Cryptology

Cryptology چیست؟

Cryptology مطالعه علمی Cryptography (رمزنگاری) و همچنین Cryptanalysis (تحلیل رمز) است.

این ریاضیات، از جمله نظریه اعداد، و همچنین کاربرد فرمول‌ها و الگوریتم‌ها است که زیربنای Cryptography و Cryptanalysis خاص‌تر است.

برای اینکه داده ها برای ذخیره یا حتی انتقال ایمن شوند، باید به گونه ای تبدیل شوند که برای یک فرد غیرمجاز دشوار باشد که بتواند معنای واقعی پشت آن را ببیند. این امر از طریق معادلات ریاضی خاصی انجام می شود که مورد استفاده قرار می گیرند و حل آنها دشوار است مگر اینکه معیارهای خاصی برآورده شوند. سطح دشواری هنگام حل این معادلات به عنوان غیرقابل حل شدن نامیده می شود. این نوع معادلات در واقع اساس Cryptography را تشکیل می دهند.

برخی از مهمترین آنها عبارتند از: مسئله لگاریتم گسسته، مسئله فاکتورسازی اعداد صحیح و مسئله لگاریتم گسسته منحنی بیضوی.

به خاطر داشته باشید که بسیاری از اصطلاحات مربوط به Cryptology به زمانی مربوط می شود که پیام های مکتوب تنها چیزهایی بودند که در واقع باید ایمن شوند، اطلاعات منبع، حتی اگر یک سیستم ظاهراً نامفهوم از 1 و 0 باشد. در نتیجه این امر به عنوان Plaintext شناخته می شود.

اطلاعات محرمانه ای که فقط برای کاربران قانونی شناخته شده است، Key است، در حالی که تبدیل Plaintext تحت کنترل Key به Cipher یا Ciphertext رمزگذاری است. فرآیند رمزگشایی عملیات معکوس است که در آن یک گیرنده قانونی اطلاعات پنهان را از Cipher با استفاده از Key بازیابی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا