Beacon Chain

Beacon Chain چیست؟

Beacon Chain در هسته Ethereum 2.0 قرار دارد. رجیستری اعتبار سنجی ها را ذخیره و مدیریت می کند و shard chain ها را هماهنگ می کند. Beacon Chain در 1 دسامبر 2020 در ظهر UTC پخش شد.

Beacon Chain یک بلاکچین کاملاً جدید برای اثبات سهام (proof-of-stake) است.می‌توان آن را به‌عنوان ستون فقراتی که از کل سیستم جدید Ethereum 2.0 پشتیبانی می‌کند، ضربان قلب که سیستم را زنده نگه می‌دارد، هادی که همه بازیکنان را هماهنگ می‌کند، توصیف کرد.یکی دیگر از استعاره های خوب این است که Beacon Chain را مانند یک فانوس دریایی بزرگ تصور کنیم که بر فراز دریای آبی از داده های تراکنش بالا می رود.دائماً در حال اسکن، اعتبارسنجی، جمع‌آوری آرا و اهدای جوایز به اعتبارسنجی‌هایی است که به درستی بلوک‌ها را تأیید می‌کنند، پاداش‌هایی را برای کسانی که آنلاین نیستند کسر می‌کند و پاداش‌های ETH را از بازیگران مخرب کاهش می‌دهد.

عملکرد کلیدی Beacon Chain این است که خود پروتکل اثبات سهام (POS) و تمام shard chain ها را مدیریت کند.در این مورد چند جنبه وجود دارد: مدیریت اعتبار سنجی و سهام آنها؛ کاندید کردن پیشنهاد دهنده بلوک انتخابی برای هر قطعه در هر مرحله. سازماندهی اعتباردهنده ها در کمیته هایی برای رأی گیری در مورد بلوک های پیشنهادی؛ اعمال قواعد اجماع؛ اعمال جوایز و جریمه‌ها برای اعتباردهندگان؛ و به عنوان یک نقطه لنگر که در آن shard ها وضعیت خود را برای تسهیل تراکنش های متقاطع ثبت می کنند. نکته مهم این است که Beacon Chain نمی تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند، این همان چیزی است که shard chain ها برای این کار خواهند بود.

Beacon Chain مکانیسم هماهنگی شبکه جدید است که مسئول ایجاد بلوک‌های جدید است و اطمینان حاصل می‌کند که آن بلوک‌های جدید معتبر هستند و به اعتباردهنده‌های ETH برای ایمن نگه داشتن شبکه پاداش می‌دهد.  (POS)Proof-of-stake مدت‌هاست که بخشی از نقشه راه اتریوم بوده است و برخی از نقاط ضعف بلاکچین‌های proof-of-work(POW) مانند دسترسی، متمرکزسازی و مقیاس‌پذیری را برطرف می‌کند. به جای اینکه ماینرها برای اعتبارسنجی بلاک‌ها انرژی صرف کنند، اعتبارسنجی‌هایی که به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند (که هر کدام دارای سهم خود از 32 ETH است) بلوک‌های جدیدی را پیشنهاد می‌کنند که توسط اعتبارسنجی‌های دیگر رای می‌دهند.

با وجود Beacon Chain و سیستم POS، مرحله بعدی Ethereum 2.0 ایجاد shard chain است که ظرفیت داده‌های اتریوم را ارتقا داده و شبکه را سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتر می‌کند. Ethereum 2.0 بار شبکه را در 64 قطعه مجزا پخش می کند و یک Beacon Chain بر همه آنها حکومت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا