Accumulation/Distribution Indicator

Accumulation/Distribution Indicator چیست؟

Accumulation/Distribution Indicator یک شاخص بر اساس قیمت و حجم است که روند (جاری و آینده) یک دارایی را تعیین می کند. این کار را با بررسی رابطه بین قیمت بسته شدن سهام و جریان حجم آن انجام می دهد. اصطلاح “accumulation” به سطح خرید (تقاضا) و “distribution” به سطح فروش (عرضه) یک دارایی اشاره می کند.

The accumulation/distribution indicator را می توان به عنوان یک شاخص حرکت نامید که توسط معامله گران برای تشخیص بالا و پایین نمودارهای دارایی برای پیش بینی تغییر روند استفاده می شود.

این کار را با نمایش رابطه بین قیمت دارایی و نسبت خریداران و فروشندگان در آن بازار انجام می دهد. معامله گران تصمیم می گیرند که آیا بازار صعودی (در حال افزایش) یا نزولی (کاهش) باشد. آنها این کار را با جستجوی واگرایی در قیمت و اندیکاتور انجام می دهند.

پس از کاهش شدید قیمت یک دارایی، هر افزایشی ممکن است نشان دهد که تقاضا در حال افزایش است، که به این معنی است که فروشندگان نفوذ خود را از دست می دهند و خریداران در حال افزایش قدرت هستند. خط Accumulation/Distribution Indicator در جهت مخالف قیمت شروع به حرکت خواهد کرد که نشان دهنده بازگشت احتمالی است.

در اینجا نحوه محاسبه شاخص Accumulation/Distribution (A/D) آمده است:
  • اولین گام این است که ضریب MF را با یادداشت کردن قیمت های بسته، بالا و پایین قبلی یک دارایی محاسبه کنید.

فرمول ضریب جریان پول:

(قیمت بسته شده – پایینترین قیمت دوره) – (بالاترین قیمت دوره – قیمت بسته شده) / (بالاترین قیمت دوره – پایینترین قیمت دوره)

  • سپس حجم جریان پول را با استفاده از حجم دوره (جاری) و مقدار ضریب محاسبه شده در مرحله قبل محاسبه کنید.

حجم جریان پول = ضریب جریان پول × حجم دوره

  • اکنون، آخرین مقدار A/D را به حجم جریان پول اضافه کنید.

A/D = A/D قبلی + حجم جریان پول (جاری)

  • پس از پایان هر دوره، این فرآیند را تکرار کنید و برای محاسبه مقدار accumulation/distribution (A/D) حجم جریان پول جدید را از مجموع قبلی اضافه یا کم کنید.

خط accumulation/distribution نشان می دهد که چگونه عرضه و تقاضا بر قیمت گذاری تأثیر می گذارد. نوسانات قیمت ممکن است باعث شود که خط A/D به همان روش یا جهت دیگر حرکت کند.

ADL ابزاری است که می تواند برای ارزیابی الگوهای قیمت و احتمالاً پیش بینی برگشت های آینده استفاده شود. هنگامی که قیمت دارایی کاهش می یابد در حالی که ADL افزایش می یابد، این نشان می دهد که فشار خرید وجود دارد و قیمت دارایی ممکن است به سمت بالا برگردد.

شکاف های معاملاتی توسط خط A/D در نظر گرفته نمی شود. در نتیجه، زمانی که این شکاف ها به وجود می آیند، ممکن است به هیچ وجه توسط شاخص A/D در نظر گرفته نشوند. اگر قیمت سهام افزایش یابد اما سپس در حدود وسط کاهش یابد، شکاف نادیده گرفته می شود. دلیل این امر این است که خط A/D با استفاده از قیمت های بسته شدن محاسبه می شود. ممکن است گاهی اوقات تشخیص تغییرات کوچک در جریان های حجمی دشوار باشد. سرعت تغییر یک روند نزولی ممکن است کند شود، اما تا زمانی که ADL شروع به افزایش نکند، دیدن این امر دشوار خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا