Anarcho-capitalism

Anarcho-capitalism چیست؟

Anarcho-capitalism طرفدار لغو دولتهای متمرکز و اولویت مالکیت خصوصی و توافقات قراردادی در نظام اقتصادی است.

Anarcho-capitalism ها بر این باورند که دولت آن گونه که در حال حاضر تصور می شود مانعی برای توسعه یک جامعه “آزاد” است و وجود دولت ها در جوامع سرمایه داری منجر به یک سیستم اجباری می شود.

این فلسفه سیاسی معتقد است که بازار آزاد سنگ بنای یک جامعه واقعا آزاد است و مردم باید آزاد باشند تا از طریق توافقات قراردادی خارج از کنترل یا نظارت دولت با یکدیگر درگیر شوند.

به جای اینکه دولت به اجرای قراردادها و حل و فصل نارضایتی ها رسیدگی کند، آژانس های خصوصی که در بازار آزاد رقابت می کنند، مسئولیت را بر عهده خواهند گرفت.

Anarcho-capitalism ها بر این باورند که ابزار تولید باید در مالکیت خصوصی باشد و کار و کالاها باید از طریق سیستم کارمزدی سازماندهی شوند.

مفهوم «original appropriation» به هر فردی اجازه می‌دهد تا بر هر منبعی که قبلاً استفاده نشده است، حق مالکیت مطلق داشته باشد. “Self-ownership” اصل مهم دیگری است و این به حق مطلق یک فرد بر بدن خود اشاره دارد. بسیاری از Anarcho-capitalism ها فناوری های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین را وسیله ای می دانند که از طریق آن می توان مشکلات عملی Anarcho-capitalism را حل کرد.

آنها ادعا می کنند که خدمات غیرمتمرکز جایگزینی برای کاغذبازی های اداری دولت فراهم می کند، به ویژه با ارائه سوابق غیرقابل تغییر از هویت و تعهدات قراردادی و در قرار دادن آن در دسترس عموم (این مورد با استفاده از قراردادهای هوشمند امکانپذیر است).

آزمایش‌هایی در مقیاس کوچک در ایجاد جوامع واقعی که بر اساس اصول Anarcho-capitalism سازماندهی شده‌اند، صورت گرفته است. قابل توجه ترین آنها Liberstad است، یک جامعه شهری خصوصی در نروژ که در سال 2015 تأسیس شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا