Zero-Knowledge Proof

Zero-Knowledge Proof چیست؟

Zero-knowledge Proof (ZKP) که با نام Zero-Knowledge Password Proof نیز شناخته می شود، روشی برای احراز هویت است که در آن هیچ رمز عبور به اشتراک گذاشته نمی شود و سرقت آنها را غیرممکن می کند. این روش چت‌ها و تراکنش‌های خصوصی شما را ایمن می‌کند و از آن محافظت می‌کند، زیرا اطلاعات را می‌توان با استفاده از Zero-knowledge Proofs (ZKPs) بدون افشای داده‌ها برای افراد دیگری که احراز هویت را با شبکه به اشتراک نمی‌گذارد، تأیید کرد. در نتیجه، ZKP ها این پتانسیل را دارند که روش به دست آوردن، استفاده و داد و ستد داده ها را تغییر دهند.

بلاک چین مجموعه ای از سوابق است که توسط احزاب پراکنده متعددی اداره می شود که هر کدام یک کپی از لیست دارند. از آنجایی که بلاک چین‌ها به همه شرکت‌کنندگان این امکان را می‌دهند که همه تراکنش‌ها را مشاهده کنند، نه حریم خصوصی و نه ناشناس ارائه می‌دهند.

Zero-Knowledge Proof، با ارائه راهی برای تأیید انجام موفقیت آمیز تراکنش بدون افشای اطلاعات مخفی استفاده شده در تراکنش، امکان ارسال تراکنش های خصوصی به بلاک چین و حفظ حریم خصوصی آنها را فراهم می کند.

در اصل، ZKP ها به یک طرف اجازه می دهند تا بدون ارائه اطلاعات بیشتر، به دیگری نشان دهد که از یک مقدار مشخص آگاه است.

Zero-Knowledge Proof مشکل اصلی امنیت و حریم خصوصی در دنیای بلاک چین را حل می کند. شرکت های چند ملیتی آن را برای حفظ محرمانه بودن خود و تسهیل تراکنش ها از طریق یک شبکه ایمن در بلاک چین ترکیب می کنند.

کد برنامه خارج از زنجیره یا توسط یک گره خاص (تک) در شبکه بلاکچین اجرا می‌شود و تنها تأییدیه اجرای صحیح آن برای سایر طرف‌ها برای تأیید صحت آن به بلاک چین ارسال می‌شود. Zero-Knowledge Proof همچنین به ارسال پیام های خصوصی بدون نیاز به افشای هویت کاربر به سرور کمک می کند. برخلاف برنامه‌های پیام‌رسان سنتی، نرم‌افزاری که بر روی پروتکل ZKP اجرا می‌شود به کاربر اجازه می‌دهد اطلاعات شخصی خود را خصوصی نگه دارد و فقط داده‌های اجباری با طرف مقابل به اشتراک گذاشته می‌شود.

Interactive و Non-interactive دو نوع اصلی Zero-Knowledge Proof هستند. ZKP های Interactive از اثبات کننده ها می خواهند که دنباله ای از فعالیت ها یا اقدامات را انجام دهد تا تأیید کننده را متقاعد کند که دانش خاصی دارد. اکثر فعالیت های مورد نیاز در ZKP های Interactive عمدتاً شامل اصول احتمالات ریاضی است. ZKP های Non-interactive نیازی به تعامل بین اثبات کننده و تأیید کننده ندارند و گزینه ای را برای تکمیل فرآیند تأیید در آینده فراهم می کنند. این ZKP ها نیاز به استفاده از رایانه یا نرم افزار اضافی دارند.

با ادغام ZKP ها با بلاک چین، کاربران می توانند به طور ایمن اسناد پیچیده را با هم ارتباط برقرار کنند. جنبه منحصر به فرد این است که آنها می توانند داده ها را به صورت تکه ای رمزگذاری کنند، و به کاربران اجازه می دهند در دسترس بودن بلوک های خاص و اطلاعات موجود در آنها را کنترل کنند، و امکان ورود کاربران خاص را فراهم می کند و در عین حال دیگران را محدود می کند.

ZKP ها تاکنون بیشترین استفاده را در Z-Cash داشته اند، یک ارز رمزپایه که امکان تراکنش های مخفی را فراهم می کند. شبکه AdEx مزایده های تبلیغاتی غیرمتمرکز ZKP را فعال می کند که در آن کاربر می تواند هزینه نمایش یک تبلیغ را بدون افشای مبلغ آن به سایر کاربران پیشنهاد دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا