ASIC

ASIC چیست؟

Application-specific integrated circuits (ASIC) را می توان به عنوان «ماشین های استخراج ارز دیجیتال» در نظر گرفت.

در روزهای اولیه crypto، بیشتر ماینینگ ها بر روی CPU و GPU انجام می شد، در واقع بیت کوین به طور خاص برای استخراج در رایانه های معمولی طراحی شده بود.

اما در اواسط دهه 2010، به دلیل محدودیت در توان محاسباتی و هزینه های مرتبط با مصرف انرژی، انجام عملیات استخراج سودآور با استفاده از دستگاه های روزمره غیرممکن شد.

ASIC ها هر دوی این مشکلات را حل می کنند. آنها صرفاً برای ماینینگ طراحی شده‌اند (و برخی از ASIC ها برای استخراج ارزهای دیجیتال خاص ساخته شده‌اند) و همچنین می‌توانند برای به حداکثر رساندن قدرت محاسباتی مهندسی شوند و در عین حال مصرف انرژی را به حداقل برسانند.

امروزه، تمام استخراج ارزهای دیجیتال در مقیاس بزرگ با استفاده از ASIC ها، اغلب در مراکز داده با کنترل دقیق انجام می شود. آنها معمولاً در کشورهایی مستقر هستند که برق نسبتاً ارزان است.

چندین عامل کلیدی وجود دارد که سودآوری بالقوه یک ASIC خاص را تعیین می کند. آنها عبارتند از:

  1. تعداد hash هایی که سخت افزار می تواند در هر ثانیه ایجاد کند
  2. کل نرخ hash در سراسر شبکه
  3. ارزش coin استخراج شده
  4. مصرف انرژی در هر hash تولید شده
  5. هزینه اولیه خود سخت افزار

فهرست راهنماهای اختصاصی مانند ASIC Miner Value جداول لیگ بلادرنگ (real-time) کارآمدترین ASIC های موجود در حال حاضر را ارائه می دهند. آنها همچنین نقطه سربه سر هر مدل ASIC را نشان می دهند، یعنی مدت زمانی که طول می کشد تا ASIC درآمد کافی برای پوشش هزینه سخت افزار ایجاد کند. تولید کنندگان محبوب ASIC عبارتند از Bitmain، Innosilicon، ASICminer و MicroBT. کارآمدترین ASIC های موجود در بازار می توانند چندین هزار دلار قیمت داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا