Zk-SNARKs

Zk-SNARKs چیست؟

Zk-SNARKs مخفف عبارت Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge است.

آنها به ایجاد اعتماد در هنگام تعامل در یک بلاک چین کمک می کنند و به طور قابل توجهی به تأیید یک تراکنش که جزئیات را از چشمان کنجکاو پنهان می کند، سرعت می بخشد.

Zero knowledge به این معنی است که یکی از طرفین می خواهد صحت برخی گزاره ها را ثابت کند بدون اینکه دلیل درستی آن را آشکار کند.

هنگام تعامل در یک بلاک چین، یک کاربر ممکن است قبل از اینکه بتواند یک تراکنش را انجام دهد، باید ثابت کند که برخی از شرایط برآورده شده است. به عنوان مثال، آنها باید ثابت کنند که سرمایه کافی برای تکمیل یک تراکنش دارند، اما بدون ارائه اطلاعاتی در مورد مقداری که در کیف پول خود دارند.

Zk-SNARK ها همچنین هنگام اثبات هویت فرد در یک بلاک چین مفید هستند. برای مثال، اگر B بخواهد هویت A را تأیید کند، می‌تواند یک پیام مخفی به A بدون اینکه به آنها بگوید چیست ارسال کند و از A بخواهد که پیام را با استفاده از کلید خصوصی خود رمزگشایی کند. سپس A می تواند پیام را برای B ارسال کند و هویت آنها را ثابت کند.

خلاصه به این معنی است که zero-knowledge proof را می توان در عرض چند میلی ثانیه تأیید کرد، حتی در مورد عبارات مربوط به برنامه های مقیاس بزرگ.

Non-Interactive به یک پروتکل Zero knowledge اشاره دارد که در آن اثبات کننده و تأیید کننده تعامل کمی دارند یا هیچ تعاملی ندارند. این بدان معنی است که آنها فقط می توانند یک مدرک را مبادله کنند.

استدلال نشان می‌دهد که فقط برای اثبات‌کننده‌هایی که منابع محاسباتی محدودی دارند، ایمن است، به این معنی که اثبات‌کننده‌هایی با قدرت محاسباتی کافی می‌توانند تأییدکننده یک عبارت اشتباه را متقاعد کنند.

Of Knowledge نشان می دهد که محال است که اثبات کننده بدون داشتن علم دلیل و برهان بیاورد.

Zk-SNARKs فقط اثبات تراکنش را در گره بلاک چین ثبت می کند و از هویت فرستنده، گیرنده و سایر جزئیات مرتبط با تراکنش محافظت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا