Blockchain

Blockchain چیست؟

Blockchain ها از یک سری بلوک های مجزا تشکیل شده اند. هر بلوک حاوی اطلاعاتی درباره تراکنش های انجام شده در یک دوره زمانی معین است. آنها همچنین حاوی یک شناسه منحصر به فرد هستند تا آنها را از هر بلوک دیگری در زنجیره متمایز کند. بلوک ها با حل مشکلات رمزنگاری ایجاد می شوند. فرآیند حل این مشکلات به عنوان Mining شناخته می شود. Mining یک بلوک در Blockchain پاداشی را به خود جلب می کند. Blockchain به جای اینکه در یک مکان مرکزی ذخیره شود، در رایانه های هر کاربر آن Blockchain ذخیره می شود.

در همین حال، شناسه بلاک منحصر به فرد شناخته شده به عنوان hash از اطلاعات موجود در هر بلوک قبلی در بلاکچین مشتق شده است. این بدان معناست که برای جعل هرگونه رکورد در بلاکچین، یک بازیگر شرور باید هر بلوک را در هر نمونه از بلاکچین تغییر دهد. در نتیجه، بلاک چین ها عملا غیرقابل ابطال در نظر گرفته می شوند و به عنوان رکوردهای تغییرناپذیر تراکنش ها در نظر گرفته می شوند. امروزه، بیشتر Blockchain ها عمومی هستند. این شامل ارزهای دیجیتال برجسته مانند بیت کوین و اتریوم می شود. هر کسی می تواند با استفاده از ابزاری به نام block explorer، سوابق تراکنش های انجام شده در یک Blockchain را مشاهده کند. با این حال، از نظر تئوری، Blockchain ها سطح بالایی از ناشناس ماندن را برای کاربران فراهم می کنند.

در حالی که بلاک چین های عمومی معمول هستند، نسخه های خصوصی نیز به عنوان راه حلی برای بسیاری از موارد استفاده تجاری و دولتی مورد بررسی قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا