Central Ledger

Central Ledger چیست؟

Central Ledger (دفتر کل مرکزی) کتاب‌های فیزیکی یا فایل‌های دیجیتالی هستند که توسط افراد یا سازمان‌ها برای ثبت و کل تراکنش‌های اقتصادی به شیوه‌ای متمرکز استفاده می‌شوند ، برخلاف Decentralized Ledger  (دفتر کل غیرمتمرکز) که در فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) استفاده می‌شود.

Ledger (دفتر کل) از نخستین روزهای تمدن برای ثبت و تأیید مالکیت دارایی ها و هویت قانونی افراد و همچنین وضعیت حقوقی و حقوق سیاسی آنها استفاده می شده است.

به طور سنتی، Central Ledger توسط دپارتمان حسابداری یک کسب و کار مدیریت می شود تا تمام فعالیت های اقتصادی شرکت را به منظور تجزیه و تحلیل مالی، گزارش مالیاتی و موارد دیگر ثبت کند. اگرچه کارآمد است، اما این رویکرد دارای معایبی است ، اتکا به یک مرجع مرکزی برای مدیریت تمام حسابداری، Ledger را در برابر هر گونه اشتباهی که توسط آن مرجع مرتکب می شود آسیب پذیر می کند ، چه عمدی یا تصادفی.

فناوری دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger Technology) تکامل جدیدتر مفهوم دفاتر است که هدف آن غیرمتمرکز کردن فرآیند حسابداری و حذف قدرت مرکزی است که به عنوان یک نقطه شکست عمل می کند. بلاک چین بیت کوین (BTC) یکی از موفق ترین نمونه های Decentralized Ledger است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا