Block Trade

Block Trade چیست؟

ماهیت یک معامله سفارش بزرگ به عنوان “Block Trade” نامیده می شود. یک blockhouse، که یک واسطه مالی متعهد به کمک به سرمایه گذاران در مدیریت ریسک است، اغلب برای انجام Block Trade استفاده می شود. این روشی است که در آن معامله گران به طور همزمان تعداد قابل توجهی اوراق بهادار را بدون تأثیر بر قیمت بازار خریداری و می فروشند.

Block Trade به دلیل حجم بسیار زیاد تراکنش ها عموما توسط موسسات و صندوق های تامینی انجام می شود. این شکل از معاملات به دلیل ماهیت محرمانه آن با معاملات خارج از بورس (OTC Trading) قابل مقایسه است.

سرمایه گذاران انفرادی به دلیل حجم معاملات در هر دو بازار بدهی (debt) و سهام (equity)، علاقه زیادی به انجام Block Trade ندارند. در عمل، صندوق های تامینی بزرگ و سرمایه گذاران در مقیاس بزرگ، مقادیر زیادی اوراق قرضه و سهام را در Block Trade از طریق بانک های سرمایه گذاری و سایر واسطه ها خریداری و می فروشند.

اگر Block Trade در بازار آزاد انجام شود، معامله گران باید احتیاط کنند زیرا این معامله ممکن است منجر به تغییرات حجم قابل توجهی شود و بر ارزش بازار سهام یا اوراق قرضه خریداری شده تأثیر بگذارد. در نتیجه، به‌جای خرید دارایی‌ها به‌طور مستقیم از یک صندوق تامینی یا بانک سرمایه‌گذاری با مبالغ کمتر، Block Trade معمولاً از طریق یک واسطه انجام می‌شود.

طبق بورس نیویورک، یک Block Trade باید حداقل 10000 سهم در بازار سهام یا 200000 دلار اوراق قرضه در بازار خزانه داشته باشد، اما این مقدار معمولاً در واقعیت بسیار بیشتر است. اینها سهام penny نیستند. آنها شرکت های معروف یا سهام blue-chip هستند. بلوک‌ها به‌عنوان کالاهای خارج از بورس (over-the-counter (OTC)) طبقه‌بندی می‌شوند زیرا در خارج از بازار آزاد یا یک بورس متمرکز معامله می‌شوند. از آنجایی که بازار آزاد از نظر ارزش دارایی و حجم در نوسان است، این امر به حفظ قیمت اوراق بهادار کمک می کند.

بلاک چین نقش مهمی در futures market دارد. Futures trading قراردادی است که به دو طرف اجازه می دهد یک دارایی مالی را با قیمت از پیش تعیین شده در future date خریداری و بفروشند. این قابل مقایسه با Block Trade است اما در سطح بسیار بزرگتری.

در مقابل، این مشتقات اغلب با سفارش‌های اوراق بهادار کوچک سروکار دارند و شامل سهام، ارز خارجی، کالاها و شاخص‌ها می‌شوند. یک Block Trade در Futures trading یا options produce قراردادی را ایجاد می کند که از سایرین در همان سبک متمایز است.

برای درک بهتر Block Trade، سناریوی زیر را در نظر بگیرید: اگر یک صندوق تامینی بخواهد 350000 سهم یک شرکت را به قیمت هر کدام 5 دلار بفروشد، می تواند این کار را در یک یا چند تراکنش انجام دهد. یک بلوک، خریداران و فروشندگان را به هم متصل می‌کند، درباره یک قرارداد مذاکره می‌کند و آن را به پایان می‌رساند. اکنون، می تواند تصمیم بگیرد که همه 350000 سهم را به یکباره به یک طرف علاقه مند بفروشد، یا ممکن است 35 خریدار پیدا کند که هر کدام 10000 سهم را خریداری کنند.

همه این معاملات به طور همزمان انجام می شود. این قانون مدعی است که با به کارگیری یک بلوک، نوسانات بازار را پایین نگه می دارد و لغزش بین معاملات را به حداقل می رساند، زیرا اوراق بهادار مالی گاهی اوقات قیمت ها را به طور غیرمنتظره ای تغییر می دهند.

Block Trade از همان اصول (کم و بیش) در محیط بلاک چین پیروی می کند. بسیاری از صرافی های بزرگ رمزنگاری این ویژگی را ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا