نیز استفاده کنند.

Custodian نقش مهمی در اکوسیستم مالی ایفا می کنند، از ورود افراد تازه کار گرفته تا ارائه ابزارهای معاملاتی پیشرفته به کاربران باتجربه. در سطح سازمانی، تعداد شرکت‌هایی که ذخیره و مدیریت دارایی‌ها را مدیریت می‌کنند، افزایش یافته است و برخی نیز برای بازپرداخت مشتریان خود در صورت ضرر مالی بیمه می‌شوند.

دارایی ها را می توان به دو صورت دیجیتالی و فیزیکی توسط Custodian نگهداری کرد. کسب‌وکارهای Custodial اغلب نهادهای بسیار بزرگ و قابل احترامی هستند (مانند بانک‌های بزرگ)، زیرا مسئول حفظ دارایی‌های تعداد زیادی از مشتریان هستند که در بیشتر موارد به میلیون‌ها یا میلیاردها دلار می‌رسد.

در دنیای بلاک چین، راه‌حل‌های Custodial معمولاً توسط یک صرافی شخص ثالث ارائه می‌شود که علاوه بر دارایی‌های رمزنگاری شده، مانند بیت‌کوین و اتریوم، کلیدهای خصوصی کاربران ارزهای دیجیتال خود را نیز در اختیار دارد.

Custody ارزهای دیجیتال کاملاً تحت کنترل صرافی‌های رمزنگاری است که از راه‌حل‌های امنیتی استفاده می‌کنند تا دارایی‌های دیجیتالی کاربران خود را از سرقت یا ضررهای غیرقابل پیش‌بینی در امان نگه دارند. در صورت هک یا سرقت، Custodian (صرافی رمزارز) مسئولیت کامل بازپرداخت وجه کاربران خود را بر عهده دارد.

یک مثال عالی از این هک Binance در سال 2019 بود، یکی از بزرگ‌ترین هک‌های رمزنگاری در تاریخ، که در آن 40 میلیون دلار از کیف پول‌های آنلاین آن به سرقت رفت. در واکنش به این هک، مدیر عامل بزرگترین صرافی جهان، ChangpengCZZhao از بازپرداخت کامل وجه به قربانیان خبر داد.

Custodian دارایی های رمزنگاری شده مانند بیت کوین، اتریوم، کاردانو و ترا به عنوان ارائه دهندگان Custody کریپتو شناخته می شوند. Custodian رمزارز خدماتی را به موسسات و افرادی که مایلند دارایی های دیجیتال خود را در یک پلتفرم نگهبان کاربر پسند، ایمن و سازگار ذخیره و محافظت کنند، ارائه می دهند.

Custodian رمزارزها روشی عالی برای ذخیره ارزهای دیجیتال هستند، با این حال، کاربران همچنان باید در برابر هر گونه هک بزرگی که ممکن است سرمایه آنها را برای همیشه از بین ببرد، احتیاط کنند. به گفته سرمایه گذاران باتجربه ارزهای دیجیتال، اگر کاربران فعالانه از آن استفاده نمی کنند یا قصد ندارند در آینده نزدیک از آن استفاده کنند، بخش عمده ای از دارایی های ارز دیجیتال باید در سردخانه نگهداری شود. این عمل برای در امان ماندن از فعالیت‌های هک که ممکن است در یک پلت فرم Custodian انجام شود، مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا