Bank for International Settlements (BIS)

Bank for International Settlements (BIS) چیست؟

Bank for International Settlements (BIS) یا همان بانک تسویه بین المللی یک موسسه مالی بین المللی است که هدف اصلی آن ارتقای ثبات پولی و مالی جهانی از طریق هماهنگی بانک های مرکزی جهانی و همچنین تلاش های سیاست پولی آنهاست.

Bank for International Settlements (BIS) اغلب central bank برای بانک های مرکزی نامیده می شود، زیرا بسیاری از خدمات بانکی را به مؤسساتی مانند European Central Bank (بانک مرکزی اروپا) و همچنین Federal Reserve ارائه می دهد.

این خدمات می تواند شامل مواردی مانند انجام معاملات طلا و ارز و همچنین اجازه دادن به آنها برای اعطای وام های کوتاه مدت با وثیقه باشد.

BIS همچنین با هدف تشویق همکاری بین بانک های مرکزی است.

با بحث در مورد تاریخچه آن، در ابتدا در سال 1930 به عنوان مرکز تهاتر (معامله کالا به کالا) برای غرامت های جنگی آلمان که توسط معاهده Versailles تحمیل شده بود، تأسیس شد.

اعضای اصلی Bank for International Settlements (BIS) ژاپن، ایتالیا، بریتانیا، فرانسه، بلژیک، آلمان، سوئیس و ایالات متحده بودند که پس از تأسیس بانک، غرامت‌ها متوقف شد و BIS توانست به انجمنی برای همکاری و طرف مقابل برای معاملات بین بانک‌های مرکزی تبدیل شود.

به عنوان سازمانی از بانک‌های مرکزی، هدف اصلی BIS این است که سیاست پولی را قابل پیش‌بینی و همچنین شفاف‌سازی در بین بانک‌های مرکزی 60 عضوی کند.

در حال حاضر، در حالی که سیاست پولی توسط اکثر کشورهای مستقل تعیین می‌شود، همچنان تحت نظارت بانک‌های مرکزی و خصوصی و همچنین پتانسیل سفته‌بازی است که بر نرخ ارز خارجی و نرخ اقتصادهای صادراتی تأثیر می‌گذارد. در اینجاست که Bank for International Settlements (BIS) با هدف حفظ سیاست پولی مطابق با واقعیت و کمک به اجرای هر گونه اصلاحات پولی به موقع، به عنوان یک سیاست همزمان در تمام 60 بانک عضو و همچنین مشارکت صندوق بین‌المللی پول است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا