Yield Curve

Yield Curve چیست؟

اصطلاح “Yield Curve” به نمایش گرافیکی رابطه بین بازده و سررسید در بازارهای با درآمد ثابت اشاره دارد.

Yield Curve یک تصویر گرافیکی از نرخ‌های بازدهی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از سررسیدهای مختلف اوراق بهادار با درآمد ثابت، مانند اوراق قرضه و اسناد خزانه انتظار داشته باشند. شکل منحنی (Curve) با سطح نرخ های بهره ای که در اقتصاد حاکم است تعیین می شود. نرخ بهره پایین تر با افزایش سطوح ابزارهای بدهی بلندمدت مرتبط است. نرخ بهره بالاتر با کاهش سطوح ابزار بدهی بلندمدت همراه است.

این ابزار مالی مهمی است که توسط سرمایه گذاران برای پیش بینی جهت اقتصاد استفاده می شود. نرخ بهره اوراق قرضه دولتی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را مقایسه می کند.

Yield Curve نشان دهنده رابطه بین بازده اوراق قرضه که به صورت نرخ بهره در سال بیان می شود و تاریخ های سررسید است.

Normal Yield Curve در مقابل Inverted Yield Curve

Normal Yield Curve دارای شیب صعودی است، به این معنی که سررسیدهای بلندمدت دارای نرخ بهره بالاتری نسبت به سررسیدهای کوتاه مدت هستند. این پدیده به عنوان “Normal” شناخته می شود زیرا معمولاً یک محیط اقتصادی را نشان می دهد که در آن افراد مایل به سرمایه گذاری طولانی مدت با ریسک بیشتر در ازای بازده بالاتر هستند.

هنگامی که Inverted Curve می شود، یا زمانی که نرخ بهره کوتاه مدت بالاتر از نرخ بهره بلند مدت است، نشان دهنده چشم انداز منفی اقتصادی است. Inverted Yield Curve می تواند مقدم بر رکود باشد.

به دلیل ارتباط نزدیک آن با تغییرات بالقوه اقتصادی، Yield Curve پیامدهای مهمی برای سرمایه گذاران و سایر فعالان بازار دارد. به عنوان مثال، اگر منحنی بازده صاف شود یا افقی تر شود، نشان می دهد که سرمایه گذاران از نگهداری دارایی های کم ریسک برای دوره های طولانی تر راحت هستند. این می تواند نشان دهنده یک اقتصاد ضعیف تر باشد زیرا مصرف کنندگان شروع به خرج کمتر و پس انداز بیشتر قبل از عدم اطمینان اقتصادی مورد انتظار می کنند.

Yield Curve برای سنجش اینکه آیا یک فعالیت اقتصادی احتمالاً در آینده نزدیک شتاب می گیرد یا کاهش می یابد استفاده می شود. اقتصاددانان منحنی بازده شیب دار رو به بالا را نشانه ای از افزایش احتمال رشد می دانند در حالی که منحنی شیب دار نزولی به عنوان نشانه ای در نظر گرفته می شود که انتظار می رود رشد کاهش یابد.

وقتی Yield Curve تغییر شکل می‌دهد، می‌تواند نشان دهد که بخش‌های خاصی از اقتصاد در شرف عملکرد بهتر یا ضعیف‌تر از همتایان خود هستند. برای مثال، اگر نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت نسبت به نرخ‌های بلندمدت افزایش یابد، می‌تواند نشانه‌ای از افزایش فشارهای تورمی باشد و نرخ تورم بالاتر ممکن است دور از انتظار نباشد. اگر نرخ‌های بلندمدت نسبت به نرخ‌های کوتاه‌مدت افزایش پیدا کنند، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که انتظارات رشد سریع‌تر از انتظارات تورمی در حال افزایش است و ممکن است نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت بالاتری در افق باشد.

نحوه اندازه گیری Yield Curve

گسترش بین نرخ اوراق خزانه ده ساله و اوراق خزانه دو ساله یکی از متداول ترین روش های مورد استفاده برای تعیین اینکه آیا منحنی بازدهی مسطح است یا خیر. این گسترش توسط Federal Reserve ترسیم شده است و یکی از پربارگیری ترین سری داده های آنهاست. در اکثر روزهای کاری به روز می شود.

یکی از دقیق‌ترین پیش‌بینی‌کننده‌های رکود اقتصادی در سال آینده، گسترش 10 تا دو ساله خزانه‌داری است. از سال 1976، زمانی که Federal Reserve شروع به انتشار این داده ها کرد، هر رکود گزارش شده در ایالات متحده را دقیقاً پیش بینی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا