Crowdfunding

Crowdfunding چیست؟

Crowdfunding فرآیندی است که از طریق آن می‌توان برای تأمین مالی پروژه‌ها و کسب‌وکارها پول جمع‌آوری کرد. Crowdfunding به جمع‌آورندگان کمک‌های مالی امکان می‌دهد تا از طریق پلتفرم‌های مختلف، معمولاً آنلاین، از تعداد زیادی از مردم پول جمع‌آوری کنند.

به عبارت دیگر، Crowdfunding یک سرویس مالی مبتنی بر فناوری است که طیف وسیعی از راه‌های جمع‌آوری پول را پوشش می‌دهد. این کار با تعداد زیادی سرمایه‌گذار در پلت‌فرم‌های مختلف Crowdfunding آنلاین انجام می‌شود که نقش واسطه‌ها را ایفا می‌کنند، و به جای تأمین مالی از منابع مالی سنتی مانند بانک‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک یا فرشتگان تجاری، سرمایه‌ها از طریق «Crowd» جمع‌آوری می‌شوند.

مزایایی که Crowdfunder در ازای سرمایه‌گذاری خود دریافت می‌کنند یا پولی که در این پروژه‌ها صرف می‌کنند به این بستگی دارد که در وهله اول از چه مدل Crowdfunding برای جمع‌آوری سرمایه استفاده می‌شود. به عنوان جبران ریسک مالی، آنها می توانند یک پاداش ملموس یا یک پاداش نامشهود دریافت کنند.

با این حال، در بسیاری از موارد، وجوه جمع آوری شده بیشتر اوقات به عنوان کمک مالی ارائه می شود. به خاطر داشته باشید که Crowdfunding سرمایه گذاری و همچنین Crowdfunding غیر سرمایه گذاری وجود دارد. این تمایز تفاوت بین زمانی که سرمایه‌گذاران به عنوان سرمایه‌گذارانی که هدفشان دستیابی به بازده اقتصادی است عمل می‌کنند و زمانی که سرمایه‌گذاران از یک پروژه خیریه حمایت می‌کنند یا پاداش‌هایی غیرپولی دریافت می‌کنند، مشخص می‌شود.

بر اساس حقوق سرمایه‌گذاران در پروژه خاص، Crowdfunding را می‌توان به مدل‌های مختلفی دسته‌بندی کرد.

در مدل سرمایه‌گذاری، Crowdfunding مبتنی بر بدهی و Crowdfunding مبتنی بر سهام دارید.

در مدل غیرسرمایه‌گذاری، Crowdfunding مبتنی بر پاداش و Crowdfunding مبتنی بر کمک مالی دارید.

با توجه به این واقعیت که مدل های مختلف زیادی وجود دارد، تعاریف Crowdfunding را می توان محدود کرد. با این حال، در مورد عناصر آن تعاریف مختلفی وجود دارد.

تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در تامین مالی شرکت دارند و یک پلتفرم آنلاین ارتباط بین تامین‌کنندگانی که به دنبال سرمایه هستند را تسهیل می‌کند. سپس، یک فراخوان آزاد برای مشارکت در تامین مالی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا