Consortium Blockchain

Consortium Blockchain چیست؟

Consortium Blockchain توسط گروه‌هایی از شرکت‌ها ایجاد و استفاده می‌شوند که می‌خواهند از مزایای تبادل ارزش و اطلاعات ارائه‌شده توسط Distributed Ledger بهره ببرند، اما بلاک چین‌های عمومی و بدون مجوز را به هر دلیلی ناکافی بدانند.

Consortium Blockchain را می توان گامی میانی بین بلاک چین های عمومی و خصوصی در نظر گرفت.

Public Blockchain (بلاک چین های عمومی) اصلی ترین و گسترده ترین نوع هستند، بزرگترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) متعلق به این نوع هستند. آنها ماهیتی غیرمجاز و غیرمتمرکز دارند، هرکسی می تواند به شبکه های آنها دسترسی داشته باشد و در صورت تمایل به انجام این کار، به یک شرکت کننده با حقوق برابر تبدیل شود.

از سوی دیگر، Private Blockchain (بلاک‌چین‌های خصوصی) توسط شرکت‌ها طراحی می‌شوند تا منحصراً در سازمان خودشان استفاده شوند. آنها به هیچ عامل خارجی اجازه دسترسی به شبکه های خود را نمی دهند و به صورت متمرکز مدیریت می شوند.

Consortium Blockchain حد وسط بین این دو نوع را اشغال می کنند. آنها به طور جمعی توسط گروه هایی از شرکت ها طراحی شده اند که می خواهند از یک شبکه غیرمتمرکز مشترک استفاده کنند که هیچ نهادی خارج از Consortium نمی تواند به آن دسترسی داشته باشد.

آنها از درجه خاصی از عدم تمرکز نسبت به بلاک چین های خصوصی برخوردار هستند، زیرا همه شرکت های موجود در شبکه مستقل هستند و می توانند به طور مساوی با یکدیگر همکاری کنند، بدون اینکه هیچ Node واحدی قادر به تحمیل اراده خود به دیگران نباشد.

در عین حال، آنها دسترسی از خارج از Consortium را محدود می‌کنند، از داده‌های حساس شرکت محافظت می‌کنند و باری را که تعداد زیادی از Node ها روی شبکه قرار می‌دهند کاهش می‌دهند که در غیر این صورت ممکن است تصمیم به مشارکت در آن داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا