Black Swan Event

Black Swan Event چیست؟

Black Swan Event رویدادی است که با نادر بودن و تأثیر شدید آن مشخص می شود. این اصطلاح اولین بار توسط Nassim Nicholas Taleb، نویسنده ای که همچنین استاد امور مالی و تاجر سابق Wall Street است، ابداع شد.

Taleb در کتاب خود در سال 2007 درباره ایده یک Black Swan Event صحبت می کند: رویدادی که پیش بینی آن غیرممکن است اما پیامدهای فاجعه باری دارد. به گفته وی، این رویدادها به شدت نادر و غیرقابل پیش بینی هستند، به همین دلیل است که مردم همیشه انتظار امکانات خود را داشته باشند و بر اساس آن برنامه ریزی کنند.

Black Swan Event، به گفته Taleb ، رویدادی است که آنقدر غیر معمول است که حتی احتمال وقوع آن نیز مشخص نیست.

سه مولفه اصلی برای این رویداد وجود دارد:

  • وقتی این اتفاق بیفتد، عواقب فاجعه‌باری دارد.
  • فقط با نگاه به گذشته قابل توضیح است.
  • ناظران مشتاق هستند که آن را پس از وقوع آن توضیح دهند و حدس می زنند که چگونه می توان آن را قبل از وقوع پیش بینی کرد.

Black Swan Theory که به عنوان نظریه Black Swan Event نیز شناخته می شود، می تواند مستقیماً به عبارت لاتینی که توسط شاعر رومی Juvenal در قرن دوم استفاده می شود مرتبط باشد، زمانی که او چیزی را به عنوان “Black Swan Event” به عنوان “in terris nigroque simillima cygno rara avis” توصیف کرد.

این عبارت لاتین به معنای “پرنده ای غیر معمول در سرزمین ها است که بسیار شبیه یک قو سیاه است.” قبلاً فرض بر این بود که در زمان ابداع این ضرب المثل، قوهای سیاه وجود نداشتند.

Black Swan Event در بازارهای مالی (و ارزهای دیجیتال) بسیار نامطلوب است که منجر به ویرانی گسترده و عواقب غیرقابل پیش‌بینی معروفی می‌شود.

بحران مالی جهانی در سال 2008، که ناشی از سقوط غیرمنتظره و فاجعه‌بار بازاری بود که قبلاً یک بازار پر رونق املاک بود، معروف‌ترین نمونه از Black Swan Event در دنیای مالی است.

در حال حاضر، جهان در حال تجربه و بهبودی از یکی از دیدنی ترین نمونه های Black Swan Event است. کرونا ویروس جدید که با نام COVID-19 نیز شناخته می‌شود، تمام نیازهای Taleb را برای این رویداد برآورده می‌کند.

هیچ کس نمی داند که یک رویداد قو سیاه (Black Swan Event) چه زمانی رخ می دهد، همانطور که بسیاری از مردم نمی توانند دیدن یک قو سیاه را در میان دسته ای از قوهای سفید پیش بینی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا