Bid-Ask Spread

Bid-Ask Spread چیست؟

Bid-Ask Spread تفاوت بین بالاترین قیمتی است که خریدار مایل است برای یک دارایی بپردازد و همچنین کمترین قیمتی که فروشنده حاضر است برای یک دارایی بپذیرد. Spread هزینه معامله است، که در آن قیمت گیرندگان می توانند به Ask price خرید کنند و به Bid price بفروشند. با این حال، market maker به Bid price خرید می کند و به Ask price می فروشد. Bid در واقع نشان دهنده تقاضا است، در حالی که Ask عرضه یک دارایی را نشان می دهد. Bid-Ask Spread خرید، اندازه گیری نقدینگی بازار (market liquidity) است.

از این هم فراتر می‌رویم، اختلاف قیمت در گسترش پیشنهاد و تقاضا به نقدینگی (liquidity) بستگی دارد، به این معنی که هر چه نقدینگی سهام بیشتر باشد، Spread آن محکمتر است. هنگام ثبت سفارش، خریدار یا فروشنده موظف به خرید یا حتی فروش سهام خود به قیمت توافقی است و انواع مختلف سفارش‌ها می‌توانند باعث ثبت سفارش‌های مختلف شوند.

بنا به عوامل متعددی، Bid-Ask Spread می تواند بالا باشد. یکی از عوامل کلیدی که در آن نقش دارد، liquidity است و زمانی که مقدار قابل توجهی liquidity در بازار برای امنیت وجود داشته باشد، در نتیجه این Spread کاهش می یابد. سهامی که به شدت مورد معامله قرار می‌گیرند، اختلاف قیمت Bid-Ask Spread کمتری دارند. Bid-Ask Spread برای اوراق بهادار ناشناخته یا غیرمحبوب در یک روز خاص می تواند بزرگتر باشد.

به عبارت دیگر، برای موفقیت‌آمیز بودن گسترش پیشنهاد و تقاضا، معامله‌گران باید تمایل داشته باشند که در فرآیند Bid-Ask از طریق سفارش‌های محدود (limit order) ، موضع بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا