Credit Rating

Credit Rating چیست؟

Credit Rating یا همان رتبه‌بندی اعتباری یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که بانک‌ها و مؤسسات وام‌دهنده در انبار خود برای تعیین توانایی وام گیرنده برای بازپرداخت وام دارند. بسته به کشوری که در آن زندگی می کنید و موسسه ای که می خواهید از آن وام بگیرید، Credit Rating شما ممکن است از آمارهای مختلفی تشکیل شود. نکته مهم، رتبه‌بندی اعتباری را می توان برای شرکت ها نیز اعمال کرد. در اصل، هر نهادی که به دنبال قرض گرفتن از بانک یا سایر وام دهندگان نهادی است دارای رتبه اعتباری است.

Credit Rating Agency چیست؟

از آنجایی که Credit Rating نقش مهمی در تصمیم گیری بانک ها برای اعطای وام دارد. این عمل اکنون به یک سرمایه گذاری تجاری تبدیل شده است. Credit Rating Agency شرکت هایی هستند که به طور خاص برای تجزیه و تحلیل مخارج و سابقه اعتباری مشتریان ایجاد شده اند تا رتبه‌بندی اعتباری آنها را آماده کنند. برخی از شرکت ها بر ارزیابی امتیازات اعتباری افراد تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر بر ارزیابی رتبه اعتباری شرکت های بزرگ، بانک های ملی و حتی کشورها تمرکز می کنند.

چگونه یک Credit Rating را محاسبه کنیم؟

امتیازات اعتباری شخصی بر اساس تعدادی از عوامل محاسبه می شود. مهم‌تر از همه، Credit Rating Agency، بدهی تسویه‌شده، بدهی معوق فعلی‌تان، و میزان خوبی که آن را پرداخت کرده‌اید، و همچنین درآمد ماهانه‌تان را در نظر می‌گیرند. علاوه بر این، وضعیت مالک خانه شما نقش مهمی ایفا می کند. اگر صاحب خانه خود هستید اما برای آن وام مسکن دارید، ممکن است بر رتبه‌بندی اعتباری شما تأثیر بگذارد.

انواع Credit Rating

بسته به نوع اعتبار یا وامی که می خواهید دریافت کنید، می تواند یک Short-term Credit Rating یا همان رتبه اعتباری کوتاه مدت و همچنین یک Long-term Credit Rating یا همان رتبه اعتباری بلند مدت وجود داشته باشد. Short-term Credit Rating شما احتمال دریافت اعتبار برای مبلغ کمتر و اقساط بازپرداخت کمتر را تعیین می کند. Long-term Credit Rating شما تخمین می‌زند که آیا می‌توانید اعتبار بیشتری را برای مدت زمان طولانی‌تری پرداخت کنید.

صنعت رتبه‌بندی اعتبار جهانی، که امتیازات اعتباری دولت‌ها را ارزیابی می‌کند، عمدتاً توسط سه شرکت بزرگ  Moody’s، S&P Global و Fitch Ratings اداره می‌شود. این سه شرکت وضعیت اقتصادی کنونی کشورها را در نظر گرفته و شایستگی آنها را برای پذیرش بیشتر بدهی ملی ارزیابی می کنند.

اهمیت Credit Rating

داشتن رتبه اعتباری خوب بسیار مهم است زیرا امتیاز شما شرایط وام آینده شما را تعیین می کند. اگر Credit Rating شما از وضعیت خوبی برخوردار باشد، احتمال بیشتری برای دریافت وام با نرخ بهره مطلوب و APR وجود دارد. متأسفانه، اگر رتبه اعتباری شما چندان خوب نباشد، ممکن است وامی به شما رد شود یا وامی با نرخ بهره بسیار بالاتر به شما پیشنهاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا