اخباراخبار ایراناخبار قانون گذاری

طرح چارچوب بندی فعالیت ارز های دیجیتال در ایران/قوانین و ضوابط

طرح چارچوب بندی فعالیت ارز های دیجیتال در ایران

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از طرح هایی مبنی بر فعالیت های مرتبط با ارز های دیجیتال گزارشاتی را اعلام کرد. این طرح ها در دستور کار است. با ارائه آن و اخذ رای مثبت از سایر نمایندگان مجلس به دنبال تثبیت این چارچوب بندی و وضع قانون برای ارز های دیجیتال خواهیم رفت.

بر اساس گزارشات دریافتی در مصاحبه ای با محمد رضا پور ابراهیمی خبر هایی حاکی بر تعیین تکلیف ارز های دیجیتال و فعالیت آن ها در ایران به گوش خورد. وی در این مصاحبه این گونه عنوان کرد:

گزارشات لازم برای ارائه در صحن علنی مجلس آماده است. در این خصوص تمامی تحقیقات لازم در مورد ارز ها و نحوه اجرایی شدن فعالیت های آن ها صورت گرفته است. این گزارش با اتمام پروژه لایحه بودجه در کشور در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد.

وی در ادامه این گونه عنوان کرد:

در این گزارش اطلاعات زیادی در خصوص نوع و روش تولیدات ارز های دیجتال عنوان شده است. که میتوان این موضوع را به عنوان مطلب شاخص این گزارش دانست.

 

بر اساس توضیحات ارائه شده  وی در خصوص جنس تولیدات ارز های دیجیتال این گونه بر آورد میشود. که این تولیدات باید حتما از نظر ماهیتی از جنس مباحث ارزی باشد.

از طرفی از اظهارات او در خصوص ارز های دیجیتال پیدا است. که وی با دید خوش بینانه ای در این مورد صحبت میکند. و ارز های دیجیتال را راهی برای دور زدن شرایط تحریم میداند. با این حساب پید ا است که سیاست مداران به دنبال راهی در خصوص هدفمند کردن ارز های دیجیتال هستند.

و به احتمال قوی حذف و ممنوعیت فعالیت آن ها در دستور کار نیست. این در حالی است که خبر هایی نیز در مورد ارز دیجیتال ملی یا به بیانی درست تر ریال ملی نیز کم و بیش به گوش میخورد. اما در مورد مواد اجرایی آن و همچنین اصول کلی آن توضیحات شاخصی از سمت مسئولین دریافت نشده است.

از دیگر مسائل مطرح شده در این گزارش از زبان پور ابراهیمی موضوع مبارزه با پولشویی است. که در این حوزه با مشارکت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد امور دارایی چالش های پیش رو تحلیل و راه های مورد نیاز در دستور کار قرار خواهد گرفت. تا بتوان به مبارزه با پولشویی در این بخش پرداخت.

این درحالی است که تعداد زیادی از کشور ها با استناد به همین مشکل به کل فعالیت ارز های دیجیتال را رد و کل مقوله مالی را زیر سوال برده از همین رو تصمیماتی مبنی بر ممنوعیت فعالیت آن ها اتخاذ شده است.

وی در ادامه این چنین عنوان کرد:

در گزارشات ارسالی برای مجلس شوری اسلامی راه کار هایی در خصوص مشارکت بانک مرکزی در فعالیت های ارز های دیجیتال و کاربران ارائه شده است.

به این نحو که افرادی که توانایی و شرایط لازم برای استخراج ارزها را دارند. بایستی با مراجعه به بانک مرکزی و در اختیار قرار دادن اطلاعات مورد نیاز خود به جهت انجام تسویه های مالی از طریق راه ارتباطی میان بانک مرکزی و صرافی های داخلی برای هر سرمایه گذار و ماینر انجام شود. هم اکنون چنین پلتفرمی برای کاربران در ایران مهیا نیست.

در ادامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر نظارت ویژه بر عملکرد کاری ارز های دیجیتال این گونه عنوان کرد:

این کار با هماهنگی سه نهاد اجرایی یعنی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی به درستی به اجرات در خواهد آمد. کما این که مبنای عملکرد دستگاه ها الزاما باید با  نظارت بر حوزه عملکرد کاربران است.

 

در نهایت اظهارات وی با این موضوع پایان یافت :

هم اکنون طرح هایی برای اجرا کردن ارز های دیجیتال در ستور کار قرار دارد. مبنای اصلی، انجام فعالیت ها در چارچوب قانونی و اسلامی است. اگر این طرح ها با موافقت مسئولین و کارپردازان در مجلس شوری اسلامی صورت گیرد. تلاش خواهیم کرد ک در راستای اجرایی شدن آن اقدامات لازم را هرچه سریع تر انجام دهیم.

 

در نهایت :

میتوان این گونه عنوان کرد که ارز های دیجیتال مبنای غیر متمرکز دارند. و علت روی کار آمدن آن ها تمرکز زدایی در راستای فناوری بلاک چین خواهد بود. با طرح های عنوان شده برای به کار گیری رمز ارز ها پیدا است که دولت علاقه ای به تمرکز زدایی ندارد.

مسئولان خواهان جهت دهی این دست فعالیت های مالی را با تداخل بانک مرکزی و نهاد های مالی دیگر به انجام برساند. در هر صورت کماکان نمیتوان موضع روشنی را در مورد این گونه طرح ها و اظهارات عنوان کرد. چون از شفافیت لازم در این خصوص برخوردار نیست.

مطالب بیشتر:


آشنایی با ارزدیجیتال اتریوم
معرفی ارز دیجیتال بایننس کوین
ارز دیجیتال کاردانو ADA چیست؟
ارز پولکادات Polkadot | معرفی ارز پولکادات به همراه کاربردهای آن
بازارساز خودکار چیست؟ و چه تاثیری در انجام تراکنش های ارزدیجیتال دارد؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx