Collateral

Collateral چیست؟

Collateral (وثیقه) یکی از مهمترین اصطلاحات در دنیای مالی امروز است.

Collateral نشان دهنده هر دارایی است که هنگام گرفتن وام به عنوان تضمین ارائه می شود. ایده پشت Collateral این است که اطمینان حاصل شود که وام گیرنده یا وام را برای پس گرفتن Collateral بازپرداخت می کند یا وام دهنده معادل مبلغ وام گرفته شده را در اختیار خواهد داشت. نحوه کار Collateral بستگی به قرارداد امضا شده توسط وام دهنده و وام گیرنده دارد.

یکی از پرکاربردترین انواع Collateral، ملک است. برای مثال، وقتی وام مسکن می گیرید، ملکی که می خرید Collateral آن است. بانک به شما وام می دهد با این شرط که اگر بدهی خود را پرداخت نکنید، بانک مالکیت ملکی را که خریداری کرده اید، در اختیار می گیرد. این شکل از Collateral اغلب به عنوان یک تعهد وام مسکن وثیقه (collateralized mortgage obligation (CMO)) نامیده می شود.

ایده اصلی پشت Collateral ، به حداقل رساندن ریسک برای وام دهنده تا حد امکان است. گرفتن Collateral تضمین کننده وام دهنده است که حتی اگر وام گیرنده در بازپرداخت وام خود را قصور کند، دست وام دهنده خالی نخواهد ماند. به طور سنتی، بانک ها می توانند خطوط اعتباری مشتریان را بدون وثیقه در صورت درخواست مبالغ کمتر ارائه دهند. با این حال، زمانی که درخواست وام از مقدار معینی فراتر می رود، بانک معمولاً نوعی وثیقه را درخواست می کند.

یکی از موارد مهمی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که معمولاً وام هایی که توسط Collateral پشتیبانی می شوند، نرخ های بهره بسیار بهتری را ارائه می دهند. از آنجایی که وام گیرنده اطمینان بیشتری به وام دهنده ارائه می کند که وام بازپرداخت خواهد شد، نرخ بهره برای وام های وثیقه شده به طور سنتی پایین تر است. این یکی از دلایلی است که وام های مبتنی بر Collateral در طول زمان بسیار محبوب شده است. در حالی که وام گیرنده موظف است در صورت عدم پرداخت وام، وثیقه را از دست بدهد، کل مبلغی که باید بازپرداخت کند کمتر است. با توجه به این موضوع، بسیاری از وام گیرندگان ترجیح می دهند برای کاهش هزینه های اضافی که منجر به نرخ های بهره بالا می شود، وثیقه ارائه دهند.

در ارزهای دیجیتال، Collateralization (وثیقه‌سازی) نیز با معرفی Collateral Token به طور پیوسته در حال افزایش است. ایده پشت Collateral Token تا حد زیادی مانند بازارهای مالی سنتی است، زیرا آنها به عنوان یک کاهش دهنده ریسک برای وام دهندگان مبتنی بر رمزنگاری عمل می کنند. همانطور که وام های رمزنگاری محبوب تر می شوند و مردم برای مدیریت امور مالی خود به بلاک چین روی می آورند، Collateral Token نیز به طور فزاینده ای مورد توجه قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا