Yield Sensitivity

Yield Sensitivity چیست؟

مفهوم Yield Sensitivity برای سرمایه گذاران حیاتی است زیرا معیاری است که نشان می دهد قیمت یک دارایی به دلیل تغییر نرخ بهره چقدر در نوسان خواهد بود. هرچه Yield Sensitivity بالاتر باشد، احتمال کاهش قیمت دارایی با افزایش نرخ بهره بیشتر خواهد بود.

بسته به اینکه تغییر در نرخ بهره بر قیمت bond تأثیر مثبت یا منفی داشته باشد، Yield Sensitivity می تواند مثبت یا منفی باشد.

معمولاً با محاسبه درصد تغییر قیمت که اگر نرخ کوپن bond یک درصد افزایش یابد، اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین، برای مثال، اوراق قرضه ای با ارزش اسمی 1000 دلار که نرخ کوپن آن 5 درصد است و در حال حاضر به قیمت 1050 دلار فروخته می شود، Yield Sensitivity پنج درصدی خواهد داشت. این بدان معناست که اگر نرخ بهره فقط 1 درصد افزایش یابد، ارزش اوراق با 5 درصد کاهش به 950 دلار خواهد رسید.

در نظر گرفتن حساسیت نرخ بهره به عنوان یک ویژگی سرمایه گذاری می تواند به سرمایه گذاران کمک کند تا تصمیمات بهتری در مورد کیف خود بگیرند.

از آنجایی که نرخ‌های بهره بر ارزش اوراق قرضه و سایر سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت تأثیر می‌گذارند، سرمایه‌گذاران باید از حساسیت خود نسبت به تغییرات نرخ بهره هنگام تصمیم‌گیری در مورد میزان قرار گرفتن این اوراق در کیف خود آگاه باشند.

سرمایه‌گذارانی که نسبت به افزایش نرخ‌های بهره حساس‌تر هستند، سرمایه‌گذاری‌هایی با حساسیت نرخ بهره پایین‌تر را ترجیح می‌دهند، زیرا در صورت حرکت بازار بر خلاف آنها، احتمال ضرر کمتری خواهند داشت. سرمایه‌گذارانی که چندان نگران افزایش نرخ‌های بهره نیستند، تمایل دارند سرمایه‌گذاری‌هایی با حساسیت نرخ بهره بالاتر را ترجیح دهند، زیرا آنها بیش از حد نگران تأثیر منفی ارزش سرمایه‌گذاری با تغییر نرخ‌های بهره غالب نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا