Consensus

Consensus چیست؟

در سیستم های سازماندهی شده متمرکز، همه تصمیمات توسط یک مرکز قدرت اتخاذ می شود. به عنوان مثال، همه شرکت ها از یک دفتر حسابداری متمرکز برای ثبت تمام معاملات اقتصادی که کسب و کار انجام می دهد استفاده می کنند. این دفتر به طور سنتی توسط بخش حسابداری مدیریت می شود که تنها نهاد مسئول نگهداری و به روز رسانی ثبت ها است.

از سوی دیگر، در سیستم‌های غیرمتمرکز، که متشکل از انبوهی از بازیگران مستقل و توزیع‌شده با سطوح قدرت یکسان یا مشابه بر بقیه شبکه هستند، تصمیم‌گیری‌ها به صورت جمعی اتخاذ می‌شود.

بلاک چین، که در اصل یک دفتر کل توزیع شده از تراکنش ها است، توسط Miner های فردی بدون هیچ مرجع مرکزی برای نظارت و اطمینان از صحت ورودی ها به روز می شود.

بنابراین، نیاز به Consensus (اجماع) در مورد وضعیت دقیق شبکه در هر زمان مشخص است. دستیابی به این توافق در میان Node های متعددی که سعی در همکاری از راه دور دارند، یک کار غیر ضروری است، به ویژه زمانی که با سناریوی احتمالی تعداد ناشناخته ای از Node ها که عملکرد نادرست دارند یا عمداً بر خلاف منافع شبکه عمل می کنند، تشدید می شود، همانطور که در Byzantine Generals’ Problem نشان داده شده است.

بیت‌کوین (BTCاتریوم (ETH) و سایر ارزهای دیجیتال از راه‌حل‌های فنی مانند الگوریتم‌های POW و POS استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که Consensus شبکه در مورد اینکه چه زمانی تراکنش‌های دقیق انجام شده و چه زمانی می‌تواند بدون تکیه بر اجرای مرکزی قوانین حفظ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا