Beta (Release)

Beta (Release) چیست؟

کلمه Beta (Release) در علوم کامپیوتر برای توصیف مرحله دوم چرخه توسعه نرم افزار، پس از مرحله Alpha استفاده می شود. در این مرحله، الزامات عملکردی کلیدی نرم افزار کاربردی عملیاتی شده و آزمایش هایی برای اثربخشی، دسترسی و امنیت انجام می شود. به طور معمول، مرحله Beta (Release) به آزمایش‌کنندگانی که بخشی از تیم توسعه یا سازمان نیستند، اجازه می‌دهد به برنامه دسترسی داشته باشند تا اشکالات را پیدا کرده و گزارش دهند (در صورت وجود). این امکان بررسی بی طرفانه را فراهم می کند که در آن اشکالات شناسایی شده در طول زمان رفع می شوند.

تست پذیرش کاربر فرآیندی است که در مرحله Beta (Release) توسط کاربران واقعی برنامه در یک محیط واقعی انجام می شود. این بررسی نهایی قبل از عرضه محصول به مشتریان است. مزیت قابل توجه این مرحله، ورودی مستقیم مشتریان است.

این نرم افزار در دسترس توسعه دهندگان و مصرف کنندگان بالقوه قرار می گیرد تا این ارزیابی ها را انجام دهند. این به عنوان نسخه Beta (Release) شناخته می شود و افرادی که در آن شرکت می کنند به عنوان Beta tester شناخته می شوند.

نسخه‌های Beta تست Alpha داخلی را پشت سر می‌گذارند و معمولاً از نظر ظاهر، احساس و عملکرد به محصول نهایی نزدیک هستند. به همین دلیل است که تغییرات طراحی بین این دو نسخه رایج است.

آزمایش Close Beta (یا خصوصی)، همانطور که از نام آن پیداست، شامل تعداد کمتری آزمایش کننده است. این روش ممکن است برای آزمایش نرم‌افزاری مناسب باشد که نیاز به ورودی از یک جمعیت شناسی خاص دارد یا به دلیل محدودیت‌های مقیاس‌گذاری نمی‌توان آن را در مقیاس بزرگ‌تر آزمایش کرد. از طرف دیگر، آزمایش Open Beta معمولاً تعداد زیادی از کاربران را شامل می شود که بسیاری از آنها مشتریان بالقوه هستند. در این مورد، ممکن است به عنوان یک تکنیک بازاریابی در نظر گرفته شود که هدف آن نشان دادن محصول به مخاطبان هدف است.

هنگام ایجاد نرم‌افزار، Beta tester ضروری است، زیرا توسعه‌دهندگان بیش از حد به نرم‌افزار توسعه‌یافته خود متصل هستند و برای شناسایی مشکلات به چشم‌های تازه‌تری نیاز است. هیچ دستورالعمل خاصی برای نحوه تنظیم این فرآیند ارزیابی یا آنچه باید متضمن باشد وجود ندارد، با این حال، این روش باید به مجموعه ای دقیق از اهداف مرتبط باشد. چند شرط وجود دارد که یک محصول برای واجد شرایط بودن برای Beta tester باید رعایت کند:

  • محصول باید تمام ویژگی های لازم را داشته باشد (باید تمام ویژگی هایی را که برای نسخه نهایی برنامه ریزی شده است داشته باشد)
  • محصول نهایی باید سازگار باشد (شرکت کنندگان آزمون نباید با خرابی های غیرقابل پیش بینی مواجه شوند)
  • شرکت کنندگان در آزمون باید از مخاطبان هدف محصول باشند
  • ارزیابی از شرکت‌کنندگان می‌خواهد که وظایف دنیای واقعی را در حین استفاده از یک برنامه در زمینه دنیای واقعی (نه در محیط‌های آزمایشگاهی) انجام دهند.

به تعداد کمی از کاربران نهایی نسخه Beta (Release) نرم افزار داده می شود تا از کیفیت محصول اطلاعاتی دریافت کنند. احتمال شکست محصول را کاهش می دهد و کیفیت آن را با اجازه دادن به مشتریان برای تأیید اعتبار آن بهبود می بخشد.

Beta tester، به‌ویژه داوطلبان، عموماً با تمایل به یادگیری بیشتر در مورد یک محصول جدید انگیزه دارند. این مرحله معمولاً بر قابلیت استفاده متمرکز است و آزمایش‌کنندگان مشکلات را گزارش می‌کنند و نظرات ارائه می‌دهند. آنها همچنین ممکن است ویژگی ها و عملکردهای اضافی را پیشنهاد کنند، اما این در مراحل اولیه بیشتر است.

در نتیجه، مرحله Beta به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا قبل از رفتن به مرحله بعدی (Release) تغییراتی ایجاد کرده و مشکلات را برطرف کنند. هنگامی که نرم افزار Beta در حال تکمیل شدن است، به عنوان “Release candidate” نامیده می شود. اگر مشکل یا نقص دیگری رخ ندهد، برنامه را می توان به عنوان “stable release” منتشر کرد.

همین رویه برای هر ارز دیجیتال جدیدی که قرار است در بازار عرضه شود نیز صادق است. قبل از ثبت نام در صرافی های بزرگ، به طور کامل توسط توسعه دهندگان نرم افزار در داخل و خارج مورد آزمایش قرار می گیرد. این فرآیند تضمین می‌کند که معماری بلاکچین ارز دیجیتال زمانی که هجوم کاربران شروع به تجارت آن می‌کنند، از بین نمی‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا