Zero Knowledge Rollups

Zero Knowledge Rollups چیست؟

از آنجایی که تقاضا برای شبکه اتریوم با NFT افزایش یافت و در اواخر سال 2020 شروع شد، نیاز به سرعت پردازش سریع‌تر و تراکنش‌های ارزان‌تر افزایش یافت. راه حل به شکل بلاک چین های لایه 2 و پیشرفت های اضافی مانند Zero Knowledge Rollups ارائه شد.

به عبارت ساده، Zero Knowledge Rollups یا zk-rollups یک راه‌حل مقیاس‌پذیری Layer 2 است که به بلاک‌چین‌ها اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را سریع‌تر اعتبارسنجی کنند و همچنین تضمین می‌کند که هزینه‌های gas حداقل باقی می‌ماند. Zk-rollup ها نسبت به بلاک چین های Layer 1 سنتی مانند اتریوم بهتر عمل می کنند زیرا فرآیندهای درون و خارج از زنجیره را با هم ترکیب می کنند.

در حالی که شبکه اصلی اتریوم به صراحت از فعالیت‌های زنجیره‌ای برای پردازش تراکنش‌ها و اعتبارسنجی بلوک‌ها استفاده می‌کند، راه‌حل‌های لایه 2 zk-rollup عملکردهای خارج از زنجیره را نیز معرفی می‌کنند. یکی از مؤلفه‌های اصلی که به zk-rollup‌ها اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را سریع‌تر از بلاک‌چین‌های Layer 1 تأیید کنند، Merkle Trees هستند.

Merkle Trees یک ساختار ریاضی مهم است که به بلاکچین اجازه می‌دهد تا اطمینان حاصل کنند که هیچ‌کس نمی‌تواند داده‌ها را در سوابق زنجیره‌ای یک zk-rollup جعل کند. معمولاً یک zk-rollup از دو Merkle Trees تشکیل شده است که هر دو در یک قرارداد هوشمند یا به عبارت دیگر در زنجیره ذخیره می شوند. یک Tree به ذخیره حساب ها اختصاص دارد، در حالی که Tree دیگر همه موجودی ها را ذخیره می کند. هر نوع داده دیگری که توسط zk-rollup تولید و استفاده می شود خارج از زنجیره ذخیره می شود.

یکی از دلایلی که باعث می شود zk-rollup ها به طور قابل توجهی بهتر از همتایان Layer 1 عمل کنند، ذخیره سازی خارج از زنجیره داده ها است. Merkle Trees فقط از مهمترین داده های مربوط به قرارداد هوشمند تشکیل شده اند و به ندرت نسبت به راه حل های Layer 1 به آنها دسترسی پیدا می شود و از آنها برای خروجی درخواست می شود. این باعث صرفه جویی در قدرت پردازش و زمان زیادی برای بلاک چین می شود. در نتیجه، از آنجایی که کمتر از ظرفیت بلاک چین برای اعتبارسنجی تراکنش استفاده می شود، هزینه های gas کاهش می یابد و راه حل های Layer 2، به ویژه Zero Knowledge Rollups را به یک راه حل ترجیحی برای معامله گران کوچک تبدیل می کند.

Zk-rollup ها هم در میان توسعه دهندگانی که به دنبال افزایش قابلیت استفاده هستند و هم در میان سرمایه گذاران و معامله گرانی که به دنبال پردازش تراکنش سریع تر و ارزان تر هستند به طور فزاینده ای محبوب می شوند. راه حل هایی مانند Zcash به دلیل استفاده از zk-rollups در بین سرمایه گذاران مورد توجه قرار گرفته است. با ادامه توسعه فناوری بلاک چین، عملکرد و قیمت گذاری بهتر می شود. راه حل های Layer 2 و zk-rollup تنها آغاز دوره بعدی فناوری بلاک چین و سیستم های ارزهای دیجیتال پیشرفته هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا