Coordinator

Coordinator چیست؟

بلاک چین ها اساساً مجموعه ای پیچیده از تراکنش ها هستند که در یک Distributed Ledger نگهداری می شوند. سپس یک شبکه غیرمتمرکز از Node های اعتبارسنجی این Ledger را تأیید می کند. در حالی که این ساده‌ترین راه برای نگاه کردن به بلاک چین است، عناصر متعدد دیگری از عملکرد آن وجود دارد. علاوه بر این، هر بلاک چین متفاوت است. به عنوان مثال، عملکردهای اصلی بلاک چین بیت کوین و اتریوم ممکن است یکسان باشد. با این حال، آنها کاربردهای بسیار متفاوتی دارند.

در فناوری بلاک چین، یک Coordinator عملکرد سیستم ردیابی و بررسی Node های اعتبارسنجی را انجام می دهد. Coordinator در طول زمان معین نقاط عطف را صادر می کند. این نقاط عطف اساساً تراکنش‌هایی هستند که روی بلاک چین ثبت می‌شوند که Node های اعتبارسنجی از آن‌ها استفاده می‌کنند تا صحت کپی Ledger را تأیید کنند. توجه به این نکته مهم است که همه بلاک چین ها دارای Coordinator Client (مشتری هماهنگ کننده) نیستند.

یک مثال خوب از بلاک چین که از Coordinator Client برای تأیید Ledger استفاده می کند، IOTA است. IOTA Blockchain برای افزودن سطح ثانویه امنیت و اطمینان از اعتبار همه نسخه‌های Distributed Ledger، به این Coordinator Client وابسته است. با این حال، بنیاد IOTA اکنون مرحله بعدی را در نقشه راه خود اجرا کرده است و Coordinator Client به طور کامل از سیستم حذف شده است.

جای تعجب نیست که IOTA قدم بعدی را برداشت. بسیاری از علاقه مندان به بلاک چین و ارزهای دیجیتال معتقدند که Coordinator ها مانع از قدرت غیرمتمرکز این فناوری می شوند. از آنجایی که آنها اساساً دارای قدرت متمرکزی برای تأثیرگذاری بر همه نسخه‌های Ledger در شبکه به طور همزمان هستند، به عنوان یک ویژگی متمرکز در نظر گرفته می‌شوند. از این نظر، بلاک چین هایی که Coordinator Client دارند، نمی توانند به طور کامل غیرمتمرکز شوند.

Decentralization (تمرکززدایی) از نظر ایدئولوژی در قلب فناوری بلاک چین است، بنابراین یک عامل متمرکز کننده ویژگی مطلوبی نیست. به همین دلیل است که برای مثال IOTA در همان ابتدا تنها به هماهنگ کننده خود متکی بود. هدف از پیاده‌سازی چنین Client (مشتری) این بود که به توسعه‌دهندگان زمان کافی برای کار بر روی سیستم داده شود و در عین حال از همان ابتدا از ایمن بودن آن اطمینان حاصل شود.

امروزه، با رشد و توسعه فناوری بلاک چین، Consensus Mechanism جدیدی به وجود آمده است. این موارد غیرمتمرکز شدن کامل بلاکچین را آسان‌تر می‌کنند. اگر به مثال IOTA ادامه دهیم، شبکه اکنون برای تأیید تراکنش و اعتبار سنجی Node تنها به Directed Acyclic Graph (DAG) متکی است. از این نظر، مشتریان هماهنگ کننده ممکن است برای مدت طولانی تری یک راه حل امنیتی قابل دوام نباشند. با این حال، برای پروژه‌هایی که به تازگی شروع به کار کرده‌اند، یا پروژه‌هایی که در واقع سطح تمرکز در بلاک چین را ترجیح می‌دهند، یک Coordinator Client می‌تواند راهی مفید برای تضمین امنیت کل شبکه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا