Bull Trap

Bull Trap چیست؟

Bull Trap (تله‌ گاو نر) سیگنال‌های بازار نادرستی هستند که می‌توانند روی دارایی‌هایی مانند ارزهای رمزپایه که یک روند نزولی بلندمدت قوی را نشان می‌دهند، رخ دهد. Bull Trap همچنین به عنوان “whipsaw pattern” یا همان “الگوی شلاقی” شناخته می شود و به سیگنال نادرستی اشاره دارد که در آن ارزش یک سهام، ارز دیجیتال، یا هر نوع دارایی مالی دیگری، نشانه ای از بهبود یا برگشت را پس از یک روند نزولی نشان می دهد، در حالی که در واقعیت این دارایی قرار است بیشتر کاهش یابد. در Bull Trap، قیمت یک دارایی از سطوح حمایت قبلی خود فراتر می رود و معامله گران و سرمایه گذاران بلندمدت را برای باز کردن موقعیت های خرید جدید یا خرید بیشتر دارایی ترغیب می کند.

Bull Trap به دلیل داشتن شاخص‌های فریبنده که عواقب ناگواری را برای بازیکنان در همه بازارها ایجاد می‌کنند، بدنام هستند، به همین دلیل است که به آنها «Trap یا همان تله» می‌گویند. در واقع، آن‌ها یکی از دلایلی هستند که معامله‌گران باید محتاطانه نسبت به تغییر شدید قیمت دارایی به محض پایان شکست، که حرکت قیمت به زیر سطح حمایت است، محتاط باشند. متأسفانه، بیشتر سرمایه‌گذاران خرد، به‌ویژه در حوزه crypto ، انتظار دارند که یک شکست همیشه با افزایش قیمت قوی‌تر همراه باشد، که همیشه اینطور نیست.

تحلیل تکنیکال یکی از مهم ترین ابزارهای موجود در دسترس معامله گران روزانه است که به تجزیه و تحلیل الگوهای قیمت و یافتن سیگنال های معاملاتی در نمودار قیمت دارایی به منظور تلاش برای پیش بینی حرکات آتی آن متکی است. یکی از مهم‌ترین سیگنال‌ها، شکست بالای سطح مقاومت است، که زمانی اتفاق می‌افتد که نمودار قیمت بالاتر از خط مشخصی باشد که بارها به آن رسیده‌اید اما قبلاً هرگز از آن فراتر نمی‌رفته است.

این معمولاً باعث می‌شود تا معامله‌گران bullish انتظار افزایش بیشتر قیمت داشته باشند و برای مدت طولانی روی دارایی ادامه دهند.در حالی که این ارزیابی گاهی درست است، یک Bull Trap زمانی رخ می دهد که سیگنال نادرست است و قیمت به زودی پس از شکست بالای خط مقاومت روند نزولی خود را از سر می گیرد.بنابراین، Bull هایی که این دارایی را خریداری کرده‌اند، در معاملات خود که بر اساس سیگنال گمراه‌کننده است، گرفتار می‌شوند.

Bull Trap را می توان با به کارگیری اقدامات احتیاطی اضافی، مانند جستجوی سیگنال های تاییدی اضافی در مورد دویدن طولانی مدت Bull پس از شکست اولیه بالای مقاومت، اجتناب کرد. شکست‌ها همراه با حجم کم معاملات اغلب نشانه‌ای از Bull Trap آینده است.

از آنجایی که Bull Trap زمانی اتفاق می افتد که Bull Trader ها نمی توانند روند صعودی یک دارایی را پس از شکست مقاومتی تامین کنند، حجم معاملات پایین در طول شکست شاخص های خوبی برای چنین معامله ای است. بنابراین، برای جلوگیری از قربانی شدن در Bull Trap، همیشه قبل از ورود به موقعیت‌های جدید پس از شکست قیمت، شاخص‌های دیگری مانند حجم معاملات و حرکت‌های بیشتر قیمت را در نظر بگیرید. اکثر بازیگران باتجربه بازار از این موضوع به عنوان «confirmations» یاد می‌کنند، به موجب آن یک معامله‌گر پیش از تصمیم‌گیری در مورد ورود به موقعیت‌های جدید، حرکت یک دارایی را در دوره زمانی بعدی بیشتر مشاهده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا