Antivirus

Antivirus چیست؟

معمولا یک ویروس یک فایل اجرایی یا یک قطعه کد است که برای انجام کارهای مخرب در یک سیستم کامپیوتری طراحی شده است. در ابتدا، آنها عمدتاً از طریق فلاپی دیسک ها پخش می شدند، اما ویروس ها واقعاً در عصر رایانه های شبکه ای شکوفا شده اند.

اولین Antivirus ها تقریباً همزمان با اولین ویروس ها ظاهر شدند. این اصطلاح در طول زمان، همراه با خود برنامه ها تکامل یافته است. امروزه، ما انتظار داریم که نرم‌افزار Antivirus (آنتی ویروس) از سیستم‌های رایانه‌ای ما در برابر ویروس‌ها محافظت کند، اما اغلب دارای قابلیت‌های اضافی مانند firewall شبکه است، مانند محافظت از ما در برابر حملات DDoS، هرزنامه، کلاهبرداری و حملات phishing.

سه مکانیزم اساسی در پشت کار نرم افزار Antivirus (آنتی ویروس) وجود دارد:

  • اسکن سیستم کامپیوتری برای امضای ویروس شناخته شده.
  • تجزیه و تحلیل اکتشافی: اسکن کدی که شبیه ویروس های شناخته شده است.
  • نظارت در زمان واقعی برای رفتارهای مشکوک، مانند دسترسی به فایل‌ها و رجیستری‌های خاص، تغییر مجوزها، کپی کردن بدون رضایت کاربر و موارد دیگر.

با این حال، ابزارهای جدیدی هر روز در حال ظهور هستند که جدیدترین آنها شامل data mining، sandboxing و بسیاری موارد دیگر است.

برای اینکه نرم افزار Antivirus بهترین عملکرد خود را داشته باشد و با آخرین ویروس ها هماهنگ باشد، باید به طور مرتب به روز شود. در میان فروشندگان محصولات آنتی ویروس معتبر اغلب می توان ESET NOD، Norton، Kaspersky، Avast!، McAfee و بسیاری دیگر را پیدا کرد.

یک انتقاد رایج علیه نرم افزار Antivirus اغلب به چند نکته کلیدی اشاره می کند:

  • آنها بر عملکرد رایانه تأثیر می گذارند
  • آنها احتمالاً نمی توانند امنیت 100٪ را فراهم کنند، به خصوص در برابر ویروس های جدید و آسیب پذیری های 0 روزه
  • آنها ممکن است یک احساس امنیت کاذب را برای کاربر ایجاد کنند، بنابراین منجر به رفتار غیر محتاطانه شوند
  • آنها گاهی اوقات نتایج مثبت کاذب می دهند که می تواند عملکرد عادی را مختل کند، برنامه ها را حذف کند یا حتی به سیستم عامل آسیب برساند

کیف پول‌های رمزنگاری و کلیدهای خصوصی کاربر به عنوان یکی از مجلل‌ترین اهداف مهاجمان شناخته می‌شوند و بدافزار جدیدی که هر روز برای حمله به آنها طراحی می‌شود، توسعه می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا